Fitness klub to miejsce treningowe w którym odnajdą się zwolennicy wielu dyscyplin sportowych, nie tylko kulturystyki. W dzisiejszych czasach duża konkurencyjność wymusiła stworzenie jednego miejsca dla zawodowych sportowców a także amatorów. Okazuje się, że może być również miejscem pracy fizjoterapeuty.

Fitness klub to również miejsce spotkań, w którym nawiązujemy nowe znajomości. Tutaj szukamy odskoczni od życia codziennego, często rozwiązania problemów. Po kilku latach w bezruchu tutaj dowiadujemy się, że nasz układ ruchu nie działa sprawnie, że mięśnie mamy osłabione lub przykurczone, że nasza sylwetka czy postawa ciała nie są wzorowe. Skarżąc się trenerowi że ‘nie mogę schudnąć/przytyć’ dowiadujemy się, że nasz system żywieniowy jest bardzo zaburzony i że warto by było wprowadzić jakieś modyfikacje do naszego jadłospisu. Już na początku naszej drogi, podczas wykonywania podstawowych ruchów okazuje się, że boli w kolanie czy kręgosłupie. Z biegiem czasu zaczynamy szukać pomocy i rozwiązań na powyższe problemy.

Najważniejszym jest aby znaleźć odpowiedzi w miejscu, w którym pojawiły się pytania a to jest zadanie managera klubu. Stworzyć miejsce w którym zadbamy o klienta holistycznie.

Usługi dodatkowe w fitness klubach

Aby zwiększyć atrakcyjność oferty, a tym samym przychody fitness klubu, właściciele bardzo często decydują się na wprowadzenie dodatkowych usług typu: dietetyka czy fizjoterapia. Jest to świetne rozwiązanie, aby kompleksowo zadbać o naszych klientów. Dodatkowym atutem jest wsparcie trenerów personalnych, którzy nie muszą mieć i nie zawsze mają wiedzę z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji czy dietoterapii. Podobnie jest z instruktorami fitness, którzy mając zaufanie bywalców swoich zajęć często słyszą o bólach stawów, problemów z kolanami, biodrami, proszeni są o porady i rozwiązanie problemów z dolegliwościami. Mając wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów w swoim klubie, zarówno trenerzy personalni jak i instruktorzy fitness, śmiało mogą polecać ich usługi i przekazywać osoby potrzebujące na konsultacje do specjalistów. Bardzo dużą zaletą klubu, w którym zatrudniamy profesjonalistów z różnych dziedzin jest możliwość organizowania warsztatów wewnętrznych i doszkalania personelu w ramach jednej jednostki organizacyjnej. Ważnym jest, aby trenerzy i instruktorzy mieli świadomość z jakimi problemami mogą borykać się ich klienci. Fizjoterapeuci przekazując podstawową wiedzę swoim kolegom pomagają w lepszym zdiagnozowaniu dolegliwości już na początku współpracy klient-trener. Coraz większa świadomość naszych klientów na temat zdrowego stylu życia przekłada się na wymagania jakie są stawiane trenerom czy instruktorom. Bardzo wielu oczekuje holistycznego podejścia i takie też powinna mieć osoba zarządzająca fitness klubem w dzisiejszych czasach.

Przekrój klienta, statystyki

Aktualnie do fitness klubów w Polsce uczęszcza ponad 3mln osób i liczba ta stale rośnie. Warto przyjrzeć się profilowi naszych klientów aby wiedzieć jak o nich zadbać, jednocześnie utrzymując wysoką retencję w klubie, a także zastanowić się kim jest nasz potencjalny klient i jak uszyć ofertę na miarę jego potrzeb. Oczywistym jest, że większość osób które do nas trafiają to osoby, które chcą zadbać o swoją sylwetkę, zgubić zbędne kilogramy.

W Polsce 68% mężczyzn i 53% kobiet jest otyłych lub ma nadwagę. Zbyt wysoka masa ciała jest najczęstszym powodem występowania choroby zwyrodnieniowej stawów, co wiąże się z bólem stawów, na który często skarżą się nasi klienci. Prawie 30% ludzi w wieku 40lat ma zmiany zwyrodnieniowe, a po 50roku życia u 80% osób występują widoczne zmiany zwyrodnieniowe w badaniu RTG. Kolejną bardzo dużą grupą są osoby z cukrzycą typu 1 i typu 2 dla których aktywność fizyczna jest jedną, zaraz po diecie i insulinoterapii, z najważniejszych broni w walce z chorobą. Chorych na cukrzycę stale przybywa a choroba ta coraz częściej dotyka osoby w młodym wieku. W 2019 roku w Polsce liczba chorych na cukrzycę osiągnęła 3,5mln a 1/3 nadal jest niezdiagnozowana. Szacuje się, że liczba chorych z roku na rok rośnie o ok 2,5% co oznacza, że w 2020 co dziesiąty Polak będzie cierpiał na tą jak dotąd nieuleczalną chorobę.

Z powyższych statystyk jednoznacznie widać, że zbędne kilogramy to jedno a powikłania, przyczyny i to co się za nimi kryje to drugie- i miedzy innymi o to drugie również powinniśmy zadbać. Biorąc pod uwagę tylko chorobę zwyrodnieniową stawów i cukrzycę idealnym dopełnieniem do treningu jaki oferujemy będzie opieka dietetyka, rehabilitanta czy fizjoterapeuty.

Fizjoterapia co to jest

Fizjoterapia to nauka medyczna wykorzystująca metody leczenia środkami naturalnymi, opartymi na energii fizycznej takiej jak ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. Według definicji Światowej Konfederacji Fizjoterapii (World Confederation for Physical Therapy – WCPT) “Fizjoterapia” oznacza świadczenie usług wobec jednostek, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Fizjoterapeuci leczą dysfunkcje układu nerwowo mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego i oddechowego.

Dolegliwości które powinny być skonsultowane z fizjoterapeutą:

  • Złamanie kości
  • Uszkodzenie stawu
  • Bóle stawów
  • Choroba zwyrodnieniową stawów (trzeszczenie w stawie, sztywność stawów po dłuższym spoczynku, obrzęk, upośledzenie czynności, bóle stawów)
  • Osteoporoza
  • Ból kręgosłupa
  • Udar mózgu
  • Uraz rdzenia kręgowego

Fizjoterapia w fitness klubie

Biorąc pod uwagę przekrój społeczeństwa, dolegliwości z jakimi boryka się większość, a także zakres wiedzy i umiejętności fizjoterapeuty, idealnym jest stworzenie w fitness klubie gabinetu fizjoterapeutycznego. Wykwalifikowany specjalista nie tylko zadba o zdrowie i sprawność naszych klientów, ale także o dodatkowy przychód i retencję w naszym klubie. Pacjent w jednym miejscu będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę, zalecenia i komunikaty fizjoterapeuta-trener będą spójne z racji na łatwość w przekazywaniu informacji i ‘jeden cel’ obu specjalistów, a my nie będziemy się obawiać o utratę klienta. Kolejnym powodem, dla którego fizjoterapeuta w klubie jest ważnym elementem są nieuniknione kontuzje naszych klientów. Bardzo częstym powodem rezygnowania z kontraktów długoterminowych są urazy. Klienci bez konsultacji z lekarzem czy fizjoterapeutą przestają trenować i rezygnują z członkostwa albo nie korzystają z usług klubu płacąc za karnet, co tylko odracza rezygnację w czasie. Mając fizjoterapeutę w klubie możemy od razu zapewnić pomoc, zadbać o naszego klienta, co, poza szybkim powrotem do pełnej sprawności sprawi, że będziemy mieli klienta szczęśliwego, zdrowego i lojalnego.

Rola Trenera personalnego

W miarę rosnącej popularności fitnessu i aktywności fizycznej, rośnie również zainteresowanie treningami personalnymi. Na chwilę obecną trener nie tylko jest osobą układającą plany treningowe, indywidualne zestawy ćwiczeń czy uczącą poprawnych wzorców ruchowych. Trener to często psycholog czy przyjaciel który ma bardzo duże zaufanie swojego klienta. Przeprowadza wywiad, obserwuje swojego podopiecznego, słucha o dolegliwościach bólowych i w pierwszej kolejności przy pojawieniu się wątpliwości powinien taką osobę skierować na konsultację fizjoterapeutyczną. Najczęściej pojawiające się bóle kręgosłupa wynikające ze złej postawy czy nieprawidłowych wzorców ruchowych, mogą mieć dużo poważniejszą przyczynę której sami nie są w stanie zdiagnozować. Bóle kolan i stawów są głównym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów która może zostać stwierdzona przez lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę w pierwszej kolejności. Wielu trenerów interesuje się fizjoterapią i można zaobserwować stale rosnącą liczbę trenerów bardzo dobrze wyedukowanych. Jednocześnie zawsze lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą. Istnieje w branży podejście, że trener musi spełniać rolę zarówno dietetyka, fizjoterapeuty i caucha, i nie będzie w tym nic złego jeśli faktycznie posiada takie kwalifikacje.

