źródło: artykuł partnerski

Panuje przekonanie, że Polska nie jest przyjaznym krajemy dla przedsiębiorców. Z jednej strony formalności i obciążenia fiskalne są spore, z drugiej strony opierając się o dane , w Polsce funkcjonuje nieco ponad 2 300 000 podmiotów, z czego aż 2 mln funkcjonują w oparciu o Jednoosobową Działalność Gospodarczą, która jest obciążona największym ryzykiem oraz stosunkowo wysokimi kosztami funkcjonowania. 

UKRYTE KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI 

Sama rejestracja jest tania i prosta, ponieważ większość ryzyka i kosztów jest ukrytych. Podobnie ma się sprawa z telefonem za złotówkę, który otrzymujemy “za darmo” nie zdając sobie sprawy z kosztów rzeczywistych. Przyjrzyjmy się zatem kosztom podstawowym JDG:

– 17 % podatku dochodowego
– ZUS ok. 1300 zł (w zależności od składek) / lub ok. 600 zł przez pierwsze 2 lata
– VAT, który dla wielu podmiotów nie jest obowiązkowy, a nie jest korzystny
– odpowiedzialność prywatnym majątkiem za działalność firmy
– pełna inwigilacja (prywatne konta bankowe mogą być uznane przez US za operacje firmowe) 

 DARMOWE DOTACJE WPUŚCIŁY NAS W MALINY? 

W momencie wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku, Polskę zalała fala dofinansowań, które miały na celu promowanie Jednoosobowych Działalności Gospodarczych, jednocześnie kusząc nas “darmowymi pieniędzmi”. System jednak został tak zbudowany, by do budżetu z tytuły opłaty ZUS wróciły niewspółmierne pieniądze od Przedsiębiorców, którzy pomimo ulgi w pierwszych dwóch latach poza poczuciem spełnienia obywatelskiego obowiązku, niewiele skorzystają na starość z odprowadzonych “składek” do budżetu państwa. Przekonano nas też, że JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) to jedyna, słuszna i tania przepustka do prowadzenia biznesu. 

Pomimo, że od roku 2004 minęło ponad 16 lat, a dostępność informacji w Internecie z zakresu podatków radykalnie wzrosła, to można odnieść wrażenie, iż właściciele firm, chcąc mieć święty spokój uznają, że “lepiej zapłacić i nie kombinować”. Takie podejście jest na rękę zarówno rozrośniętej administracji państwowej, jak i dziurawemu systemowi poboru podatków. Przez ten czas wielu z nas odniosło wrażenie, że “i tak nie da się inaczej”

FIRMA BEZ ZUS? CZY DA SIĘ INACZEJ? 

Wg przytoczonych danych, 300 000 firm korzysta z innych form prowadzenia działalności, z czego przynajmniej 2/3 z nich to działalność w formie spółki z o.o. W kontrze jednak do JDG przez lata powstały mity na temat spółek, które mają na celu odstraszyć przedsiębiorców, którzy mają mniejsze doświadczenie w prowadzeniu firmy. Obalmy kilka z nich:

Czy SPÓŁKA Z O.O. jest droga?

– Zarząd spółki jest zwolniony z ZUS (więc w dużym uproszczeniu można założyć firmę w 24h, następnego dnia założyć konto w banku i działać nieskrępowanie bez obowiązkowego ZUSu), oszczędność to ok. 15 000 zł rocznie na samym ZUSie
– Podatek dochodowy spółki to 9% CIT (a możliwości optymalizacji kosztów są o jakieś 60% większe niż w JDG, zatem przy zysku 20 000 zł miesięcznie, podatek to 1800 zł, co można zmniejszyć jeszcze o ok. 1000 zł przy odpowiedniej optymalizacji )
– Możliwość rezygnacji z VAT lub konstrukcja oparta o częściowe zwolnienie z VAT daje możliwość rozliczenia kwartalnego (co 3 miesiące), co pozwala więcej czasu poświęcić na rozwój firmy
– Koszt księgowości w dobrym biurze księgowym (nie u “Pani Basi Księgowej”, która powie, że to będzie drogie) to od 350- 500 zł/msc, przy tym w pakiecie pełne doradztwo i dodatkowa obsługa 

Jeśli Twoja firma ma obroty w okolicach 200 000 rocznie, to może się okazać, że jedynym kosztem miesięcznym, jest 350 zł za księgowość, ponieważ nie ma ZUS’u, nie ma VATu, a podatek jest rozliczany kwartalnie i to w niewielkiej kwocie.

DARMOWY WEBINAR W ZAMKNIĘTYM GRONIE 

To tylko jedna z wielu opcji i konfiguracji działalności, więcej opowiem z chęcią w zamkniętym gronie, już w poniedziałek 28.09 o godzinie 19:00.

Dowiesz się:
– jak pomimo zwolnienia z ZUS mieć pełne ubezpieczenie NFZ
– jaka konfiguracja zadziała, gdy mam obroty powyżej 200 000 zł rocznie
– jak skorzysta z tego również mała firma bez pracowników lub małym zespołem 
– co zrobić, by rejestracja takiej spółki była darmowa
– jak to ogarnąć, gdy się jest zielonym w temacie i nie chce się samemu tym zajmować
– jak zrobić to tanio, bezpiecznie i przede wszystkim W PEŁNI LEGALNIE, by spać spokojnie…

Link do zapisów tutaj: 
https://szkolenie.barbellacademy.pl/optin1600517488866 

Polecamy także:

Debata branżowa FIWE Fitness Trade Show-relacja