Lato to czas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, co może skutkować pustkami w klubach fitness. Żeby tak się nie stało, musisz wcześniej zatroszczyć się o sprzedaż odpowiedniej liczby karnetów długoterminowych. Jeśli o to nie zadbałeś, skorzystaj z kilku pomysłów na przyciągnięcie klientów do klubu fitness poza sezonem.

#1 “Wszystko za darmo”? Czyli o tym, jak nie pójść z torbami

Tworząc promocję letnią, wyważ korzyści finansowe klientów, ale także Twojego klubu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. Jeśli oferujesz karnet typu “3 miesiące za 0 zł”, pamiętaj, żeby składał się on także z komponentów płatnych, dzięki którym Twój klub nie “pójdzie z torbami”. Jakie to elementy?
– obowiązkowa opłata wpisowa
– darmowy lub tańszy karnet letni przez pierwszy miesiąc a następne już standardowo płatne
– 3 darmowe miesiące letnie przy wykupie karnetu na minimum pół roku lub 12 miesięcy

2. A jeśli odważnie decydujesz się na pozostawienie ceny karnetu czy opłaty wpisowej latem i chcesz go sprzedać, to pamiętaj o rekompensacie w postaci zwiększonej liczby zajęć, usług, produktów czy gadżetów w tej samej cenie.

#2 Stosuj marketing rekomendacji

Wszelkie działania zmierzające do zmotywowania aktualnych klientów do polecania naszego klubu sportowego przynoszą dobre efekty. Oczywiście najpierw musisz zadbać o to, żeby klienci byli zadowoleni z zajęć w Twoim obiekcie, a dopiero potem delikatnie zmotywować ich dodatkowymi bonusami do aktywnego rekomendowania. Niemniej jednak długofalowa akcja poleceń w klubie nie drenuje kieszeni klubu i stanowi bardzo dobre uzupełnienie dla tanich letnich karnetów. Pomyśl i skonfigurują ją odpowiednio wcześniej, tak żeby latem korzystać z jej efektów. Dowiedz się jak to skonfigurować krok po kroku kampanię poleceń.

#3 Wyjdź z zajęciami na zewnątrz i edukuj

Lato, słońce, ciepła woda w akwenach, liczne imprezy plenerowe od sportowych po kulturalne i niekończące się sposobności do aktywności fizycznej na dworze. Ta niebezpieczna mieszanka pokus skutecznie odciąga Twoich klientów od klubu fitness. Jak na to zaradzić? Wyjść razem z nimi na dwór, masz ku temu kilka okazji, takich jak:

– prowadzenie części standardowych zajęć na dworze, na terenie Twojego obiektu, ale też w miejscach publicznych takich jak parki czy plaża
– udział w zewnętrznych eventach letnich, tych sportowych, ale też kulturalnych i dobroczynnych
– wspólne z klientami treningi i udział w zawodach sportowych, nic nie jednoczy tak bardzo, jak wspólny cel z klientem, np. wygrany triathlon

#4 Promuj się wraz z partnerami, którzy są blisko Twoich klientów

Latem wszelkie wydarzenia plenerowe wzmacniaj akcjami informacyjnymi i promocyjnymi prowadzonymi wspólnie z partnerami, na zasadach barterowych.

Przejrzyj najpierw listę aktualnych kooperantów, takich jak dostawcy odżywek, wody czy zdrowego cateringu, których produkty sprzedajesz w Twoim klubie fitness. Rozejrzyj się także po okolicznych dostawcach usług i produktów z branży fit, takich jak serwisy rowerowe, sklepy ze zdrową żywnością, gabinety dietetyczne czy fizjoterapeutyczne. Zorientuj się, czy nie prowadzą latem jakichś akcji promocyjno-informacyjnych i zaproponuj współudział. Promuj się wszędzie tam, gdzie Twoi potencjalni klienci mogą się pojawić.

Podsumowanie

To czy latem będziesz ratować Twój klub sportowy z opałów, czy też będziesz delikatnie modyfikować już wcześniej zaplanowane akcje promocyjne, zależy od Ciebie i sposobu, w jaki podchodzisz do prowadzenia marketingu, sprzedaży i pilnowania retencji. Rzecz jasna długofalowy plan marketingowy, rozłożony na cały rok z uwzględnieniem trudniejszego dla branży okresu letniego, przyniesie lepsze efekty niż działania ad hoc. Staraj się więc działać długodystansowo, a wyeliminujesz sytuacje kryzysowe w dużym stopniu. A jeśli właśnie zaczynasz, skorzystaj z kilku naszych porad. Jeśli czujesz niedosyt, skorzystaj z pełnej listy pomysłów na naszym blogu.

Polecamy także:

Co zrobić przed startem sezonu w klubie?