W dobie nieustającego pośpiechu, wyścigu z czasem, często zapominamy o swoich naturalnych potrzebach zastępując je bogactwem nowych technologii. Zaczynamy być głusi na sygnały płynące z naszego organizmu, tłumimy naturalne odruchy stawiając przed nimi postęp cywilizacyjny. Jednym spośród owych potrzeb jest ruch, szeroko pojęta aktywność fizyczna. Jest to potrzeba tak naturalna jak oddychanie czy też odżywianie i podobnie jak te czynności może przybierać różnoraką jakość. By móc uzyskać najwyższą jakość aktywności fizycznej warto, a nawet należy zgłosić się do trenera personalnego, swoistego eksperta aktywnego stylu życia.

Na pierwszy rzut oka, trywialnym mogłoby się wydawać pytanie: „kim jest trener personalny?”, lecz w dobie projektów tzw. „uwalniających zawody” tym bardziej należy pochylić się nad tym zagadnieniem, by móc odróżnić prawdziwego eksperta.

Trener personalny to nie tylko ekspert z zakresu swojej specjalności sportowej, w rzeczywistości cechą specjalisty tego rodzaju powinna być utylitarność w działaniu oraz wszechstronność pracy dostosowana do klienta, a przede wszystkim powinien być „chodzącym przykładem” i źródłem wiedzy z szerokiego obszaru aktywnego stylu życia.

Precyzując powyższą myśl, trener personalny to osoba, która musi być biegła w różnych obszarach wiedzy, począwszy od sportu w wymiarze potocznie zwanym rekreacyjnym, poprzez nauki biologiczne, a skończywszy na humanistycznych. Nie jest sztuką poznać metody treningowe, prawdziwym wyzwaniem jest ich skuteczne stosowanie. Aby tak się stało trzeba uwzględnić czynnik ludzki w całym skomplikowanym mechanizmie treningowym. Dzisiaj atrakcyjność zajęć jest już standardem, a nie przywilejem, stąd też, aby móc przeprowadzić skuteczny trening należy korzystać również z wiedzy socjotechnicznej oraz psychologicznej. Bez odpowiedniej diagnozy, antycypacji celu, a co za tym idzie, umiejętności wykorzystania nabytej wiedzy oraz doświadczenia nie ma możliwości sprawnego działania.

Trener personalny jako ekspert musi zawsze umieć dobrze interpretować sygnały, jakie docierają do niego od klienta. Największym przeciwnikiem w tej materii staje się rutyna. Dlatego nieodzownym elementem egzystencji każdego trenera jest ciągłe doszkalanie się oraz rozwój. Tempo w jakim rozrasta się rynek oraz trendy treningu personalnego nie pozwalają na pozostanie w miejscu. Podczas treningu, jak i na tej płaszczyźnie należy być elastycznym, chłonnym i przede wszystkim skutecznym.

O całości profesjonalizmu stanowi kompleksowość kompetencji oraz zachowań trenera. Ciągły rozwój oraz wiedza, niewątpliwie ważne i kluczowe w kontekście pracy eksperta, bez odpowiedniego usposobienia i nastawienia do wykonywanej pracy nigdy nie doprowadzi do realizacji celu.

Trener personalny, jako wizytówka aktywnego stylu życia, chcąc być wiarygodnym oraz prawdziwym musi posiadać również odpowiednie cechy charakteru, aby być dla klienta nie tylko autorytetem sportowym, ale też w wymiarze czysto obyczajowym. Uśmiech, pozytywne nastawienie do codzienności oraz pracy, otwartość i przyjazne usposobienie to atuty, których niestety nie da się nauczyć, a stanowią często o powodzeniu w osiąganiu zamierzeń. Tylko taki trener może poświadczyć sam sobą, że jest w pełni ekspertem aktywnego stylu życia w wymiarze zarówno duchowym jak i fizycznym. Jest to swego rodzaju talent do pracy z innymi ludźmi, dzięki któremu trener może przekazać swojemu podopiecznemu motywację do wysiłku, wydobyć z niego i podtrzymać chęć do pracy oraz wymagać konsekwencji w działaniu.

Warto przytoczyć stare powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Wysiłek nie jest zarezerwowany tylko dla klientów. Chcąc być prawdziwym i szczerym w tym co robi każdy trener ważne jest, by pokazywać nie tylko efekty swojej pracy, ale też drogę do ich osiągania. Dobrą praktyką jest wspólny start w zawodach bądź sporadycznie trening. Podopieczny widząc ciężko trenującego trenera utwierdza się w słuszności podjętego wysiłku i podchodzi do całego procesu z jeszcze większym zaangażowaniem i przekonaniem. Innym, równie ważnym aspektem takiego zachowania się trenera, jest budowanie trwałych relacji ze swoim klientem, a należy pamiętać, że dobry trener to równie dobry przyjaciel.

Sposób bycia każdego trenera, ekspresja, prowadzenie zajęć teoretycznych oraz praktycznych dają obraz stylu jego życia. Im jest on bardziej barwny, pozytywny i energiczny tym mocniej oddziałuje na klienta. Jednak, bardzo istotne jest wyważenie takich emocji dozą obowiązkowości oraz konsekwentnego dążenia do założonego celu. Należy pamiętać o tym, że klient przychodzi do swojego trenera zarówno po wrażenia pełne pozytywnych emocji, ale też z nastawieniem i wymaganiem pewnego stonowania i pełnej opieki emocjonalnej oraz merytorycznej.

Idealny trener personalny to połączenie trenera, nauczyciela, psychologa, dietetyka oraz jak już zostało wspomniane, przyjaciela. Należy bezwzględnie pamiętać jaki ciężar na swoje barki bierze osoba realizująca się jako trener. Ciężar ten to nic innego jak odpowiedzialność za drugiego człowieka, za jego zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Trener łączący w sobie wszelkie wyżej wspomniane kompetencje staje się autorytetem, a nawet mentorem dla swoich klientów pełniąc często funkcję wyroczni tego co dobre, a co nie. Przełamując barierę niepewności klienta, rozpoczyna się budowa relacji zakończona zaufaniem, czego konsekwencją jest percepcja trenera jako eksperta aktywnego stylu życia.

Bartosz Groffik
Prezes Zarządu PZTP