źródło: media

Minister Zdrowia wraz z Prezesem Agencji Badań Medycznych Radosławem Sierpińskim zaprezentowali podczas konferencji wyniki badań polskich naukowców nad czynnikami wpływającymi na ciężki przebieg zakażenia Covid-19. Badania trwały półtora roku.

– Dzisiaj mamy szczególną chwilę, szczególny dzień – dzień ważny dla całej nauki polskiej, ale przede wszystkim dzień bardzo ważny dla systemu opieki medycznej, dla zdrowia Polaków. Udało nam się zidentyfikować bardzo ważny element ryzyka, jeśli chodzi o zachorowania na covid, to jest element ryzyka związany z strukturą genetyczną – powiedział Niedzielski. choroby

Największy wpływ (na rozwój choroby) ma wiek danej osoby, następnie waga oraz płeć

– “Pokazujemy, że geny są bardzo ważnym czynnikiem, który może decydować o tym, w jaki sposób przejdziemy każdą chorobę, również COVID-19, ale chciałbym je od razu ustawić w odpowiedniej hierarchii. My nie pokazaliśmy, że geny są najważniejsze, to nigdy nie jest takie proste. Są znaczące, są na miejscu czwartym” – mówił w Polskim Radiu Białystok kierownik projektu badawczego, prorektor UMB ds. nauki i rozwoju prof. Marcin Moniuszko.

Wiele miesięcy wcześniej liczne badania potwierdziły trzy najważniejsze czynniki decydujące o przebiegu zakażenia. Największy wpływ ma wiek danej osoby, następnie waga oraz płeć – mężczyźni są bardziej narażeni na ciężki przebieg Covid-19. Czynnik genetyczny jest na miejscu czwartym przed chorobami współistniejącymi:

– “To, co przede wszystkim decyduje o ciężkości przebiegu wielu chorób, ale COVID-19 z pewnością, to w tej kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga – każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu – i niestety, panowie, płeć męska. Czynnik genetyczny jest na miejscu czwartym, przed chorobami współistniejącymi – tak wynika z tych badań, które przeprowadziliśmy z udziałem kilkunastu ośrodków klinicznych z całej Polski” – mówił Moniuszko.

Nadwaga problem, z którym zmaga się cały świat choroby

“To odkrycie oznacza, że będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę, by identyfikować osoby, które mają predyspozycję do tego, by ciężko przechodzić covid. Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie – jak PCR – szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem” – powiedział Adam Niedzielski.

Rząd w swojej kampanii edukacyjnej wielokrotnie podkreślał ryzyko jakie ciąży na osobach starszych oraz walczących na co dzień z przewlekłymi chorobami. Temat nadwagi wydaje się jednak być pomijany w komunikatach rządowych, a jest to obecnie problem, z którym zmaga się cały świat.