Wielu przedsiębiorców w branży fitness, stając przed zadaniem przeniesienia swojego biznesu do przestrzeni internetowej, choćby tylko częściowo, napotyka na szereg problemów i pytań. Niewątpliwie, działania online staje się pokaźną częścią rynku fitness, a proces ten będzie zdecydowanie postępujący. Rynek sprzedaży w Internecie rośnie z roku na rok i nie inaczej ma się to do naszej branży.

Aby w pełni zrozumieć, co należy w pierwszej chwili zrobić, chcąc swoją działalność przenieść do Internetu, należy przyjrzeć się usługom i produktom, które dystrybuujemy. Spojrzeć na nie wielowymiarowo.

Klient branży fitness to najczęściej osoba, która chce poczuć się dobrze, zadbać o zdrowie i sylwetkę. W istocie to jest główna potrzeba, która pragnie być zaspokojona. Ona nie zmienia się, a jedynie zostaje realizowana w inny sposób. Reguły gry są takie same, natomiast zmieniają się narzędzia.
Niepewna sytuacja rynku fitness, napawa wątpliwościami nawet tych najbardziej doświadczonych. Wielu ekspertów debatuje nad nowymi rozwiązaniami. Ja osobiście, pracując z różnymi podmiotami w branży, na płaszczyźnie zarówno biznesowej, jak i marketingowej zauważyłem, że spora część rynku edukuje się i ich działania odnoszą sukces.

Niezależnie od tego, czy jesteś trenerem personalnym, właścicielem placówki, czy ekspertem branżowym, możesz zaprojektować swój biznes tak, aby chociaż w znacznej części funkcjonował w Internecie i zarabiał dla Ciebie:

1. Zrozum istotę e – commerce

Handel internetowy, w rzeczywistości nie różni się aż tak bardzo od tradycyjnej formy prowadzenia biznesu.
Będąc na rynku, w galerii, widzimy witrynę sklepu, a na niej wystawione pewne produkty, których zadaniem jest przyciągnąć uwagę klienta. Celem jest zaproszenie go do środka, aby móc zaproponować najlepsze rozwiązania oraz zadbać o to, by wrócił po zakupie. To podstawowa i tradycyjna ścieżka klienta.

Nie inaczej rzecz ma się w Internecie. Wyobraź sobie przestrzeń internetową jako jeden wielki rynek, po którym poruszają się klienci. Ty chcąc zdobyć ich uwagę, powinieneś dzięki odpowiednim działaniom, na przykład współpracom, czy kompleksowym reklamom zaprosić ich do siebie. Do swojej witryny internetowej, która odpowiednio przygotowana, będzie spełniać funkcję prezentowania najlepszych produktów.

Klient, który oczekuje treningu powinien wiedzieć o Twoim istnieniu, poprzez media społecznościowe oraz powinien wiedzieć gdzie i za ile może zakupić u Ciebie pakiet, który go interesuje.

2. Przeanalizuj swoje zasoby i nakreśl cele

To kluczowa kwestia, kiedy zmieniamy cokolwiek w sferze swoich działań.
Zasoby, które będą nas interesować, to przede wszystkim aktualni klienci, z którymi prowadziliśmy współpracę, kapitał pieniężny, oraz czas.
Jesteś w bardzo dobrej sytuacji, gdy masz już stronę internetową z ofertą, ponieważ wówczas Twoim jedynym zadaniem będzie przyciągnięcie klienta do siebie.

Przygotuj program do prowadzenia treningów online, bądź zleć to kompetentnej osobie. Cele na sam początek, które należy podjąć, to określenie przede wszystkim tego, jaką ilość współprac chcemy zrealizować oraz organizacja całego przedsięwzięcia, pod kątem wywiązania się z usług, które klient zakupi.

Warto określić model w jakim będziemy działać oraz jakie usługi będziemy świadczyć. Należy to bardzo dokładnie zaplanować. Na początek proponuję zajęcia live w formie treningu 1 na 1, na platformie Zoom, czy Skype.

Trener Personalny może prowadzić konsultacje, a trener fitness prowadzić zajęcia grupowe. Najlepiej, by oboje zajmowali się również aktywnymi działaniami w social mediach oraz pisaniem planów treningowych i żywieniowych.

3. Przygotuj się na klienta

Samo zaplanowanie działań jest świetnym początkiem, ale później przychodzi czas na to, by klienta, którego będziemy pozyskiwać, jak najlepiej obsłużyć.

W tym celu należy przygotować wszystkie najważniejsze dokumenty, których powinniśmy używać, takie jak: ankiety oraz wywiady treningowe i żywieniowe, a także umowę współpracy.

Klient oczekuje jakości na poziomie obsługi, ale również na poziomie designu. W tym celu warto zasięgnąć porady specjalisty, w celu zbudowania bardzo dobrze wyglądających profili w mediach społecznościowych. Zacznij od prostego wypełnienia profili na Facebooku, Instagramie oraz Linkedin. Warto rozważyć też materiały video w serwisie YouTube.

Klient zwróci uwagę na zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle, ofertę oraz kilka pierwszych postów. Nigdy nie wiesz, kiedy potencjalny klient zawita u Twoich drzwi, stąd należy być przygotowanym na to, aby przedstawiać sobą jak najlepszy wizerunek.

