Czy wiesz, że nie każdy klient zajęć grupowych, który trafia do Ciebie na zajęcia zostanie z Tobą w stałej relacji? Twoimi klientami mogą zostać tylko Ci, którym Ty odpowiadasz z jakiś przyczyn oraz oni odpowiadają Tobie. To tak jak w związku. My szukamy czegoś w drugiej połówce i ona szuka także czegoś w nas. Tylko kompatybilność gwarantuje sukces, w przeciwnym razie mamy do czynienia z dużym rozczarowaniem.

Czy zadałeś/ zadałaś sobie kiedyś pytanie dlaczego jesteś instruktorem? Dlaczego prowadzisz zajęcia, dlaczego akurat do Ciebie przychodzą tacy, a nie inni klienci na zajęcia? Zastanawiałeś/ zastanawiałaś się kiedykolwiek?

Może właśnie nadszedł czas, żeby przemyśleć odpowiedzi na te pytania, bo to one pomogą Ci określić Twoją unikalną propozycję wartości, dzięki której możesz wyróżnić się jako instruktor na mocno konkurencyjnym rynku instruktorów zajęć grupowych. Pomoże Ci ona w budowie Twojej marki, która im silniejsza będzie, tym bardziej będą do Ciebie „lgnęli klienci” i będzie łatwiej zbudować zaangażowanie i lojalność

Klient, który trafia do Ciebie do klubu fitness i tym samym na Twoje zajęcia pragnie, abyś jako trener rozwiązał jego problemy, z którymi sobie nie radzi. Może to być ból kręgosłupa czy za duża waga. Oczekuje także, abyś obiecał mu, że osiągnie swój cel, który sobie obrał np. spadek wagi do lata o 5 kg, przebiegnięcie w ciągu 30 minut 5 km. Czy też pragnie, abyś pomógł mu spełnić jego marzenia np. stanie na rękach lub wejście bez większego problemu na szczyt na poziomie 3000 n.p.m..

Należy mieć na uwadze, że nasz klient chce mieć także poczucie, że jest dla Ciebie ważny, chce akceptacji, zauważenia, rozmowy, uśmiechu, życzliwości, dostrzeżenia jego indywidualności. Przy okazji chce się także doskonale bawić, świetnie spędzać z Tobą czas. Pragnie czuć się zaopiekowany, chce pewności, że jest w dobrych rękach, że ćwiczy z „fachowcem”, ale także po prostu z fajnym człowiekiem.

Twoim celem na zajęciach powinno być pobudzenia klientów do działania, inspirowanie ich do zmiany nawyków treningowych i żywieniowych, poprzez uruchomienie motywacji wewnętrznej i wskazanie im drogi, która zbliży ich do osiągnięcia swojego celu. Ważne jest także danie klientowi poczucia przynależności do społeczności treningowej, co ułatwi mu wypracowanie nawyku treningowego. Budować ją można poprzez wspólne treningi, rozmowy o ćwiczeniach i ich intensywności, czy też na tematy bieżące, z życia wzięte. Dodatkowo można je wytworzyć m.in. zakładając „grupy treningowe” na Facebooku, na których umieszczamy zdjęcia oraz filmiki z treningów, linki z ciekawymi artykułami dot. żywienia, treningu, a także filmiki edukacyjne. Świetnie sprawdza się również organizowanie wspólnych spotkań np. śniadania potreningowe, treningi na świeżym powietrzu, wspólne jedzenie posiłków w specjalnie wydzielonej strefie w klubie fitness, picie potreningowowego shaka, a nawet wspólne wyjście do kina czy na kawę.

To co działa bardzo dobrze na wypracowanie regularności treningowej jest przypominanie klientom o treningach. Można pisać prywatne wiadomości np. na Facebooku, Instagramie czy też smsy lub maile, ale także umieszczać posty w social mediach z przypomnieniem o treningu. Kończąc trening powinniśmy zapytać też klienta, kiedy ponownie się widzimy, wówczas ciężko będzie się jemu wycofać z kolejnego spotkania treningowego. Motywująco również działają wszelakie elementy rywalizacji na zajęciach takie jak challenge, trening w parach, zabawy szybkościowe, sprawnościowe, czyli takie które sprawiają, że klienci muszą się sprawdzić, poznać bliżej, rywalizować między sobą, a także sobie zaufać.  Tworzenie relacji koleżeńskich sprawia, że klientom zaczyna się chcieć z nami spędzać swój wolny czas. Z dużo większym prawdopodobieństwem wybiorą zajęcia z nami niż siedzenie z pilotem przed telewizorem, czy pójście na zakupy.

