źródło: www.fastcompany.com

W niezbyt odległej przyszłości będziesz mógł wejść do sklepu w Niketown, kupić koszulkę golfową z logo Tiger Woods i podczas ustawienia się do wykonania zamachu, usłyszysz głos Woodsa delikatnie sugerujący zmianę techniki… Inteligentna odzież – od teraz to Twój osobisty trener

Taka jest wizja Stevena Webstera, 46-letniego współzałożyciela i dyrektora generalnego Asensei. Startup z siedzibą w San Francisco chce zmienić ubrania w osobistego trenera. Zapomnij o smartwatchach, takich jak Fitbit, które po prostu śledzą kroki lub monitorują tętno. Dzięki nowej generacji czujników, które mogą być wplecione w materiał, inteligentna odzież może precyzyjnie analizować sposób biegu  lub krytykować zamach golfowy – przy użyciu tej samej technologii przechwytywania ruchu, jaka jest stosowana w produkcjach Hollywood.

Inteligentna odzież może wstrząsnąć branżą zdrowia i fitness o wartości 30 miliardów dolarów – i potencjalnie stworzyć lukratywny nowy rynek. „Monitorowanie nie uczy, a liczenie nie jest formą treningu” – mówi Webster, były dyrektor w Microsoft i Adobe. To kusząca propozycja. Po co przerywać liczenie kroków, skoro również możesz poprawić swój chód?

Pierwszym produktem Asensei była aplikacja Connected Rowing Coaching, która opiera się na telemetrii maszyny Concept2. Aplikacja pobiera ruchy i wymusza dane, aby przekazywać użytkownikom informacje wideo i audio o odpowiedniej technice i tempie. Wystarczy zamontować smartfon na ergometrze, włożyć wkładki do uszu, a trener AI zaproponuje poprawki, podpowiadając prawidłową technikę.

Asensei ogłosił niedawno współpracę z TRX, popularnym programem treningowym z wykorzystaniem systemów podwieszanych, który jest często wykorzystywany w sieciach siłowni, takich jak Equinox i Planet Fitness. Jedynym problemem związanym z TRX jest to, że nie każdy zna prawidłową technikę ćwiczeń. Asensei planuje wprowadzić technologię, która zapewni informacje zwrotne w czasie rzeczywistym. Jeśli wykonasz zgięcie pod niewłaściwym kątem, czarne kompresyjne koszulki i spodnie, z pięcioma czujnikami bezwładności w każdym – będą o tym wiedzieć.

Przy cenie 349 USD za parę, inteligentna (aplikacja) Asensei nie będzie najtańsza. Jednak Webster uważa, że rynek tych technologii jest praktycznie nieograniczony. „Każdy sport, w którym ważna jest postawa, technika, wyczucie czasu, jest sportem, z którym możemy pracować” – mówi. Firma opracowuje programy jogi i treningu siłowego, a także omawia udział w innych dyscyplinach sportu z potencjalnymi partnerami.

Asensei nie jest jedynym zawodnikiem rywalizującym w dziedzinie technologii sportowych.

Konkurenci tacy jak Simi, Dari Motion i Physimax, którzy polegają na śledzeniu optycznym, są coraz bardziej popularni wśród trenerów i drużyn. Technologia kamer nie ma jednak zastosowania na dużych przestrzeniach – polach golfowych lub boiskach baseballowych – i nie jest opłacalna dla szkół średnich, a nawet dużych profesjonalnych ośrodków treningowych. Inteligentna odzież może wypełnić te nisze.

Rynek szybko się rozwija, a przemysł inteligentnej odzieży powoli staje się zatłoczony. Athos, Hexoskin i Myant (zdobywca nagrody CES 2020 Innovation Award) to produkty marketingowe, które oprócz ruchu mogą badać EKG, EMG oraz poziom potu i stresu. Wearable X, uhonorowany nagrodą Fast Company Most Innovative Company, oferuje w sprzedaży spodnie do jogi, które delikatnie wibrują, gdy jogin nie utrzymuje odpowiedniej pozycji, a nucą „ohm”, gdy nachylenie ciała jest prawidłowe.

I chociaż kategoria inteligentnej odzieży przeżywa boom, wciąż jest to trudna gałąź. „Sprzęt” to mylące określenie elastycznego, odprowadzającego pot materiału, który przylega do skóry. Nie wystarczy zapewnić sportowcom jedynie inteligentniejszej wersji sprawdzonego Fitbita lub paska do pomiaru tętna. Musi też być o wiele wygodniejszy.

Jednym z największych rywali Asensei staje się Athos, startup z siedzibą w Redwood City, wspierany finansowo przez miliardera Chamatha Palihapitiya. Po premierze w 2014 roku, Athos zaczął służyć zawodowym sportowcom oraz wojsku w 2017 roku, a teraz wyposaża ponad 40 drużyn zawodowych i drużyn Division I, w tym Philadelphia Phillies (MLB), Los Angeles Clippers (NBA), FC Dallas (MLS) i stan Ohio (NCAA). Czujniki EMG firmy Athos rejestrują zachowanie mięśni w czasie rzeczywistym i przesyłają dane do urządzenia mobilnego przez Bluetooth. Dla osób, które mają tendencję do pocenia się, ubrania wyposażone w czujniki można w pełni bezpiecznie prać w pralce.

Athos zapewnia wskaźniki takie jak balans między prawą a lewą stroną ciała, udział mięśni (na przykład czworogłowe uda w porównaniu z ścięgnami udowymi) i ich napięcie. Ma to zasadnicze znaczenie w biomechanice dla osiągnięcia najbardziej wydajnego i produktywnego wzorca ruchowego. Zalecenia treningowe i wskazówki dotyczące sprawności od profesjonalnych zespołów trenerskich, pomogły Athosowi zweryfikować jego skuteczność i powrócić na tak zwany rynek prosumencki, gdzie amatorzy o silnej motywacji poszukują doświadczenia zawodowego.

„Jesteśmy przekonani, że stworzyliśmy technologię, która pozwoli każdej osobie, uczęszczającej na siłownię, mieć osobistego trenera podczas ćwiczeń” – mówi współzałożyciel Athos, Dhananja Jayalath. „Naszą wizją zawsze było założenie, że odzież będzie ewoluować w coś więcej niż swoje pierwotne założenie, zacznie przynosić Ci wartość”.

Steven Webster patrzy z szerszej perspektywy. Wyobraża sobie świat, w którym inteligentna odzież może służyć jako platforma technologiczna dla twórców treści.

„Żyję w przyszłości, w której inteligentna odzież jest tańsza niż zwykła odzież – a nie droższa” – mówi Webster. Wymaga to jednak edukacji konsumentów zarówno w zakresie nowego problemu, jak i jego rozwiązania.

Polecamy także:

Resense stworzy luksusowe centrum odnowy biologicznej i fitness w Bangkoku – jak będzie wyglądało?