4. Klucz do znalezienia klienta

Właściciele firm, najczęściej robią zbyt duże wydarzenie z procesu, jakim jest pozyskanie klienta. W gruncie rzeczy, uporządkowana ścieżka zakupowa klienta to proste kroki, które pozwalają odnaleźć Cię i być przy kliencie zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje.

Osoba która nie wie, że istniejesz, musi w pierwszej chwili poznać Cię jako specjalistę. Dowiedzieć się, że funkcjonujesz i świadczysz profesjonalne usługi. Przykładem może być tutaj reklama sponsorowana, komunikująca po prostu, że nazywasz się Jan Nowak i jesteś trenerem personalnym. Nic więcej na tym etapie nie będzie działać skutecznie dla potencjalnego klienta, który dopiero zaczyna poszukiwania.

Warto w następnej kolejności zadbać o to, by klient mógł Cię polubić. Można wtedy dać kilka przydatnych porad, w ciekawej formie, które przykują jego uwagę.

Kolejny krok to przedstawienie Twojej historii i danie próbki umiejętności drogą email lub prywatną wiadomością do osób, które podjęły już interakcję na przykład z Twoim fanpagem. Pozwoli to przedstawić krótką historię o Tobie, po której możesz zaproponować darmową konsultację, czy próbkę swojego programu. Dopiero po całym tym procesie poznawczym, klient może poczuć, że jest w stanie wydać u Ciebie swoją ciężko zarobioną złotówkę.

Ale pamiętaj, że w Internecie wszystkie interakcje nijako się zapisują, to działa trochę jak pamięć, tablica, która ciągle przypomina klientom, że jesteś obok nich. Jasnym się staje, że to bezpośrednia analogia do sytuacji, gdy stoisz obok klienta na siłowni i doradzasz w kwestii treningu, czy żywienia.
Błąd popełniany przez trenerów i osoby chcące prowadzić biznes w Internecie, to pozwolenie, by klient o nas zapomniał.

Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji. Musimy być zawsze w zasięgu ręki klienta, a gdy on będzie miał wystarczającą potrzebę i finansowanie, to sięgnie po naszą pomoc. W domyśle, już zapewne przyszło Ci do głowy, że im więcej takich potencjalnych klientów, przy których jesteś – tym lepiej. Bardzo dobry trop.

5. Udoskonalanie

Wymagający rynek i wysokiej jakości konkurencja motywuje do tego, by ciągle udoskonalać swoje usługi, które świadczymy.
To sprawia, że gdy mamy już wystarczającą bazę klientów, warto jest wprowadzić elementy KPI, czyli mierzenia tego, jak radzimy sobie z czynnikami prowadzącymi nas do celów.

Jeżeli dziennie wygenerowaliśmy 12 nowych kontaktów do potencjalnych klientów, to warto zapisać, w jaki sposób i w jakim czasie udało nam się to wygenerować. Dzięki temu w przyszłości będziemy widzieli, jak możemy ten potencjał zwiększyć. Mierzenie skuteczności swoich działań, to przydatna umiejętność. Powinniśmy zmierzyć też ilość rozmów i sprzedaży, ponieważ może okazać się, że pozyskujemy sporo potencjalnych klientów, ale nie jesteśmy w stanie zaoferować im optymalnych rozwiązań.

Bez wątpienia, należy w ogóle zacząć i zaufać sobie oraz rzetelnym źródłom informacji. Czas, w którym będziemy coraz szerzej rozsiewać swoje działania w Internecie, jest czasem rozwoju i próby, w którym dajemy sobie sporo miejsca na błędy i ich poprawę.

Warto korzystać ze sprawdzonej wiedzy ekspertów, których mamy w branży fitness. Jest ich stosunkowo sporo. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć swoje działania profesjonalnie i czerpać z tego maksymalne efekty.

Jeżeli nigdy wcześniej nie wykonaliśmy żadnego kroku w sprzedaży internetowej, to warto zwrócić się do specjalisty, celem ustalenia wstępnych działań. Ty i Twój zespół doskonale wiecie, co możecie zrobić dla dobra swojej placówki. Narzędzia są gotowe, a potencjał sprzedażowy stoi otworem, dla każdego, kto podchodzi do tematu rozwoju poważnie.

Pamiętaj, że czynnik kluczowy to aktywność. Bardzo dobrze w Internecie po prostu być, nawet jeżeli nie będzie to tak zwany core naszych działań.

***

Jakub Żuk

W branży reklamowej i biznesie od 6 lat. Poza branżą organizuje duże eventy, ma za sobą miedzy innymi festiwal hip – hopowy na prawie tysiąc osób. Swoją karierę zawodową zaczynał jako przedstawiciel handlowy, później byłe head managerem w firmie finansowej, oraz odzieżowej. Zajmuje się wdrażaniem strategii marketingowych do firm, głównie w branży fitness.

Właściciel i Szkoleniowiec w: Zarabiaj więcej w branży fitness – kierunektrener.pl

Szkoleniowiec w: Akademia Szkoleniowa One More Time

 

 

 

 

Polecamy także:

Właściciel siłowni pozywa Skarb Państwa za straty spowodowane koronawirusem!