Suplementacja w sporcie to temat bardzo obszerny, zarówno od strony samych produktów, ale również z perspektywy ich dystrybucji. Wraz z rozwojem oferty produktów dla osób aktywnych, bardzo prężnie rozwinął się rynek oferujący tego typu dobra.

Minęły już czasy, gdy odżywkę białkową można było kupić w jednym sklepie w mieście, u znajomego z siłowni, mało tego – tylko w jednym, wątpliwym smaku. Aktualna oferta i dostępność produktów na rynku jest tak wielka, że każdy, nawet najbardziej wybredny konsument na pewno znajdzie coś dla siebie.

W ostatnich latach wraz ze wzrostem popularności sportu i samej aktywności fizycznej, możemy zauważyć silną ekspansję Marek oferujących odżywki dla sportowców we wszystkich kanałach sprzedaży. Aktualnie tego typu produkty oprócz sklepów specjalistycznych możemy znaleźć praktycznie wszędzie – w hipermarketach, klubach fitness, drogeriach, aptekach, stacjach benzynowych, osiedlowych sklepach i przede wszystkim w szerokiej dystrybucji online, gdzie prym wiodą duże E-commerce’y, oraz Market Place’y.

Oczywiście wraz z rozwojem kanałów dystrybucji, zaczęły zmieniać się także zwyczaje konsumenckie. Klient coraz chętniej zaczął sięgać po zakupy online, kupować produkty w dużych sieciach FMCG itd, powoli rezygnując z zakupów w stacjonarnym sklepie z odżywkami. Oczywiście w dalszym ciągu jest spora rzesza osób, które chętnie dokonują zakupu w sklepach z odżywkami, natomiast udział w rynku sklepów specjalistycznych w sprzedaży produktów dla sportowców na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie spadł.

Zatem czy małe sklepy z odżywkami skazane są na pożarcie, przez większych konkurentów? Odpowiedź brzmi – absolutnie nie! Warunkiem jest dopasowanie się do potrzeb kupujących i poznanie ich preferencji. Właściciele sklepów stacjonarnych jeśli chcą przetrwać, wręcz muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zastanowić w jaki sposób mogą zbudować przewagę, tak aby przyciągać taką liczbę Klientów, która pozwoli im rozwijać swój biznes. Bez powrotu do podstaw, zrobienia sumiennej analizy SWOT i zaplanowania konkretnych działań (niekoniecznie na ogromną skalę!), zarządzanie sklepem z odżywkami będzie tylko walką o przetrwanie, niestety z dużym prawdopodobieństwem porażki.

Kluczowe pytania, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy prowadzący tego typu biznes to:

  • Czy moja oferta jest na pewno konkurencyjna względem otoczenia?
  • Dlaczego ludzie wybierają właśnie mój sklep?
  • Czy mam grupę stałych Klientów? A jeśli tak, to czy znam dokładnie ich potrzeby?
  • Ilu Klientów powraca do mnie po kolejny zakup? Czy jestem w stanie tą liczbę zwiększyć?
  • W jaki sposób komunikuję się z Klientami? Czy jestem w tym skuteczny?
  • Jak mogę rozszerzyć ofertę, aby być bardziej atrakcyjnym dla Klienta?

Itd..

To są tylko propozycje, należy też pomyśleć nad innymi elementami jak wystrój sklepu, lokalizacja, widoczność punktu sprzedaży itd. Każdy z tych aspektów ma bardzo duży wpływ na ostateczny sukces. Warto zastanowić się dlaczego konsument wciąż ma dokonywać zakupu w punkcie, który dokładnie tak samo wyglądał dziesięć lat temu, skoro w ostatnich latach z piwnicznej, lub osiedlowej siłowni „przesiadł” się na sieciowy, lub butikowy klub fitness…?

Artykuł Eksperta:
Tomasz Jarzębiński

Polecamy także:

Restrykcyjne przepisy dotyczące suplementów diety – w jaki sposób wpłyną na polski rynek?