źródło: materiały prasowe

Przez długi czas, branża fitness była błędnie utożsamiana z kultem ciała. Tymczasem okres pandemii pokazał prawdziwą wartość, jaką niosą kluby fitness – troska o zdrowie fizyczne i psychiczne. Historia sieci Special Strong, założona przez Daniela Steina jest najlepszym przykładem na to, jak wiele korzyści daje regularna aktywność fizyczna. klub fitness

 

Eleganckie cytaty

Wiele firm mówi o swoich wartościach lub wyświetla je na swojej stronie internetowej, ale nigdy nie wdraża ich w swoich działaniach.

 

W wieku 21 lat u Daniela Steina zdiagnozowano trudności w uczeniu się, zaburzenia nastroju i chorobę autoimmunologiczną. Po pomyślnym zastosowaniu ćwiczeń, aby przezwyciężyć swoje wyjątkowe wyzwania, poczuł potrzebę pomocy innym niepełnosprawnym osobom w prowadzeniu zdrowszego, szczęśliwszego i lepiej funkcjonującego życia. Daniel uzyskał certyfikaty National Academy of Sports Medicine (NASM), National Federation of Personal Trainers (NFPT) i American College of Sports Medicine (ACSM). klub fitness

Klub fitness Special Strong

W 2016 roku wraz z żoną Trinity uruchomili Special Strong, jedno z nielicznych w Stanach Zjednoczonych centrum fitness dla osób z problemami psychicznymi, fizycznymi i poznawczymi. W tym także z zespołem Downa, autyzmem, porażeniem mózgowym czy stwardnieniem rozsianym.

W 2019 Steins uruchomił swój program certyfikacji. Celem jest szkolenie tych, którzy są zainteresowani pracą jako trenerzy personalni dla osób z niepełnosprawnościami lub otwieraniem własnych ośrodków treningu fitness dla osób z autyzmem. Dziś, do Special Strong przyjeżdżają klienci z całego świata, aby uzyskać certyfikat. klub fitness

Dlaczego tak się dzieje?

Chociaż branża fitness jest ogólnie dobrze rozwinięta i wysoce konkurencyjna, rynek usług treningu personalnego dostosowanego do osób z niepełnosprawnościami jest na wczesnym etapie. 

W latach 2000-2014 częstość występowania autyzmu w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 1 na 150 do 1 na 59.
Chociaż genetyka jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń autystycznych, eksperci sugerują, że wczesna diagnoza i odpowiedni adaptacyjny trening sprawnościowy mogą poprawić jakość życia osób, które tego doświadczają, a także znacząco je wydłużyć.

Według CDC około 26% dorosłych mieszkających w Stanach Zjednoczonych cierpi na jakiś rodzaj niepełnosprawności. Największy odsetek tych niepełnosprawności zwykle wpływa na ich mobilność. Ponad 3,5 miliona ludzi żyje z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a ponad 400 000 z zespołem Downa.

Mając na uwadze te liczby, branża fitness zyskuje na popularności, oferując takie korzyści jak:

Zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych

Według CDC 38,2% populacji niepełnosprawnych to osoby otyłe, 11,5% cierpi na choroby serca, a 16,3% na cukrzycę. Osoby z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami, są bardziej podatne na choroby przewlekłe ze względu na upośledzony układ odpornościowy i zanik mięśni. Odpowiedni adaptacyjny trening sprawnościowy może pomóc zmniejszyć ryzyko takich chorób. Trening nie tylko poprawi mobilność, ale może również poprawić pracę serca i ogólne samopoczucie.

Co więcej, co trzeci dorosły niepełnosprawny nie ma dostępu do lekarza. Oznacza to, że są bardziej narażeni na dalsze komplikacje. Udanie się na siłownię jest doskonałym środkiem zapobiegawczym. Z tego powodu rośnie liczba oczekiwanych klientów poszukujących adaptacyjnego fitnessu. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia zdrowia i jest teraz skłonnych inwestować w swoje dobre samopoczucie.

Zwiększona pewność siebie

Fizyczne i psychiczne wyzwania mogą utrudniać kontakty towarzyskie z innymi ludźmi. Ekspercki trening adaptacyjny może pomóc zwiększyć pewność siebie. Pomaga zmniejszyć uczucie depresji i lęku. Zapewnia również integracyjną i przyjazną socjalizację na siłowni. Special Strong był świadkiem kilku przełomowych historii osób, które potrafiły przezwyciężyć swoje trudności i wyrosnąć na osobę, która wierzy w siebie. Wiele takich historii znajdziecie opisanych na fanpage’u Special Strong.

Większa niezależność i mobilność

Osiągnięcie określonego poziomu niezależności może być dużym wyzwaniem dla osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne są teraz bardziej zdeterminowane, aby trenować i uzyskać większą niezależność. Niektórzy nawet mieszkają sami i pracują. Adaptacyjna siłownia oferuje najlepsze możliwości przy rosnącej liczbie osób dotkniętych wyzwaniem psychicznym, fizycznym lub poznawczym. Ponieważ tylko 45 krajów wprowadziło przepisy antydyskryminacyjne w celu ochrony osób niepełnosprawnych, można spodziewać się wzrostu liczby klientów, którzy będą chcieli uniknąć takiej dyskryminacji poprzez pracę nad sobą.

Rynek alternatywnej opieki medycznej (za jaką uważa się treningi adaptacyjne w Special Strong) prężnie się rozwija. To też doprowadziło Daniela Stein do podjęcia decyzji o sprzedaży licencji swojego modelu biznesowego. Dzięki temu nie tylko on, ale także jego franczyzobiorcy mogą połączyć biznes z realną pomocą osobom niepełnosprawnym.