Agnieszka – świeżo po kursie instruktora. Marzy o prowadzeniu zajęć, marzy o pracy w klubie.

Jacek – w branży od 5 lat. W jego życiu pojawia się nowa istota- mała Zuzia wyczekana córeczka. Zmiana mieszkania, wydatki, kredyt. Potrzebuje dodatkowych godzin, składa CV do klubów, prosi o polecenie.

Ania – świeżo po kursie zaczyna prowadzić zajęcia rowerowe. W klubie doświadczona – mocna instruktorska ekipa – ktoś ściga się na rowerach, ktoś staruje w triathlonie, ktoś biega i pracuje na recepcji. Mistrzowie roztaczania czaru i budowanie relacji. Nikt jeszcze nie wie, kim jest Ania, a grupy trzeba budować.

Kasia – po 11 latach ma dosyć prowadzenie zajęć grupowych, potrzebuje zmiany, nowych wyzwań. Kończy szkolenie Trenera Personalnego.

I w końcu Pani Agnieszka – klientka – marzy o tym, żeby …schudnąć/ Ewa – manager klubu…potrzebuje nowego instruktora/ Andrzej – potrzebuje pomocy dla mamy – ma problemy z kręgosłupem …itd., itd…

Co łączy tych wszystkich ludzi?

…Historia.

Historia, którą z jednej strony ktoś musi stworzyć, napisać, opowiedzieć…

Po to by, z drugiej strony ktoś mógł do niej dotrzeć, wysłuchać, przeczytać, zweryfikować, polecić.

Nie jestem ekspertem w budowaniu marki i nie mam zamiaru pretendować do tego tytułu, ale jestem klientem, instruktorem i managerem. I dzisiaj zwracam się do Ciebie Instruktorze z prośbą o Twoją historię. Wiarygodną, autentyczną, spójną, opartą na wartościach, dostarczającą emocji a przede wszystkim rozwiązań moich problemów.

Dlaczego warto budować swoją markę osobistą pracując jako instruktor zajęć grupowych?

1. Opowiadając swoją historię – świadomie zarządzasz tym, co myślę o Tobie jako klient/pracodawca, jaki obraz Ciebie dostaję. Dzięki temu mam mniejsze szanse na dowolną interpretację. Pamiętaj jednak, że trudniej mnie dzisiaj oszukać, bo szukam przede wszystkim autentyczności i wiem jak ją sprawdzić.

2. Zostajesz zauważony, wyróżniasz się na tle innych instruktorów – nie giniesz w tłumie, zaciekawiasz mnie – chętniej przyjdę na Twoje zajęcia/jako manager mam większe szanse dostrzec Cię lub o Tobie usłyszeć. Tobie zaoferuję pracę/nowe zajęcia. Nawet jeśli nie dziś, to „jutro”.

3. Budujesz zaufanie – Ty też o wiele bardziej ufasz komuś, kogo znasz. Jako klient – szukam za marką klubu konkretnego człowieka. Często przychodzę do klubu właśnie ze względu na Ciebie.

4. Udowadniasz, że potrafisz rozwiązać moje problemy – potrafisz odchudzać, motywować, wspierać, pracować z kobietami, sportowcami itd. – jako klient wybiorę Ciebie, bo widzę dowody Twojej pracy/ jesteś zaangażowany w pracę klubu, współpracujesz z Zespołem, masz wysoką frekwencję – jeśli tego potrzebuję jako manager – do Ciebie właśnie zadzwonię .

5. Trudniej Cię zastąpić – jako klientowi – trudniej mi porzucić Cię dla innego instruktora, o wiele trudniej mi przejść na inne zajęcia/ jako managerowi – o wiele trudniej mi zastąpić człowiek o silnej marce, który zbudował mocne więzi z klubowiczami.

6. Polecę Cię – jeśli Ci ufam, wyznajemy te same wartości i potrafisz rozwiązać moje problemy – chętnie o Tobie opowiem innym, polecę Cię i Twoje zajęcia /również jako manager jeśli np. kiedyś przyjdzie nam się rozstać.

7. Budujesz swoją pozycję jako „eksperta”, „doradcy”, „opiekuna” itd. – udowadniasz swoją wiedzę, budujesz wiarygodność.

8. Łatwiej osiągniesz cel – masz na siebie plan, zarządzasz sobą –świadomie wybierasz odpowiednie szkolenia, planujesz działania, które szybciej Cię do tego celu doprowadzą. Jako manager wiem, jak mogę Cię wspierać i jak Ci w tym pomóc.

Tak więc Drogi Instruktorze – Daj mi się zauważyć. Wakacje to dobry czas, by odrobić zadanie domowe. Pod warunkiem oczywiście, że czujesz się przekonany, bo budowanie marki nie jest obowiązkowe. I z samym wrzucaniem „selfików” z zajęć nie powinno się kojarzyć.

Trzymam kciuki jako klient i jako manager. Jeśli temat Cię ciekawi – zaglądaj tutaj. Będziemy o nim pisać. Przy espresso

Artykuł eksperta:

Małgorzata Piasecka-Mróz

Manager Roku 2016 (kluby o powierzchni do 500m2) wg Magazynu Fitness Biznes. Instruktor fitness, trener personalny, trener przygotowania motorycznego, a od 6 lat współwłaściciel i manager klubu „Warsztat Formy”. Od 2016 roku szkoleniowiec i partner zarządzający Espresso Fitness Business Solutions. Wykładowca w Programie Akademia Multisport. Certyfikowany Konsultant DISC D3. Zafascynowana zagadnieniami dotyczącymi budowania relacji, kreowania pozytywnych doświadczeń i obsługą klienta. W swojej pracy jako manager ogromny nacisk kładzie na budowanie lojalnego i zaangażowanego zespołu, który jej zdaniem jest podstawą każdej dobrze prosperującej firmy. Na bieżąco śledzi trendy i innowacje w branży fitness, biorąc aktywny udział w we wszystkich ważnych warsztatach i szkoleniach (Forum Fitness Bizness, Kongres Body Life, cykl szkoleń dla managerów Excellence for Fitness Industry). Doradza, prowadzi konsultacje biznesowe oraz szkolenia dla właścicieli, menedżerów oraz pracowników klubów fitness z zakresu budowania zespołu, standardów obsługi, jakości i kreowania doświadczenia klienta, budowania relacji i lojalności klienta, zarządzania efektywnością harmonogramu zajęć i strefą zajęć grupowych.