photo:Autor: Jakub Jirsák / Fotolia

Jakość to sprawne zarządzanie klubem

Klienci klubów fitness oczekują wysokiej jakości świadczonych usług. Na jakość nie składa się wyłącznie doskonałe wyposażenie klubu, ale wiele innych niezwykle istotnych elementów, tj. elastyczność świadczenia usług, sposób komunikowania się, a także niwelowanie luk w naszych usługach. Jednak to nie jedyne elementy, które decydują o zadowoleniu lub jego braku z zakupionych w klubie usług. Klienci chcą być słuchani i lubią, kiedy ich sugestie są brane pod uwagę. Oczywiście nie każda propozycja składana przez klubowiczów jest możliwa do zrealizowania, ale to nie zmienia faktu, że powinna być wysłuchana i przeanalizowana. Niekiedy są to bardzo nierealne oczekiwania, ale każdy z tych pomysłów powinien zostać rozważony.

Satysfakcja z usługi w klubie fitness, to także sprawna organizacja pracy zespołu oraz doskonałe zarządzanie klubem.  Szczerze mówiąc to doskonałe zarządzanie powinno odbywać się w tle i być prawie niewidoczne dla klubowiczów. Sprawny manager zarządza w sposób absolutnie dyskretny  swoim zespołem i nie afiszuje się zajmowanym stanowiskiem. Nacisk kładzie na prace zespołową i na zapewnienie sprawnej obsługi klienta. Nie musi przesiadywać w recepcji, ale jeśli uzna za stosowane posłuchać opinii klubowiczów to warto, aby od czasu do czasu tam się znalazł. Dobry manager to prawdziwy strateg który, wie po co i dla kogo jest. Nie musi udowadniać swojej władzy, tylko skrzętnie ją wykorzystuje, zarówno  w trosce o klienta, jak i  zespołu z którym pracuje. Najlepsi managerowie pracują w tle swoich współpracowników i uwagę skupiają na standardach, a nie na wykorzystywaniu swojego stanowiska. Klubowicze mogą ich znać, ale nie muszą, liczy się wyłącznie sposób w jaki klubem zarządzają i jakie osiągają wyniki.

Jakość obsługi oraz świadczonych usług nie może być nachalna i natarczywa. Powinna być bardzo subtelna i ukierunkowana na satysfakcję klienta, który kupuje w klubie karnet i tym samym daje prace wszystkim zatrudnionym tam osobom. Prawdziwa jakość usług fitness to wiele elementów które determinują sukces i stała praca nad poprawianiem standardów, będąca odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby klienta. Pamiętajmy, że nie wystarczy, że zaskarbimy sobie sympatię klubowiczów – to może sprawdzić się jedynie w krótkim okresie czasu. Należy udowodnić klubowiczom, że zasłużyliśmy na ich zaufanie oraz, że decyzją, którą podjęli jest dobra. To nie przychodzi łatwo i czasami jest bardzo pracochłonne, jednak w perspektywie czasu daje szansę na przewagę nad konkurencją oraz zdobycie pozycji lidera na rynku.

Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.