Ważną, jak nie najważniejszą kwestią naszej relacji z klientem jest zbudowanie zaufania i zaopiekowanie się nim już podczas pierwszego spotkania, którą można nazwać pierwszą randką. Aby doszło do kolejnej powinieneś/ powinnaś trzymać się kilku założeń. Oto one:

  • Przychodzę wcześniej na swoje zajęcia, przygotowuję salę do zajęć, sprawdzam dostępność sprzętu treningowego, podłączam sprzęt grający, włączam wentylację, klimatyzację, sprawdzam czystość, itp
  • Witam klientów, zamieniam z nimi kilka zdań przed zajęciami, pytam się o ich samopoczucie, jak spędzili weekend, jak im się spało, jak było w pracy, itp.
  • Podchodzę z uśmiechem przed zajęciami do nowego klienta, witam się i przedstawiam, pytam się o historię treningową i ewentualne przeciwskazania treningowe (kontuzje)
  • Opisuję w kilku zdaniach zajęcia, co będzie się na nich działo, jaki sprzęt należy wziąć (doradzam jakie odpowiednie obciążenie ewentualnie dobrać), sygnalizuję, że klient może na moją pomoc liczyć.
  • Staram się zapamiętywać imiona klientów.
  • Rozmawiam z klientami podczas zajęć, uśmiecham się, pytam o samopoczucie, czy wszystko jest zrozumiałe.
  • Podchodzę podczas zajęć, daję wskazówki dot. poprawności ćwiczeń (bez włączonego mikroportu), ewentualnie zmieniam ćwiczenie jeśli jest potrzeba lub zmieniam jego intensywność.
  • Pytam się po treningu, jak się ćwiczyło, jak się czuje, czy się podobało.
  • Dziękuję za zajęcia, zapraszam na kolejne, ewentualnie doradzam inną formę zajęć jeśli jest taka konieczność.

Stosowanie powyższych standardów zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej „randki”. Pozwala na indywidualne podejście do każdego klienta, wejście „w jego buty”, poznanie jego potrzeb, ale także danie mu poczucia, że jest dla nas ważny.

Dlatego staraj się klienta zrozumieć, odpowiadać na jego potrzeby – urozmaicaj trening, poprzez różnorodne ćwiczenia oraz sprzęt treningowy, zapytaj się raz na jakiś czas jaką muzykę chciałby usłyszeć na zajęciach. Przy okazji bądź także solidny, dotrzymuj słowa – jak obiecujesz klientowi, że na zajęciach będzie trening obwodowy to dotrzymaj danego mu wcześniej słowa.

Bądź także dla klientów wiarygodny w tym co mówisz i w tym co robisz. Zwróć uwagę w jaki sposób kreujesz swój wizerunek w social mediach. Czy to są działania zaplanowane, a może przypadkowe, bez opracowanej strategii?
Decydując się na budowanie swojej marki jako instruktor fitness wskazane byłoby, abyś raz na jakiś czas w mediach społecznościowych pokazywał swoje zajęcia, zapraszał na nie swoich oraz potencjalnych klientów, pokazywał im, że jesteś ekspertem w swoim zawodzie, że masz kompetencje, regularnie się szkolisz, podnosisz swoje kwalifikacje. Dzięki takim działaniom budujesz autorytet poparty wiedzę, umiejętnościami oraz doświadczeniem. Uwiarygodnić to możesz wrzucając posty z krótkimi filmikami z zajęć, zdjęciami ćwiczącej grupy, pokazując poprawność wykonywania ćwiczeń, relacjami ze szkoleń, ale także postami dotyczącymi zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Także opinie twoich klientów na temat zajęć prowadzonych przez Ciebie i udane metamorfozy klientów wzmocnią wartość twojej marki instruktora fitness.

Nie zapominaj także, aby na każdych swoich zajęciach być uprzejmym, życzliwym, uśmiechniętym, pełnym entuzjazmu i radości. Niech Twój klient zakocha się w Tobie na zawsze.. mówiąc fitnessowi 3 x TAK, czyli TAK dla regularnego treningu, TAK dla bycia Twoim ambasadorem i regularnym uczestnikiem Twoich zajęć oraz TAK dla rekomendacji Twoich zajęć wśród swoich bliskich i znajomych.

Artykuł eksperta:

Kamila Nowowiejska

W branży fitness od ponad 15 lat. Ukończyła Akademię Leona Koźmińskiego oraz studia podyplomowe marketing sportu na SGH. Uczestniczka wielu szkoleń, kursów, warsztatów z zakresu zarządzania i marketingu oraz szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Na co dzień zafascynowana pracą z ludźmi i zmianą ich nawyków żywieniowych oraz treningowych. Twórczyni marki Better Body Studio, a także odpowiedzialna za dobór trenerów i realizację programów treningowych dla aplikacji fitness Fitnoteq. Z sukcesem rozwinęła szkołę fitness Reebok University, wprowadzając m.in. do sprzedaży nowe programy treningowe, warsztaty oraz konwencje.

 

 

 

Polecamy także:

Skuteczne narzędzia do wyrabiania nawyków treningowych w branży fitness – artykuł eksperta