fot. Aleksandra Tokarewicz / mat. prasowe OK System

„Jesteśmy skazani na sukces”
Rozmowa z Aleksandrą Tokarewicz, Prezes Zarządu OK System

OK System oferuje dostęp do ponad 4500 obiektów sportowo-rekreacyjnych w całej Polsce. W 2017 r. spółka miała 2,7 mln zł zysku przy 40 mln zł przychodów. Ich pozycja z roku na rok rośnie, a współpraca z Medicover to kolejny krok w stronę umocnienia pozycji. Aleksandra Tokarewicz, Prezes Zarządu OK System o synergii z Medicover, warsztatach SALMA oraz o obecnej sytuacji w branży fitness.

W jaki sposób OK System wspiera branżę fitness?
Jesteśmy solidnym i rzetelnym partnerem dla obiektów z nami współpracujących. Stajemy się znaczącym i stabilnym źródłem dywersyfikacji przychodów operatorów działających na rynku. Mamy ogromne ambicje, aby OK System generował coraz więcej wejść do obiektów naszych Partnerów. I tak się już dzieje. Równocześnie jesteśmy świadomi, że w kwestii wyboru lokalizacji, z której skorzysta nasz użytkownik wiele zależy od promocji tego miejsca, innymi słowy, od przyciągnięcia uwagi do punktu, w którym jeszcze nigdy nie był, o którym nigdy nie myślał. Mamy w tej sprawie jasną strategię: klub fitness, szkoła jogi czy tańca to nie są tylko punkty na mapie; to są nasi Partnerzy, którzy – wierzmy – z pasją prowadzą swoje biznesy, za którymi stoi ciekawa historia, a samo miejsce dedykowane jest określonej grupie docelowej i odpowiada na konkretne potrzeby naszych użytkowników.

W ubiegłym roku wprowadziliśmy program rekomendacji Partnerów. W każdym miesiącu promujemy wśród naszych klientów i użytkowników kilkanaście, starannie wyselekcjonowanych obiektów. Przy wyborze konkretnych lokalizacji partnerskich kierujemy się historią marki danego obiektu, zakresem i jakością świadczonych usług oraz oferowanymi wyróżnikami. W ramach tego projektu, od ponad pół roku zbieramy dane od naszych Partnerów, między innymi o ich historii-etapach rozwoju, ciekawostkach, zdjęciach, biznesie itp., słowem wszystko to czym chcieliby się pochwalić. Cały ten materiał będzie miał premierę w październiku – wraz z uruchomieniem naszej nowej strony internetowej. Jestem przekonana, że w ten sposób odejdziemy od perspektywy „punktów na mapie”, i zrobimy ważny krok w budowaniu prawdziwego partnerstwa; mówiąc wprost, będziemy blisko codziennej działalności naszych Partnerów, a to z kolei pozwoli naszym Użytkownikom lepiej ich poznawać i dokonywać najlepszych dla siebie wyborów. Chcemy pokazać, że jesteśmy dumni z naszych Partnerów, promujemy ich i chwalimy się ich sukcesami.

Przeważająca część akcji OK System należy do Medicover. Co to oznacza dla OK System?
Oznacza to tylko i aż, że jesteśmy skazani na sukces. Medicover jako akcjonariusz „Ok System” to synergia trzech znaczących biznesów na rynku świadczeń pozapłacowych. Jako jedyni na rynku polskim możemy zaoferować klientom pełny wachlarz świadczeń pozapłacowych: opieka medyczna, pakiet sportowy oraz platforma kafeteryjna z setkami dodatkowych programów motywacyjnych. Dodatkowo, zaangażowanie da nam możliwość dotarcia do potencjalnych klientów, a ze strony Medicover to możliwość poszerzenia swojej oferty i wzmocnienia na rynku świadczeń pozapłacowych. Wspólnie dajemy pracodawcom ofertę z najważniejszymi świadczeniami. Ponadto dołączenie Medicover jako akcjonariusza daje nam możliwość skuteczniejszego dotarcia do potencjalnych klientów i wzmocnienia naszej pozycji na rynku.

