Siłownia może onieśmielać wielu ludzi, zwłaszcza seniorów, którzy mają wyjątkowe potrzeby w zakresie ćwiczeń i sprawności fizycznej. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym siłownia będzie bardziej przyjaznym miejscem dla starszych ludzi – miejscem, które zaspokoi ich potrzeby i będą się w nim czuli zawsze mile widziani.

  • Członkostwo „aktywny senior” i zniżki

Zniżki dzienne lub miesięczne dla osób w pewnym wieku są pierwszym wskaźnikiem poziomu uprzywilejowania centrum fitness. Siłownia, która jest gotowa przygotować specjalną ofertę rabatową dla seniorów, to siłownia, która chce otworzyć swoje drzwi na tę grupę demograficzną.

W lutym 2018 Benefit Systems uruchomił pilotażowy program MultiSport Senior. Była to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce wspierająca aktywność osób po 60. roku życia. Celem akcji było zbudowanie świadomości społeczeństwa w zakresie regularnej aktywności fizycznej. Program miał zakończyć się w czerwcu tego samego roku. Oferta MultSport Senior jest aktywna do dziś. Więcej informacji na stronie: www.multisportsenior.pl

  • Zajęcia tylko dla seniorów

Źródło: www.gerifit.com

Fitness kluby próbują zachęcić młodych klientów szeroką gamą zajęć (jak zumba, tabata, aeroboxing czy zajęcia inspirowane treningiem cross-fit) na salach gimnastycznych. Niektóre kluby idą o krok dalej, oferując zajęcia przeznaczone specjalnie dla osób starszych. Oto kilka przykładów takich zajęć zaprojektowanych specjalnie dla tej grupy w Stanach Zjednoczonych:

  • Geri-Fit to program fitness dla starszych osób, prowadzony przez akredytowanych instruktorów z lokalizacjami w 17 stanach w USA. W 2013 r. Geri-Fit została uznana przez National Council on Aging i Administration on Aging i osiągnęła poziom programu promocji zdrowia opartego na dowodach poziomu III.
  • Fit & Strong! to ośmiotygodniowy program aktywności fizycznej dla osób starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów, który otrzymał uznanie Amerykańskiego Towarzystwa Starzenia. Istnieje 57 lokalizacji w 11 stanach w USA, które wykorzystują ten program u siebie w klubie.
  • EnhanceFitness oferuje zajęcia grupowe w wielu lokalizacjach w stanie Waszyngton, koncentrując się na rozciąganiu, elastyczności, równowadze, aerobiku o niskim wpływie i treningu siłowym.

W Polsce niektóre Fitness kluby również otwierają się na seniorów i tworzą dla nich zajęcia grupowe takie jak „Fitness senior” czy „Gold Zumba” w klubie Total Fitness. Innym przykładem jest sieć klubów My fitness place, gdzie znajdziemy dedykowane tej grupie zajęcia (Aktywny senior, Aqua Aerobic i inne). My fitness place patronuje również Ogólnopolskiej Karcie Seniora, która upoważnia do zniżek w wielu miejscach w Polsce.

Sprzęt przeznaczony dla seniorów

Niektóre rodzaje sprzętu do ćwiczeń mogą być mylące lub nawet niebezpieczne dla seniorów. Skomplikowane bariery wejścia i wyjścia oraz mylące opcje wagi i prędkości mogą sprawić, że wiele urządzeń fitness będzie trudnych w użyciu dla osób starszych.
Niektóre sale gimnastyczne mają sprzęt, który oferuje proste w użyciu mechanizmy ograniczające ryzyko obrażeń i napięć na stawach i mięśniach seniorów.
Warto również uczulić personel, aby zaprezentował jak poprawnie korzystać ze sprzętu oraz doradził, jakie ćwiczenia będą bezpieczne dla starszej osoby. Najbezpieczniejsze będą ćwiczenia na rowerku stacjonarnym, orbitreku eliptycznym czy bieżni.

Trenerzy personalni dla seniorów

Podczas, gdy prawie wszystkie sale gimnastyczne zatrudniają trenerów personalnych, wielu z nich ma przynajmniej jednego trenera, który specjalizuje się w zajęciach prozdrowotnych, dedykowanych osobom starszym. Jeśli Twój fitness klub jest często odwiedzany przez seniorów, zadbaj o to, aby jeden z trenerów osobistych na siłowni był specjalnie uprawniony do pracy ze starszymi osobami.

System koleżeński

System koleżeński polega na tym, że siłownia łączy jednego członka z innym członkiem, aby dać każdej osobie partnera do treningu. Chodzenie na siłownię z inną osobą nie tylko motywuje, ale również ośmiela osoby starsze do uczestnictwa w zajęciach grupowych.
Wspólny trening to nie tylko zdrowsze, ale i dłuższe życie! Badania wykazały korelacje między aktywnością społeczną a długością życia wśród osób starszych.

