photo:  nanomanpro/ Fotolia

W których mediach społecznościowych powinniśmy być, gdy prowadzimy klub fitness?

W codziennej pracy często spotykamy się z Klientami, których firmowe profile są obecne dosłownie w każdym z dostępnych kanałów mediów społecznościowych. Zarazem wszystkie te profile mają tak samo marginalny zasięg wpisów, trafiających jedynie do wąskiego grona obserwujących, a nawet wyłącznie do osób publikujących treść. Jak uniknąć takiej sytuacji i skutecznie prowadzić fanpage klubu fitness bądź siłowni, budując rozpoznawalność marki oraz pozyskując nowych Klientów?

Facebook

Najlepiej zacząć od założenia bądź uporządkowania fanpage’a na Facebooku. Ze stworzonego w 2004 roku portalu Marka Zuckerberga korzysta w Polsce ponad 15 milionów użytkowników, co stanowi 64% wszystkich użytkowników Internetu. Najwięcej profili na Facebooku posiadają kobiety (51%) oraz mężczyźni (49%) w przedziale wiekowym od 18 do 44 lat, a więc główny target każdej siłowni i każdego klubu fitness. Już od pierwszego dnia naszych działań Facebook oferuje nam, więc potężny zasięg oraz efektywny i tani system reklamowy. Facebook Ads, czyli reklamy na Facebooku, możesz kierować za pomocą różnorodnych formatów reklamowych do osób o wybranych  zainteresowaniach, wykazujących rozmaite zachowania (w sieci i nie tylko!) oraz mieszkających/przebywających w wybranej lokalizacji. Może to być miasto, w którym mieści się Twój klub lub jego najbliższa okolica. Dzięki możliwości dotarcia do precyzyjnie wybranej grupy ludzi prezentacja oferty klubu będzie zarazem okazją do pozyskania danych kontaktowych szerokiego grona potencjalnych Klientów, a co za tym idzie – skutecznego zwiększenia sprzedaży. Odpowiednia komunikacja i jakościowy content pozwolą Ci również zaktywizować tych fanów, którzy śledzą Cię już od dawna. Z Facebooka możesz też skutecznie kierować na swoją stronę www.

Instagram

W świecie fitness gra obrazem jest niezbędna. A zatem naturalnym kierunkiem, który warto obrać po stworzeniu silnego i skutecznie generującego sprzedaż fanpage’a, jest Instagram. Serwis należący do Facebooka bazuje na tych samych danych, dlatego świetnie uzupełnia komunikację na pierwszym z kanałów oraz cementuje więzi zbudowane na FB. Pozwala także dotrzeć do kolejnych potencjalnych Klientów. W dodatku system reklamowy Facebooka pozwala tworzyć reklamy również na Instagramie. Warto skupić się tu na atrakcyjnych treściach, które pokażą społeczność Twojego klubu i toczące się w nim codzienne życie. Poza zdjęciami pomocne okażą się tu Instagramowe stories – w porównaniu do tych dostępnych na innych kanałach mediów społecznościowych najlepiej dopracowane.

YouTube

Kolejnym przydatnym kanałem w branży fitness jest YouTube. Warto zainwestować w profesjonalny zespół wideo, który w atrakcyjny sposób pokaże Twój klub, trenera wykonującego zestaw ćwiczeń czy prezentację treningu lub uwieczni, np. organizowane w klubie zawody. Budowę skutecznego kanału na YouTube wesprą kampanie wideo w AdWords.

Gdzie nie trzeba być za wszelką cenę?

Snapchat – wciąż jest tam dużo młodych użytkowników, którzy nie przenieśli się na Instagrama. Niestety, komunikacja i promocja w każdym z kanałów jest czasochłonna. Masz mniej czasu? Zoptymalizuj swoje działania i skup się przede wszystkim na Facebooku oraz Instagramie.

Pinterest – to ciekawy serwis, jednak naszym zdaniem wymaga obszerniejszego contentu, takiego jak specjalistyczne artykuły branżowe, których regularne dostarczanie może generować kolejne nakłady czasowe oraz finansowe (w przypadku konieczności podjęcia współpracy z copywriterem). Zdecydowanie lepiej poświęcić ten czas na działania w serwisach o precyzyjnym i skutecznym systemie reklamowym.

Podsumowując: Twój czas jest cenny, a zatem wykorzystaj go na promocję w tych kanałach, które mają największy potencjał zapewnienia Ci konwersji.

Filip Lewandowski – social media specialist w agencji marketingowej Social Tigers, bazującej na doskonałej znajomości kanałów social media i ich systemów reklamowych. Prowadzi kampanie reklamowe oraz komunikację w mediach społecznościowych dla największych organizacji sportów walki na świecie i wielu innych wymagających indywidualnego podejścia Klientów.