photo: Jacob Lund/ Fotolia

Rola trenera personalnego i instruktora fitness

Klienci klubów fitness,  którzy na, co dzień zajmują się zupełnie innymi sprawami, odwiedzają to miejsce głównie w celu uzyskania wymarzonej sylwetki. W tym miejscu poszukują wzoru do naśladowania, który wskaże im, jaką drogę powinni obrać, ale również wypatrują źródeł motywacji do pracy nad sobą oraz sposobów na utrzymanie regularności. Sami, w życiowym pędzie nie muszą wiedzieć wszystkiego i wszystkim się zajmować, ponieważ jest ktoś, kogo rola polega na pomocy w świecie fitness.

Jaka jest nasza rola – rola trenera?

1. AUTORYTET / WZÓR DO NAŚLADOWANIA
Trener jest zawodem wymagającym bycie wzorem do naśladowania. To, jak dużym autorytetem możemy być, zależy w dużej mierze właśnie od tego jak nas inni  postrzegają, ale też w jaki sposób kreujemy swój wizerunek. Podopieczni oczekują od nas, że trenujemy 5-7 razy w tygodniu, wszystkie ćwiczenia wykonujemy z nienaganną techniką bez względu na zmęczenie oraz ciężar, a poza tym jesteśmy abstynentami i a weekendy ze znajomymi nie jemy pizzy i innych fast foodów. Mimo pokusy, samotnie konsumujemy kaszę jaglaną z kurczakiem z przygotowanego pojemniczka. Jesteśmy odporni na pokusy żywieniowe, nie jemy słodyczy, a jak już pijemy colę to tylko w formie light.  Ponadto zawsze wychodzimy z imprezy pierwsi, aby nie zaniedbywać regeneracji potreningowej, której wagę mocno podkreślamy,  jako nieodłączną część progresu.

2. MOTYWATOR
Warto, abyśmy od czasu do czasu po treningu zatrzymali się w celu rozmowy z podopiecznym, czy uczestnikiem zajęć grupowych. Powiedzmy, jak duży postęp zrobił i jak dumni jesteśmy z każdego jego ciężkiego kroku stawianego w stronę obranego celu. Takie zachowanie wesprze ćwiczącego, dając mu najlepszy dowód sensu wkładanej pracy w swoją sylwetkę i zdrowie oraz należycie utrzyma jego zaangażowanie na kolejne tygodnie, czy nawet miesiące względem pracy nad sobą.

3. OPIEKUN

Kluby fitness są coraz częściej wyposażane w nowoczesny i jeszcze bardziej zaawansowany sprzęt. Większość ćwiczących do wielu maszyn nigdy nie podejdzie, ponieważ nie ma pojęcia do czego służą i jak z nich prawidłowo korzystać. Cierpliwe tłumaczenie, empatia, wprowadzanie do nowych form treningu i zarażanie pasją, to coś za co każdy klient doceni. Mimo, że sami na danym sprzęcie ćwiczyliśmy tysiące razy, nie zwalnia nas ze zrozumienia czyjegoś zagubienia. W takich momentach wróćmy do chwil, kiedy sami byliśmy po raz pierwszy na siłowni…

4. POZYTYWNA ENERGIA

Uśmiech, dobre słowo, umiejętność szczerego wysłuchania to coś czego innym coraz bardziej brakuje w dobie dzisiejszej alienacji i nieustannym życiowym wyścigu szczurów. Emanuj pozytywną energią!

5. EKSPERT FACHOWIEC
Każdy, kto wybrał się z wizytą do obiektu fitness ma, ku temu jakieś uzasadnienie i ma cele do realizacji. Bardzo często jednak nie wiedzą w jaki sposób to osiągnąć. Zwracając się do nas oczekują wskazania drogi, jaką należy podążać, ale też doceniają, gdy rozprawiamy się z mitami wyczytanymi przez nich w internecie, czy zasłyszanymi od znajomych. Nasza zdobyta wiedza, którą empirycznie sprawdziliśmy, będzie dla nich najlepszym drogowskazem w podążaniu za kolejnymi celami.

Podsumowując, w czasach gdy coraz częściej trenera próbuje się zastąpić aplikacją, filmami w internecie czy zajęciami fitness odtwarzanymi na telebimach, możemy jasno określić, że rola ludzkiego indywidualnego podejścia okazuję się nieoceniona i nie do zastąpienia.

 

Jakub Undra – Szkoleniowiec, trener, instruktor wielu dyscyplin treningowych. Założyciel Instytutu Kształcenia Trenerów.