W jaki sposób skutecznie komunikować się z współpracownikami w klubie? Jak zadbać o właściwy przepływ informacji?

Ogólne zasady przekazywania informacji, każdemu wydają się łatwe i zrozumiałe. Manager klubu informuje swoich współpracowników o decyzjach, zmianach lub nowościach. Podstawowe pytanie brzmi : „Czy robi to w sposób właściwy? Zrozumiały dla wszystkich?”

Decydując się na podjęcie tego wątku, z praktyki wiem, że niestety brak jasno określonych zasad jest przyczyną wielu nieporozumień, które prowadzą do negatywnych skutków. Na początek chciałabym przedstawić kilka przykładów. Decydujemy się na wprowadzenie nowych produktów, np. suplementów. Podajemy ceny, metkujemy je, ale… zapominamy o wprowadzeniu ich do systemu komputerowego, aby można było je sprzedawać. Inny przykład, informujemy o nowych zajęciach na FB, wprowadzamy je do grafika ale zapominamy poinformować o tym recepcji. Codziennością w klubach są zastępstwa, o których informacja przekazywana jest niejednokrotnie na ostatnią chwilę. Zdarza się, że recepcja zostaje poinformowana, natomiast zapominamy o stronie i FB.

Wszystko na pewno można usprawiedliwić, w natłoku zadań oraz organizowania zastępstw, przede wszystkim dbając oto, aby klienci nie odczuli niedogodności. Jednak zapominając o informacji przekazywanej pomiędzy współpracownikami narażamy się na mało profesjonalne zabiegi oraz na niedogodności. Jak wiemy czasami zastępstwa są zgłaszane dopiero rano, a przepływ informacji pomiędzy zmieniającymi się recepcjonistkami nierzadko bywa nieskuteczny. Znowu naraża to naszą reputację.

Niestety nie ma idealnego sposobu, aby zapobiec podobnym sytuacjom. Jedno jest pewne – luki w komunikacji są i będą, sztuką jest jednak je lokalizować i na bieżąco eliminować. Przede wszystkim wymaga to systematyczności oraz odpowiedniej analizy przepływu informacji w klubie, a także budowy odpowiedniego modelu komunikacji pomiędzy współpracownikami, którzy musza mieć szansę na wypowiedzenie się oraz wskazania elementów utrudniających im pracę. Pamiętajmy, że głos naszych współpracowników nierzadko pozwala nam na budowę gotowych rozwiązań. Warto słuchać, wyciągać wnioski i wdrażać najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązania, aby uniknąć sytuacji, w których reputacja naszego klubu fitness może zostać narażona.

Anita Bajdalska