Podążając za transformacją rynku, kluby fitness przeznaczają duży kapitał na marketing, który ma na celu przyciągnięcie do klubu klientów. Powstają coraz nowsze trendy, za pośrednictwem których promuje się dany brand i próbuje zwrócić uwagę docelowej grupy klientów. Popularność zyskuje influancer markting.

W klubach fitness w Polsce ten rodzaj promocji raczkuje, jednak wykorzystany w odpowiedni sposób może przynieść duże zyski. Trzeba tylko odpowiednio potrafić go wykorzystać.

Dlaczego warto postawić na influencer marketing w klubie fitness;

1. Znajomość marki – influencerzy z dużym zasięgiem followersów, angażujący się w swoją pracę, są w stanie w dość krótkim czasie zwiększyć znajomość danego brandu. Dzięki ich działaniom jesteś w stanie pozyskać dodatkowych klientów. Millenialsi lubią przebywać w miejscach, w których mogą spotkać swojego idola. Instagram nie tnie aż tak diametralnie bezpłatnych zasięgów jak fb, a jego popularność stale wzrasta.

2. Promowanie wydarzeń – Jeżeli w klubie fitness organizujesz eventy, bądź prowadzisz sprzedaż dodatkowych usług (wellness, powierzchni, wykłady, prelekcje, kursy) – za pomocą promotorów, informacja na ten temat trafi do dodatkowych grup odbiorców (sam określasz do jakiej grupy docelowej trafia Twój influencer),

3. Wzrost sprzedaży – możesz angażować swoich promotorów w sprzedaż poprzez nadanie im specjalnego kodu rabatowego przy okazji konkursów, akcji promocyjnych. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawdzić konwersję działań Twojego promotora na sprzedaż. Jeżeli pracujesz z profesjonalistą, którego kupują inni, jesteś w stanie dużo zyskać. Każdy z nas ma idola, który nas inspiruje. Tacy ludzie łatwiej są w stanie przekonać nas do pewnych rzeczy… Zwłaszcza w klubie fitness gdzie “sprzedajesz” zdrowie i świetny wygląd!

W jaki sposób znaleźć influencera?

W obecnych czasach bardzo łatwo pozyskać influencera do współpracy. Poniżej kilka źródeł:

1. Fora internetowe, grupy na facebooku – najczęściej z nich korzystam. Wpisujesz odpowiednie ogłoszenie, #hashtagi, czekasz na zgłoszenia (przykład: grupa na fb influencer Polska – praktycznie o influencer marketingu). Kolejnym krokiem jest wnikliwa selekcja pod kątem wybranej grupy docelowej, zasięgów ogólnych oraz lokalnych. Pamiętaj o pozycjonowaniu danej osoby – to, że ma dużo followersów na instagramie, niekoniecznie oznacza, cze posiada duże zasięgi/oddziaływanie w środowisku lokalnym! Przed nawiązaniem współpracy ustal czy zależy Ci na promocji brandu, czy zwiększeniu sprzedazy w danym mieście.

2. Odpowiednie hashtagi na instagramie. Osoby trenujące w danym klubie często oznaczają zdjecia z #hashtagiem danego klubu. Sprawdź pod hashtagiem swojego klubu lub innych miejsc zwiazanych ze sportem, urodą (w swoim mieście), czy nie ma wśród nich osób z którymi chciałbyś nawiązać współpracę.

3. Twój klub fitness – jeśli jesteś dobrym managerem, zaangażowanym w życie klubu, jesteś w stanie wyselekcjonować wśród klubowiczów osoby, które nadają sie na promotorów. Wśród nich mogą być influencerzy, którzy mają kilka tysięcy fallowersów. Możesz również zaproponować współpracę ambitym, kreatywnym osobom, które mają zajawkę na punkcie fitnesslife i im pomóc w promocji, kreując własnego ambasadora!

4. Inni Influencerzy, znajomi – każdy z nas ma kogoś kto buduje swoją popularność w interecie. Zapytaj swoich pracowników, lub influencerów, z którymi już nawiązałeś współpracę o kontakty, do osób które odpowiadająTwoim oczekiwaniom.

5. Ogłoszenia w social mediach – umieść ogłoszenia na kanałach Twojego klubu fitness o prowadzonym naborze do teamu ambasadorów marki.

Na co zwrócić uwagę przy nawiazywaniu współpracy z influencerami?

Wiele klubów fitness wprowadzając influencer marketing popełnia błąd i zamiast na jakość idzie na ilość. To podstawowy błąd! Podejdź do tematu jak do biznesu a nie nowego trendu! Współpraca musi czemuś służyć. Żeby wykorzystać potencjał promotorów, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów:

1, Kogo poszukujesz? Określ kim powinien być Twój influencer.

Odpowiedz sobie na pytanie:

-jaką tematyką musi się interesować? (może to być fitfreak, miłośnik fit ciast, kobieta bądź mężczyzna zafascynowani wellness, prawnik, lekarz, matka z dzieckiem). Jej odbiorcy, to grupa potencjalnych klientów, których możesz przyciągnąć do swojego klubu. Jeśli w swoim biznesie masz ustaloną grupe docelową, rozważ czy odbiorcy influencera odpowiadają targetowi,

-jakie musi mieć zasięgi? Może to być osoba znana i popularna posiadająca 100000K followersów promująca dany brand, lub zaangażowana jednostka, zakochana w Twoim klubie posiadająca 700 fallowersów. Określ do kogo chcesz trafić i jaką rolę ma spełnic Twój influencer: czy ma przyciągnąć potencjalnych klientów, czy np. promować wydarzenia, usługi w danym środowisku lokalny lub np. pełnić rolę promotora wśród Twoich klubowiczów, popularyzując lokalne evety bądź konkursy.

-Jakim budżetem dysponujesz? Aktualnie wyróżnia się dwa rodzaje współprac:

a) barter – wzajemna wymina usług. Potencjalnemu współpracownikowi możesz podarować karnet do klubu, gadgety, treningi personalne, zagwarntować promocje, suplementy itd. W zamian influencer zobowiązuje się promować Twój klub, zgodnie z zawartymi w kontrakcie wytycznymi? np. 2X w tygodniu instastory z treningu,1X w tygodniu post z klubu z oznaczeniem miejsca oraz wyzanczonymi #hashtagami itd. 1Xw miesiącu akcja promocyjna, 1X na kwartał konkurs it. Rodzaj współpracy i ustaleń zależy od Ciebie.

b) płatność za określone usługi zawarte w kontrakcie. Jeżeli dysponujesz dużym budżetem a Twoim nadrzędnym celem jest promocja danego brendu, możesz pozyskać znanych, cenionych i lubianych idoli. Indywidualnie dokonujesz wyceny z managerem danego influencera w oparciu o rodzaj usług: wpis na blogu, post sponsorowany, live chat, insta story. Przed nawiązaniem współpracy rozważ czy jest ona korzystna, czy Twoja gwiazda na co dzień nie promuje z zapałem innej sieci. W takim wypadku zapłacenie za jednorazową akcję w klubie, może przynieść odwrotny skutek.

-ilość czy jakość? Dla mnie osobiście w influencer marketingu najważniejsza jest jakość. Każdy z klubów fitness ma wielu promotorów w postaci swoich wiernych klubowiczów którzy szczycą się tym, że przynależą do danego miejsca. Podejmując współpracę z influencerem rób to z głową. Wybierz 3-max 5 osob do stałej współpracy. Tylko podchodząc biznesowo do tej formy promocji jesteś w stanie uzyskać właściwy efekt. Nie podchodź do influencerów jako do nowego trendu. Współpracując z mniejszą ilością ale właściwych zaangażowanych osób, jesteś w stanie obiektywnie monitorować ich prace, sprawdzać rezultaty, nawiązywać relacje i czerpać zadowalające efekty. Uczyń ze swojego klubu fitness marke, nie rozdawaj karnetów za darmo. Spraw, żeby bycie w teamie promotorów, było dla potencjalnych influencerów wartością samą w sobie!

Na co jeszcze zwrócić uwagę:

– Koniecznie sformalizuj zasady współpracy. W klubach fitness najczęściej nawiązuje się współpracę w oparciu o barter. Pamiętaj o tym, żeby dokładnie spisać warunki współpracy. Tylko na ich podstawie, prowadząc odpowiednią ewidencje, będziesz mógł monitorować czy dany influencer wywiązuje się z ustaleń.

– Utrzymuj dobre relacje z influencerami Każda współpraca powinna opierać się na pozytywnych relacjach. Dbaj o swoich promotorów oraz o to, żeby dobrze czuli się w Twoim klubie. Wywiązuj się z postanowień umowy i bądź w kontakcie. Zdecydowanie łatwiej i autentyczniej promować miejsce, które się lubi i w którym dana osoba czuje się dobrze! Autentyczność ma dużą siłę przebicia

– Uwzględnij działania lokalnych inflencerów w planie marketingowym swojego klubu – tylko planując odpowiednie działania masz kontrolę nad swoim biznesem. Działania influencerów mają pomóc w zwiększeniu przychodów klubu. Monitoruj efekty ich działań.

– Dokładnie selekcjonuj influencerów – w obecnych czasach bycie influencerem stało się trendy. Młodzi ludzie dzięki działaniom w social mediach zyskują dość duże profity. W związku z popularnością “zawodu”, zaczęły pojawiać się rozmaite formy manipulacji. Aktualnie żeby zostać influencerem wystarczy posiadać konto na instagramie i 500zł za pomocą, których kupisz like i komentarze. Wybierając influencerów odpowiednio podejdź do selekcji osób, z którymi nawiązujesz współpracę. Sprawdź komentarze, zasięgi, zaangażowanie potencjalnego promotora. Właściwy wybór odpowiedniego ambasadora to połowa sukcesu, pamiętaj o tym.

Przez ostatnie pół roku miałam możliwość uczestniczyć w spotkaniach z dużymi, znanymi markami: suplementów, odzieży itd. Mimo że mają mocną, ugruntowaną pozycje na rynku, także wykorzystuję do promocji influencerów. Jest to kolejny nowy trend, który odpowiednio wykorzystywany może przynieść dość duże zyski. Kluby fitness współcześnie znajdują się przed dużym wyzwaniem. Z jednej strony starzejące się społeczeństwo, z drugiej Millenialsi, świetnie odnajdujący się w innowacyjnych rozwiązaniach. Żeby istnieć na rynku, konieczna jest otwartość na nowe trendy i dostosowanie kanałów marketingu do różnych grup odbiorców. Influencer marketing może być fantastycznym narzędziem do promocji brandu, wydarzeń, eventów, dni otwartych, socjalizacji społeczności lokalnej. Żeby czerpać ze współpracy wymierny zysk, należy podchodzić do influancer marketingu nie jako do chwilowego trendu, ale jako jednego z elementów biznesu.

Polecamy także:


W jaki sposób zarządzać energią w biznesie? – Podcast z Nikolay Kirov