Siłownie i kluby fitness powoli przygotowują się do ponownego otwarcia. Standardem stało się stosowanie przezroczystych ścian, stawianych między bieżniami, orbitrekami czy rowerami stacjonarnymi. Niektóre siłownie zdecydowały się na zrezygnowanie z takich zasłon, wyłączając z użycia co drugi sprzęt, dzięki czemu klienci mogą zachować bezpieczny dystans. Pracownicy klubów fitness są również zobowiązani do regularnej dezynfekcji, którą niekiedy przeprowadzają przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Takich rozwiązań prawdopodobnie możemy spodziewać się również w Polsce i niewykluczone, że już w ciągu najbliższych tygodni będziemy mogli zaobserwować je w praktyce. O sposobach ochrony klubowiczów po czasie pandemii rozmawiamy z Pawłem Rochalą, Dyrektorem ds. Rozwoju, Prezesem Zarządu firmy Bestosafe.

Zbliża się kolejny etap odmrażania gospodarki, w którym zostaną otwarte kluby fitness. Nie znamy jeszcze oficjalnych obostrzeń, jednak wielu właścicieli zastanawia się w jaki sposób zabezpieczyć kluby. Czy jako ekspert mógłbyś podpowiedzieć?

Faktycznie to nowy czas, gdzie nikt nie ma gotowych rozwiązań. Przez wiele lat miałem okazje pracować w branży fitness, stąd znam i rozumiem zarówno perspektywę właścicieli klubów, pracowników oraz klientów. Zaproponowałbym koncentracje wysiłków związanych z bezpieczeństwem, ochroną i prewencją w 3 obszarach:

· Klubowicz / pracownik klubu

· Strefa wejścia

· Strefa ćwiczeń wraz zapleczem sanitarnym

Zapewne każdy klubowicz, szczególnie przy pierwszych odwiedzinach klubu, będzie koncentrował swoją uwagę na fizycznych rozwiązaniach, które zapewni klub. Będzie najważniejsze, aby ponownie zbudować zaufanie związane z bezpieczeństwem ćwiczeń w klubie.

A oprócz zabezpieczeń dotyczących klubowiczów i pracowników? Jak przygotować klub na ponowne otwarcie?

Rozwiązaniem, które sprawdza się w innych branżach (galerie, szpitale), czyli wszędzie tam gdzie jest duży strumień wejścia i wyjścia ludzi, jest brama do automatycznej dezynfekcji. Oznacza to bezpieczną i wygodną dezynfekcję całego ciała, czyli 6 dysz mgławiących, równomiernie opryskujących ciało. W zestawie jest mata dezynfekująca oraz pojemnik do automatycznej dezynfekcji rąk.

Inną ciekawostką jest system zdalnego zarządzania poziomem płynu w bramie (w trakcie prac rozwojowych). Jest to szczególnie ważne, przy wielu bramach w wielu lokalizacjach. Nasza firma proponuje płyn do dezynfekcji, produkowany w Polsce, posiadający certyfikacje, bezpieczny i dopuszczony dla ludzi. Wykorzystywany jest również w placówkach służby zdrowia. Jego główne wyróżniki to: bakteriobójczość, biobójczość – oparte na bazie srebra koloidalnego. Dla przykładu – 5 litrów płynu wystarcza na dezynfekcje około 2000 – 2500 osób.

Pracujemy nad dozbrojeniem bramy w systemy automatycznego pomiaru temperatury oraz termowizji. Oba te rozwiązania, połączone są z systemem akustyczno – dźwiękowym. W sytuacji wykrycia nieprawidłowości, związanych z osobą przechodzącą przez bramę, system włącza alarm. Lubię technologię i wierzę, ze może pomóc w autoryzacji procesów oraz w przyszłości, być zintegrowana z systemami klubów fitness.

Te rozwiązania można rozbudowywać o inne, np. bezdotykowe dozowniki (fotokomórka), żele, płyny do dezynfekcji rąk. Jest ich na prawdę wiele.

Na ten moment wiemy, że po ponownym otwarciu będą limity wejść w zależności od metrażu. W jaki sposób kontrolować ilość osób przebywających na obiekcie?

W bramie możliwe jest umieszczenie licznika wejść, czyli zliczanie osób przy wejściu do klubów. Może być system centralny, a może być tylko pojedyncze przejście, rejestrowane kamerą. Alternatywa to aplikacja mobilna, która zlicza osoby w poszczególnych strefach klubu, w odległości 2m między sobą i w odpowiedniej odległości od poszczególnych stref. Wymagane jest noszenie smartphone’a albo dedykowane wyposażenie sali w punkty radiowe. Wówczas należało będzie nosić specjalne opaski.

Jak zabezpieczyć się przed niezadowoleniem klientów? Mogą być przypadki kolejek przed klubem, bądź rezygnacji z treningu z powodu ograniczeń. Wpłynie to na masowe rezygnacje. Czy możemy temu przeciwdziałać?

To jest pytanie o przepustowość bramy oraz urządzeń towarzyszących. Byłbym tutaj spokojny, proces trwa klika sekund.

Co sądzisz o kontroli stanu zdrowia na wejściu? Jak sie zapatrujesz sie na mierzenie temperatury?

Kluczowy jest pomiar temperatury. WHO podaje, że 80% przypadków COVID ma wysoką gorączkę. Metoda sprawdziła się przy SARS, MERS i innych.

Jak oceniasz aktualną sytuację? Czy da się przygotować do ponownego otwarcia bez ryzyka utraty klubowiczów?

Tak, sam czekam jako klubowicz na realny termin otwarcia klubów.

Wszystko zależy od szybkości wprowadzania zmian, które tak jak wspomniałem na początku, przekonają klubowicza do powrotu i cyklicznych odwiedzin w klubie, który będzie bezpieczny dla klubowicza i jego otoczenia. Tutaj ważne, aby używać środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki, maski czy chociażby żele do dezynfekcji rąk. Stale i cyklicznie. To podstawa!

Dziękujemy za rozmowę!

***

Paweł Rochala – Dyrektor ds. Rozwoju / Prezes Zarządu Bestosafe sp z o.o. Spółka. Działa w obszarze sprzedaży, dystrybucji oraz produkcji środków ochrony indywidualnej (ŚOI), produktów, opakowań ekologicznych, biokompostowalnych i biodegradowalnych (ECO-BIO) a także innowacji, produktowych, B+R związanych prewencją, higieną, ochroną oraz biodegradowalnymi opakowaniami w miejscu pracy, domu oraz przestrzeni publicznej. Przez ponad 6 lat związany był z branżą fitness.

Polecamy także:

87% członków siłowni w Anglii prawdopodobnie powróci po kwarantannie