OK System jest partnerem warsztatów SALMA, których organizatorem jest Perfect Gym. Z jakiego powodu wsparli Państwo tą inicjatywę?
Jesteśmy firmą opierającą swoją przewagę na technologii, jeśli więc zaproszenie do współpracy wychodzi ze strony jednej z największych na świecie firm dostarczających software dla branży fitness to z przyjemnością bierzemy w tym udział. Warsztaty SALMA są poświęcone sprzedaży i lojalności klubowiczów. Nasza strategia jest oparta na partnerstwie i transparentności współpracy, więc naturalne jest, że chcieliśmy podzielić się z naszymi Partnerami danymi, które codziennie analizujemy na potrzeby wewnętrzne. Udział w SALMie jest częścią naszej strategii. Skoro jesteśmy drugim na rynku operatorem w tej branży to chcemy być aktywni, chcemy zabierać głos na temat wyzwań, jakie stoją przed branżą. Mamy wiedzę rynkową obejmującą zachowania naszych użytkowników na terenie całej Polski.

Podczas wykładu prowadzonego w trakcie warsztatów SALMA w Poznaniu, podzieliliście się Państwo z uczestnikami wartościowymi informacjami. W podsumowaniu spotkania powiedziała Pani, że po raz pierwszy w historii branża fitness otrzymała tego typu informacje oraz również po raz pierwszy operator pakietów sportowych podzielił się taką wiedzą z klubami. Co to były za informacje?
Nasz wykład opierał się o analizy dotyczące lojalności klientów. Zachowania użytkowników Pakietów sportowych OK System są bardzo zbliżone do klientów karnetowych klubów. Konkluzja jest jedna: w Polsce musi się zmienić podejście do klienta – z dzierżawienia miejsca w klubie na obsługę, motywowanie i prowadzenie klienta. Konsumenci klubów fitness bardzo często znikają po 3-4 miesiącach. Niestety, aby dostrzec rezultaty treningu potrzebna wytrwałość, regularność i konsekwencja – wiem to z własnych doświadczeń. Kluczem do sukcesu w branży fitness jest wsparcie klubowicza, prowadzenie go, motywowanie, regularny feedback. Użytkownik musi czuć, że nie tylko jemu zależy na rezultatach jego wysiłku. Wracając do SALMA – nie tylko danymi o lojalności mogliśmy się podzielić. Możemy wspierać kluby w wyborze lokalizacji obiektu, mamy dane o potencjale rynku, klientach i prognozach liczb wejść na tej podstawie. Jesteśmy otwarci na dzielenie się informacjami, nie tylko podczas konferencji SALMA, ale również w bezpośrednich, codziennych spotkaniach z Partnerami.

Jakie dostrzega Pani plusy, a jakie minusy spoglądając na obecną sytuację rynkową?
To bardzo ciekawy moment: silny rozwój branży, największa dynamika wzrostu we Wschodniej Europie. Postrzegam ten moment, jako pełen wyzwań i szans. Rynek silnie się konsoliduje, zwłaszcza za sprawą największego gracza. Z pewnością te działania stanowią olbrzymie wyzwanie dla polskich przedsiębiorców prowadzących jeden czy dwa obiekty. Obserwujemy, że nasi użytkownicy preferują kluby sieciowe, gdyż – jak twierdzą – mają one wdrożone standardy obsługi klienta. Tak, więc pozostali mają tu jeszcze dużo do zrobienia. Jednocześnie powstają w Polsce nowe ciekawe koncepty. Są to studia butikowe, franczyzy, które bardzo dobrze sobie radzą w nowych warunkach. Znajdują swoje nisze, zdobywają nowe lokalne rynki. Widać, że jeśli koncept jest przemyślany – odnosi sukces.
Reasumując, rynek oferuje wiele możliwości rozwoju, a OK System odegra tu znaczącą rolę. Odbiorcy usług sportowo-rekreacyjnych są coraz bardziej świadomi i wymagający, dlatego jesteśmy przekonani, że szansę na rozwój w branży zyskają marki, które dynamicznie dostosują się do zmieniających się potrzeb klientów.

Jakie plany ma OK System na najbliższe miesiące?

Tu odpowiem krótko – zaskoczymy Państwa.

Dziękuję za rozmowę.
Magdalena Anna Szmidt

Zobacz także: