photo: Andrey Popov / Fotolia

Kampanie leadowe w branży fitness

Jak wyciągnąć ludzi na siłownię? Jak ich przekonać, że to właśnie Twój klub jest najlepszy? Jak do nich dotrzeć, jak skrócić dystans? Jak z rzeszy ludzi, do których docierasz z reklamami i których bombardujesz treściami, wyłuskać tych, którzy naprawdę mogą zostać Twoimi klientami? Najlepiej jest… po prostu z nimi porozmawiać!

 Co zyskujesz dzięki reklamom lead ads?

Po pierwsze: możesz SPRZEDAWAĆ. Użytkownik, który kliknął w formularz i pozostawił swoje dane, jest osobą coraz bliższą podjęcia decyzji zakupowej. Dlatego przed ustawieniem tego typu reklamy musisz być pewien, że masz w zanadrzu coś, co pozwoli Ci ostatecznie ją przekonać. Czyli: naprawdę dobrego konsultanta, naprawdę dobrą usługę, naprawdę atrakcyjną ofertę. Nikt nie zostawia swoich cennych danych, nie wiedząc, po co właściwie to robi. Użytkownik musi wiedzieć dokładnie, co zyska w zamian.

Po drugie: możesz POZNAĆ preferencje swoich klientów, a więc dowiedzieć się, kim właściwie są, jakie mają zainteresowania, która z ofert Twojego klubu jest dla nich najbardziej atrakcyjna. Zebrane kontakty są dla Ciebie podwójnie cenne, ponieważ na ich podstawie możesz stworzyć grupę odbiorców podobnych (lookalike) oraz grupę odbiorców  niestandardowych, wśród których mamy duże szanse na znalezienie nowych klientów.

Po trzecie: możesz BADAĆ potrzeby potencjalnych klientów, by tworzyć nowe, spersonalizowane oferty.

Po czwarte: możesz BUDOWAĆ bazę klientów poprzez zwiększenie liczby przychodzących zapytań, subskrypcji wiadomości e-mail, rejestracji, zgłoszeń, wstępnych zamówień itp.

Podczas zbierania leadów należy pamiętać o tym, że nie wszystkie pozyskane kontakty będą równie cenne. Wśród osób realnie zainteresowanych promowaną ofertą mogą znaleźć się także przypadkowi internauci.

 Jak wygląda reklama leadowa?

Ustawienie reklamy leadowej w Ads Managerze wymaga trochę więcej pracy niż przygotowanie reklamy standardowej. Przede wszystkim musisz się zastanowić, jakie dokładnie informacje chcesz uzyskać (raz utworzony formularz jest nieedytowalny). Mogą to być dane podstawowe, czyli imię, nazwisko, adres mailowy i telefon – prosty formularz może być najskuteczniejszy. Gdy użytkownik kliknie w przycisk wzywający do wypełnienia formularza, wybrane przez nas pola wypełnią się danymi automatycznie, ponieważ każdy z nas udostępnił je już Facebookowi. Pozostawienie takiego kontaktu nie zabiera więc użytkownikowi dużo czasu i nie wymaga od niego wielu akcji.

Istnieje także możliwość rozbudowania formularza o pola, dzięki którym pozyskasz bardziej szczegółowe dane, a nawet krótką odpowiedź na zadane pytanie. Warto jednak zadbać o to, by wypełnienie formularza było dla użytkownika jak najprostsze – w przeciwnym razie może on poczuć się zniechęcony.

Bądź uważny, wybierając wygląd reklamy leadowej (chodzi głównie o kreację oraz przekaz): to, co podoba się Tobie jako reklamodawcy, nie zawsze musi podobać się odbiorcom reklamy. Warto więc przeprowadzić testy – stworzyć kilka różnych reklam, skierować je do tej samej grupy odbiorców i dać Facebookowi czas na zebranie wyników. Po kilku dniach z pewnością będziesz w stanie wyciągnąć ważne wnioski. Potem pozostanie Ci już tylko kontynuacja reklamy z tymi formularzami, które generują kontakty oraz wyłączenie tych nieefektywnych.

Warto pamiętać, że reklamy leadowe są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, ponieważ to właśnie mobile staje się powoli podstawową platformą, przez którą korzystamy z mediów społecznościowych.

 Czy to się opłaca?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Sam koszt pozyskania leada jest bardzo różny – zależy od branży, grupy docelowej, produktu, copy czy kreacji graficznej. Może wynosić zaledwie 10 zł, może też sięgnąć 120 zł. To dużo czy mało? Zależy od Twojego budżetu, od celu czy wartości oferowanych usług. Pewne jest jedno: na początku kampanii kosztu pozyskania leada nie da się przewidzieć!

Z pewnością nie jest to najtańszy format reklamowy. Ponadto w ostatnim czasie można zauważyć rosnącą na tym polu konkurencję: coraz więcej firm, także siłowni, decyduje się na ten typ reklamy, a co za tym idzie – coraz trudniej jest „wybić się” wśród nich i dotrzeć do naszej grupy docelowej. Dodatkowo sam koszt pozyskania leada jest bardzo niestabilny. Dlatego pamiętaj, że zawsze masz alternatywę. Możesz zbierać kontakty za pomocą newslettera, landing page’a na stronie (do którego możesz przekierowywać odbiorców także z Facebooka)  albo osobiście, poprzez organizację eventów, dni otwartych itp.

 Stworzyłeś reklamę i nie wiesz, gdzie trafiają pozyskane kontakty?

Wejdź na profil swojej firmy i przejdź do zakładki „Narzędzia do publikowania”. Zajrzyj do kolumny po prawej stronie, opisanej pogrubioną czcionką, i kliknij w „Formularze reklam służących pozyskiwaniu kontaktów”. Po kliknięciu wyświetlą się odniesienia do wszystkich stworzonych przez Ciebie reklam lead ads. Teraz wystarczy wybrać polecenie „Download” obok tej reklamy, która Cię interesuje. Zobaczysz dwie opcje: „Pobierz nowe kontakty” bądź „Pobierz według zakresu dat”. Jak sama nazwa wskazuje, przy wyborze drugiej z nich pobierzesz kontakty pozyskane w konkretnych dniach, pierwsza zaś umożliwi Ci pobranie wszystkich tych, których jeszcze nie ściągnąłeś.

Następnie, aby pozyskane, dzięki Twoim reklamom kontakty, zebrać w arkuszu kalkulacyjnym, wybierz link do pobrania w formacie XLS. Później wystarczy już tylko ściągnąć dokument i zapisać kontakty. Proces budowania Twojej bazy danych właśnie został rozpoczęty!

Wioletta Odalska Social media specialist w agencji marketingowej Social Tigers, bazującej na doskonałej znajomości kanałów social media i ich systemów reklamowych. Prowadzi kampanie reklamowe oraz komunikację w mediach społecznościowych dla znanej sieci klubów fitness. Konkretna, nastawiona na wyniki oraz zadowolenie Klienta. Social media to nie tylko jej praca, ale przede wszystkim – największa pasja.