źródło: https://www.worldleisurejobs.com

Badania wykazują, że udział w regularnych ćwiczeniach aerobowych może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera u dorosłych, którzy są bardziej narażeni na jej wystąpienie.

W badaniu przeprowadzonym przez zespół z Wisconsin Alzheimer Disease Research Center (ADRC), University of Wisconsin School of Medicine and Public Health, analizowano wpływ ćwiczeń fizycznych w okresie sześciu miesięcy na osoby narażone na ryzyko choroby Alzheimera w rodzinie lub predyspozycje genetyczne. Do udziału w badaniu zaproszono osoby zdrowe, osoby starsze z wywiadem rodzinnym lub genetycznym ryzykiem choroby Alzheimera.

Wszyscy pacjenci prowadzili siedzący tryb życia i przeszli szereg testów, w tym sprawności układu sercowo-oddechowego, pomiar codziennej aktywności fizycznej, obrazowanie metabolizmu glukozy w mózgu (miara zdrowia neuronów) i testy funkcji poznawczych.

Połowa uczestników otrzymała zalecenie aby utrzymywać aktywny tryb życia – ale nie wzięła udziału w zorganizowanych sesjach ćwiczeń.

Druga połowa uczestniczyła w programie treningów na bieżni o umiarkowanej intensywności z osobistym trenerem, trzy razy w tygodniu przez 26 tygodni.

W porównaniu z uczestnikami utrzymującymi zwykły poziom aktywności fizycznej, osoby przypisane do aktywnego programu treningowego poprawiły swoją wydolność sercowo-oddechową, spędzały mniej czasu w pozycji siedzącej po zakończeniu programu treningowego i lepiej radziły sobie z testami poznawczymi.

Według Ozioma C. Okonkwo, głównego badacza w projekcie, wyniki mogą obejmować włączenie ćwiczeń do planów opieki nad osobami z chorobą Alzheimera.

“To badanie jest znaczącym krokiem w kierunku opracowania recepty na ćwiczenia, która ochroni mózg przed chorobą Alzheimera, nawet wśród osób, które wcześniej prowadziły siedzący tryb życia. Badania pokazują, że zachowania związane ze stylem życia – w tym przypadku regularne ćwiczenia aerobowe – mogą potencjalnie poprawić funkcje mózgu i funkcje poznawcze, które są szczególnie wrażliwe na tę chorobę. ”- powiedział Okonkwo.

Polecamy także:

Blisko połowa Polaków chce się zakochać… w klubie fitness – raport