fot.  danr13 / Fotolia

Deweloperzy inwestują w rozrywkę

Galerie handlowe coraz bardziej… rozrywkowe

Jak wynika z raportu Colliers International, strefy fitness i nowoczesne kina są najbardziej pożądanymi i jednymi z najbardziej popularnych form uatrakcyjniających ofertę galerii handlowych w Polsce. Nowo powstające inwestycje handlowe przeznaczają ok. 15-20% swojej oferty na rozrywkę, rekreację i gastronomię. W porównaniu do poprzednich lat, współczynnik ten wynosił 5-7 %. Zarządcy centrów handlowych sprawnie reagują na zapotrzebowanie Polaków. Kluby fitness najliczniej występują w obiektach warszawskich i trójmiejskich.*

Ikonografika raport Colliers International

Rozrywka, rekreacja i handel – biznesowa symbioza

Doświadczenie w prowadzeniu sieci klubów fitness wskazuje, że w zasadzie większość aktywnych konsumentów jest potencjalnymi klientami centrum handlowego. Kultura fitness jest coraz bardziej rozbudowana i popularna – zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, które stają się właśnie grupą konsumentów o największym potencjale. (…) Fitness to już nie tylko trening, to cały lifestyle. (…) Dobrze zarządzany klub fitness w segmencie low-cost potrafi zapewnić liczbę odwiedzin na poziomie ponad 1200 osób dziennie, co w istocie powoduje wartość dodaną dla całego obiektu i przekłada się zwrotnie dla pozostałych najemców. (….) Kluby fitness i większość najemców centrów handlowych mają wspólny target, a oferując odmienne towary i usługi działają w biznesowej symbiozie. – tłumaczy Paweł Ciszek, Prezes sieci Just GYM.

„Nadchodzi zmiana ? – nowy wymiar rozrywki i rekreacji w centrach handlowych”

Rozrywka i rekreacja chętnie wprowadzana jest zarówno do obiektów średniej wielkości, jak i bardzo dużych kompleksów handlowych. Jak czytamy w raporcie, do najciekawszych przykładów repozycjonowania centrów handlowych z wykorzystaniem rozrywki i rekreacji w ostatnich latach należy zaliczyć: Riviera Gdynia (Helios, Funpark, Tiger Gym, food court), Morena Gdańsk (Cinema 3D, Kinderplaneta, Calypso, food court, „zielony taras”) i Aleja Bielany Wrocław (Helios, Fitness Academy, Aleja Juniora, Loopy’s World, Zabawowy Plac Budowy, chillout room, food court).

Blue City – centrum rozrywki?

Interesującym przykładem jest warszawskie centrum handlowe Blue City, które zmienia się zgodnie z wiodącymi trendami. W popularnej galerii handlowej, w której znajduje się obecnie ponad 200 sklepów, punktów gastronomicznych, usługowych i rozrywkowych, szkoła tańca, a w roku organizowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń specjalnych, nieustannie poszerzana jest oferta rozrywki. Wkrótce zaplanowano otwarcie największego klubu fitness w Polsce oraz pierwszego w kraju TEP factor. – Dzięki rozrywce nasze problemy zmieniliśmy w sukces. Dzisiaj w Blue City znajduje się wiele unikalnych konceptów rozrywkowych. (…) dzięki temu wyprzedziliśmy swoje czasy i obecnie, kiedy jest to modne, mamy więcej rozrywki niż ktokolwiek inny. – czytamy w raporcie wypowiedź Yoram Reshef, Dyrektora Zarządzającego Blue City.

Inspiracje z zagranicy

W raporcie przedstawiono również inspiracje, jakie zaczerpnąć można z centrów handlowych działających poza granicami naszego kraju. Atrakcje sportowe są tradycyjnym elementem centrów handlowych i nie ograniczają się jedynie do klubu fitness czy ścianki wspinaczkowej. W najlepszych centrach handlowych na świecie są lodowiska, centra sportów ekstremalnych, stoki narciarskie i aquaparki z falą dla surferów. Tego typu funkcje mieszczą się zwykle w największych obiektach, takich jak West Mall Edmonton w Kanadzie czy Mall of Emirates w Dubaju, ale także w bliższych nam geograficznie centrach jak np. AFI Palace Bukareszt w Rumunii czy Akropolis Wilno na Litwie.

W podsumowaniu raportu czytamy, że rozwój formatów rozrywki i zwiększanie powierzchni jej dedykowanej jest wyzwaniem dla właścicieli, także ze względu na koszty wprowadzenia tego typu najemców, w tym koszty przystosowania lokali. Wiele z wielkoformatowych konceptów rozrywkowych nie może pozwolić sobie na poziom czynszu, jaki właściciele oczekiwaliby od najemców typowo handlowych. Dla instytucji finansujących, o długofalowych strategiach inwestycyjnych, rozbudowa centrów handlowych o funkcje rozrywkowo-rekreacyjne to inwestycja w footfall i „drugie życie” obiektu. Jak pokazują m.in. doświadczenia amerykańskie to także szansa na stabilne przychody z tytułu najmu w kontekście zmian w centrach handlowych, które niesie rozwój e-commerce i restrukturyzacji najemców typu „anchors” z sektora niespożywczego. Rozrywka jest obecnie właśnie tym, co zmotywuje konsumenta do wyjścia poza świat zakupów realizowanych on-line w zaciszu domowym.

O Colliers International

Colliers International we współpracy z IQS przeanalizował zwyczaje Polaków w zakresie spędzania wolnego czasu oraz korzystania z różnych form rozrywki i rekreacji. Na podstawie analizy 270 obiektów w 18 miastach Polski stworzył raport identyfikujący rolę rozrywki w centrach handlowych. Colliers International Group Inc. jest globalną firmą doradczą działającą w obszarze rynku nieruchomości komercyjnych. Posiada biura w 68 krajach, w których zatrudnia 15 000 pracowników. Colliers International oferuje pełen zakres usług podmiotom związanym z rynkiem nieruchomości. Firma doradza najemcom, właścicielom nieruchomości oraz inwestorom na całym świecie.

* W cytowanym raporcie w badaniu uwzględniono sieć Jatomi Fitness, która z początkiem 2018 roku rozpoczęła wycofywanie się z polskiego rynku. Natomiast doskonałe lokalizacje klubów Jatomi były niezwykle apetycznymi kąskami dla innych operatorów usług fitness, więc szybko zostały rozdzielone pośród największych graczy rynku.

 

Zobacz także: