źródło: artykuł sponsorowany

Nawierzchnie gumowe są to najbardziej komfortowe i bezpieczne podłoża w siłowniach i klubach fitness. Wpływają na zmniejszenie degradacji środowiska. Płyty SBR powstają ze zużytych opon samochodowych. Dzięki temu mniej ich trafia na wysypiska. Co zrobić, żeby nie znalazły się tam pod postacią mat?

Kiedy płyty gumowe okazują się zbędne?

Do obiektów sportowych najczęściej wybierane są podłoża w formie mat SBR kwadrat lub puzzle. Są wytrzymałe. Przetrwają co najmniej kilkanaście lat nawet przy intensywnej eksploatacji. – Zbędne odpadki powstają najczęściej podczas docinania pojedynczych elementów do krzywizn obiektu – mówi Kasjana Kanclerska, Koordynator Sprzedaży Krajowej Rubtiler, polskiego producenta mat gumowych. – Zdarza się również, że docięcie jest nieprecyzyjne i cała płyta okazuje się nieprzydatna. 

Czasami dochodzi do nadmiernego uszkodzenia elementów przy instalacji urządzeń sportowych. W tym wypadku również należy je zastąpić nowymi.

Ponadto, niektórzy właściciele obiektów z czasem decydują się na urozmaicenie podłoża i wymianę niektórych czarnych lub szarych mat na te w barwach firmowych klubu, co uatrakcyjnia przestrzeń. Wymienione płyty SBR zazwyczaj są zbędne.  

Co z nimi zrobić, by i tym razem nie zanieczyściły środowiska?

Produkcja w duch eko na okrągło

Jest na to ekologiczne i proste rozwiązanie. – Maty gumowe wykonujemy w procesie recyklingu zużytych opon samochodowych. Wszystkie komponenty użyte do produkcji nadają się do ponownego przetworzenia – tłumaczy ekspert Rubtiler. –  Zużyte, uszkodzone elementy lub pozostałości po docinaniu można, a nawet należy, odnieść do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W samej Warszawie są dwa takie stałe miejsca i około dwudziestu mobilnych. To samo warto zrobić z opakowaniami. W naszej firmie wykorzystujemy jedynie kartony przeznaczone do ponownego recyklingu. 

Z punktów zbiórki płyty oraz ich resztki trafiają do producentów takich jak Rubtiler. W fabryce poddawane są ponownemu oczyszczaniu i mieleniu na granulat SBR. – Służą więc do produkcji kolejnych wyrobów gumowych: nawierzchni sportowych, bumperów olimpijskich i elementów aranżacji przestrzeni – wyjaśnia Kasjana Kanclerska z Rubtiler.

W ten sposób recykling zużytych opon samochodowych nie jest jedynie odroczeniem wyroku skazującego je na wysypisko. Daje im drugie, znacznie dłuższe życie, wciągając w obieg zamknięty procesu ekologii. 

Więcej informacji:
RUBTILER
VINDEREN – Zakład Produkcyjny w Sławnie
DZIAŁ SPRZEDAŻY KRAJOWEJ Kasjana Kanclerska
e-mail: k.kanclerska@vinderen.com
tel: +48 665 887 724