Członkostwo w programie

Istnieje wiele ogólnokrajowych programów poświęconych zdrowiu seniorów i kondycji fizycznej, w których uczestniczy wiele siłowni. Sprawdź, czy Twoja siłownia bierze udział w jednym z poniższych.

MultiSport Senior:

„Czy wiesz, że według badań TNS aż 47% seniorów nie podjęło aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 6 miesięcy? Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich są stereotypy i obawy – “bo w tym wieku nie wypada”, “nie wiem, jak korzystać ze sprzętu” itd. Możemy to zmienić!” tymi słowami Benefit Systems zachęca siłownie oraz najbliższych seniora do wsparcia jego aktywności. Czy Twoja siłownia honoruje kartę MultiSport Senior?

Ogólnopolska Karta Seniora:

Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury. Czy Twoja siłownia patronuje Ogólnopolską Kartę Seniora?

Siłownie tylko dla seniorów

W ostatnich latach w Stanach pojawiły się siłownie tylko dla seniorów. Zbiegło się to z momentem, gdy pokolenie wyżu demograficznego weszło w wiek emerytalny. Szacuje się, że około 10 000 Amerykanów będzie kończyć 65 lat każdego dnia przez następnych kilka dekad. Biorąc pod uwagę tę projekcję, łatwo zauważyć, dlaczego rośnie zapotrzebowanie na przyjazne seniorom obiekty fitness.
Podobną tendencję obserwujemy w Polsce. Poniższa infografika pokazuje, że udział osób w wieku poprodukcyjnym (kobiety powyżej 60. r.ż., mężczyźni powyżej 65. r.ż.) w całej populacji polskiej z roku na rok stale rośnie. Seniora definiuje nie tylko wiek, lecz w większości przypadku gorszy stan fizyczny. Często są to osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami sercowymi bądź ruchowymi. Do najczęstszych chorób stawów należy choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), która uniemożliwia wykonywanie wielu ćwiczeń. Bez specjalnego sprzętu i opieki pacjentowi z ChZS ciężko podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu poświęconym temu schorzeniu: www.zdrowystaw.pl

Źródło: www.stat.gov.pl

Jak sama nazwa wskazuje, siłownia dla seniorów to taka, która ogranicza członkostwo do osób, które osiągnęły pewien wiek, zazwyczaj 50, 55 lub 60 lat. Ograniczenie wiekowe nie jest jedyną rzeczą, która odróżnia te miejsca. Siłownie przeznaczone wyłącznie dla osób starszych wyposażone są w urządzenia fitness, które są łatwe w użyciu i bezpieczne dla starzejących się stawów i mięśni. Programy są projektowane z myślą o starszych osobach, a trenerzy i instruktorzy są często specjalnie przeszkoleni do pracy z seniorami. Niektórzy pracownicy mogą nawet sami być seniorami.

Brak wolnych ciężarów oznacza mniej głośnych odgłosów uderzeń. W tle, zamiast głośnej, nowoczesnej muzyki, jest nastawiona melodia dopasowana do gustu starszej generacji, grana na niższym poziomie decybeli. Podsumowując, te sale gimnastyczne zapewniają atmosferę, która jest komfortowa i przyjazna dla seniorów.

Jedną z takich siłowni jest Twoje Centrum Aktywności w Warszawie, gdzie osoby starsze znajdą specjalnie zaprojektowane dla nich zajęcia: trening obwodowy czy „Gimnastyka 60+”.
Twoje Centrum Aktywności przeznaczone jest dla osób powyżej 40 roku życia i oferuje kameralną przestrzeń do ćwiczeń dla osób, które nie przepadają za gwarnymi i tłocznymi siłowniami sieciowymi.

Jeśli współtworzysz klub fitness zastanów się czy ludzie starsi mogą znaleźć w nim bezpieczną i przyjazną przestrzeń, aby prowadzić aktywny tryb życia do późnych lat. Zastanów się, gdzie Ty byś chciał(a) ćwiczyć za 10, 15, 20 lat i pomóż stworzyć takie miejsce już dziś.

***

Artykuł eksperta:

Karolina Grzechowska

Product Manager w firmie Angelini Pharma Polska. Absolwentka kierunku Biotechnologia na Politechnice Warszawskiej, specjalizacja Leki i Kosmetyki. Aktualnie pracuje w branży farmaceutycznej, w obszarze ortopedia i reumatologia. Pasjonatka sportu i zdrowego stylu życia. Miłosniczka stepu choreograficznego, dance’u, akrobatyki i jeździectwa.

 

 

 

 

Polecamy także:

Seniorzy mogą skutecznie budować masę mięśniową, bez względu na stopień zaawansowania w aktywności