W Polsce na 100 młodych osób przypada 112 seniorów. Z danych GUS wynika, że przyszłość rysuje się jeszcze gorzej . Starzenie się społeczeństwa to nie tylko wyzwanie dla rynku pracy, ale także dla klubów fitness.  Już teraz 12 proc. światowej populacji to osoby w powyżej 60 lat, a do 2050 roku, ten odsetek ma wzrosnąć do blisko 22 proc. 

Branża Fitness dostrzegając problem podejmuje rozmaite działania służące aktywizacji osób starszych. Powstają specjalne zajęcia dla seniorów, tańsze karnety, jednak % liczba starszych osób w klubie fitness, jest w dalszym ciągu bardzo niska.

Z bardzo ciekawą inicjatywą o nazwie “First Fridays”  wyszedł operator franczyzowy 24 Hour Fitness, wprowadzając do swoich klubów, ogólnokrajowy program “aktywny senior” w ramach wysiłków mających na celu zachęcenie osób starszych do włączenia regularnych ćwiczeń w ich życie.

Inicjatywa Pierwszych Piątków zostanie wdrożona we wszystkich 24-godzinnych klubach fitness w Stanach Zjednoczonych. Obejmie ona bezpłatne zajęcia z zakresu aktywizacji osób starszych, warsztaty i imprezy społeczne stworzone specjalnie dla seniorów oraz ich gości. Zajęcia będą odbywać się w pierwszy piątek każdego miesiąca. Uczestnicy programu będą mogli wybrać spośród “markowych” zajęć, takich jak SilverSneakers, Silver & Fit joga i Zumba Gold, które zostały opracowane w celu zwiększenia mobilności, elastyczności i poprawy układu krążenia.

Po zajęciach fitness będą odbywać się imprezy, podczas których uczestnicy będą mogli się lepiej poznać i zintegrować. Z wiekiem wymagamy skupienia na równowadze, elastyczności i wzmocnieniu mięśni we wszystkich obszarach ciała, aby poprawić jakość życia – powiedział Micki Stary, starszy dyrektor w 24 Hour Fitness. Wiemy również, że istnieje epidemia samotności, która przyczynia się do pogarszania się stanu zdrowia wraz ze starzeniem się. Te zajęcia grupowe zostały opracowane specjalnie z myślą o potrzebach osób„ aktywnych plus ”. Zachęcamy wszystkich uczestników programu “aktywizacji seniorów” do zapraszania przyjaciół, rodziny oraz wspólnego uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach w zakresie aktywnego starzenia się.

Być może ktoś z polskich operatorów klubów fitness zainspiruje się i stworzy podobny program aktywizacji dla seniorów. Ciężko jest przełamywać schematy i budować świadomość, jednak patrząc na sytuację demograficzną – to konieczne.

Polecamy także:


OK System aktywizuje seniorów – nowy produkt 60UP już dostępny!

 

kontakt@branzafitness.pl