Czy fizjoterapeuta i trener w klubie fitness „się opłaca”?

Większość wielkopowierzchniowych fitness klubów, głównie w dużych miastach, współpracuje z trenerami na zasadzie ryczałtu. Trener opłaca abonament lub wynajmuje powierzchnie treningów, lub współpracuje z klubem na zasadzie B2B. Wszystkie wymienione formy charakteryzują się samodzielnością w pozyskiwaniu klientów i rozliczaniu treningów z podopiecznymi. Rozwiązanie to nie wyklucza w klubie stworzenia miejsca dla fizjoterapeuty czy dietetyka, wręcz przeciwnie. Fizjoterapeuta może z nami współpracować dokładnie na takich samych zasadach jak trener. Wymiana świadczeń marketingowych będzie korzystna dla obu stron- zapewniamy w klubie reklamę usług fizjoterapeuty a sami możemy pochwalić się klubem z bogatą ofertą. Wymiana świadczeń może zawierać wynajem powierzchni lub podział kosztów czy zysków, wszystko zależy od zasad i ustaleń panujących w klubie. Wydzielona przestrzeń, najlepiej ciche, zamknięte pomieszczenie i stół rehabilitacyjny, który często fizjoterapeuci posiadają i mogą wykorzystać do pracy w klubie, z którym nawiążą współpracę, to właściwie wszystko co potrzebujemy. Rentowność gabinetu będzie zależała oczywiście od ilości pacjentów, dlatego ważnym jest bardzo dobra komunikacja i reklama usług, a także system poleceń instruktor fitness- fizjoterapeuta i trener-fizjoterapeuta. Trzeba pamiętać, że zarówno instruktorzy jak i trenerzy cieszą się największym zaufaniem wśród naszych klientów.

Gabinet dietetyczny

Bardzo podobnie wygląda sytuacja ze stworzeniem gabinetu dietetycznego. Wystarczy zastanowić się jak wiele osób, które zaczynają uczęszczać na siłownie czy zajęcia fitness lub które trenują dłuższy czas, jest na diecie lub stosuje system żywieniowy. Śmiało można powiedzieć – zdecydowana większość. Wynika to głównie z rosnącej świadomości na temat skuteczności połączenia aktywności fizycznej z dbaniem o to, co jemy. Ale czy wszyscy wiedzą jak robić to dobrze? Zaczynając od chęci zrzucenia zbędnych kilogramów, zbudowania masy mięśniowej, a kończąc na konieczności przestrzegania pewnych reguł ze względu na problemy hormonalne, które dotykają coraz to młodsze pokolenia lub cukrzycy, która uważana jest za epidemię XXI, we wszystkich powyższych przypadkach dietetyk może pomóc naszym klientom, i podobnie jak z tematem fizjoterapii, nie każdy trener chce i musi być jednocześnie dietetykiem. W ostatnich latach obserwujemy również coraz większą popularność diet wegetariańskich i wegańskich, bezlaktozowych, bezglutenowych często bez przeciwskazań – w tych przypadkach osoba z wiedzą nt. żywienia będzie nieoceniona. Stworzenie gabinetu dietetycznego to bardzo mały nakład: potrzebujemy zamkniętej przestrzeni, niewielkiego, najlepiej przytulnego pokoju, w którym na osobności dietetyk może przeprowadzić konsultacje z naszym pacjentem.

Warto zastanowić się czy wzbogacenie oferty naszego klubu o usługi fizjoterapii i dietetyki, przy bardzo niskich kosztach (współpraca B2B), nie wpłyną pozytywnie zarówno na wizerunek, retencję i w rezultacie przychód fitness klubu.

Polecamy także:

 

Jak stworzyć Klub Fitness przyjazny seniorom?