Wydarzenia ostatnich tygodni na arenie międzynarodowej dotyczące rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa, sieją spustoszenie zarówno zdrowotne jak i na płaszczyźnie biznesowej. Wstrzymywane są transporty z Chin, firmy wycofują swój udział z Międzynarodowych Targów FIBO. Pomimo paniki, wydarzenia z ostatnich tygodni mogą być wielką szansą dla rozwoju branży fitness w Polsce. Organizatorzy FIWE Fitness Trade Show od ostatnich dwóch tygodni notują rekordowe liczby zgłoszeń. Znane targi biznesowe, swoim udziałem urozmaicą firmy, których nie było na polskim rynku przez ostatnich kilka lat.

Kryzys związany z epidemią koronawirusa paradoksalnie może być szansą dla polskich przedsiębiorców – przyznała w czwartek w Poznaniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. O polskie produkty i usługi pyta w ostatnim czasie wielu inwestorów dotąd związanych z dostawcami z Chin.

-Globalnie działające korporacje przygotowują plany B i C, jak w przyszłości przeprowadzić stopniową relokację produkcji z Chin i część z nich patrzy też na Polskę, jako bezpieczną przystań – powiedział dr Marcin Piątkowski, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.

Sytuacja na arenie międzynarodowej spowodowała ogromny wzrost zainteresowania Targami FIWE FITNESS TRDE SHOW w Polsce. Przez ostatnie dwa tygodnie hala expo XXI wypełnia się w szybkim tempie. Organizatorzy zanotowali trzykrotny wzrost zapytań o możliwość wystawienia się. Na rynek polski wracają firmy, których na Targach nie było kilka lat. Polska jest bezpiecznym krajem, ponadto wydarzenie planowane jest we wrześniu. Do tego czasu przewidywane jest opanowanie paniki epidemiologicznej.

Sytuacja na rynku zagranicznym, wycofywanie się firm z FIBO w Kolonii przełożyło się na wzrost zainteresowania Targami FIWE. Szacujemy rekordową liczbę wystawców w 2020 roku. Polska jest rynkiem, który dynamicznie się rozwija. Raport Deloitte wskazuje na stale rosnącą popularność korzystania z klubów fitness. Cały czas otwierane są nowe obiekty sportowo-rekreacyjne. To duża szansa dla dystrybutorów sprzętu i akcesoriów. Z roku na rok sukcesywnie trzymamy się naszej strategii, utrzymując idee biznesowego wydarzenia dla branży fitness. W ostatnim czasie dostajemy wiele zapytań odnośnie możliwości wystawienia się na Targach. Producenci i dystrybutorzy, z którymi mamy zbudowane relacje, motywują nas do działań. Rezygnując z wystawienia się na Targach FIBO, decydują się tym samym pojawić na FIWE lub zwiększyć powierzchnie wystawiennicze. To będzie dobry rok dla polskiego biznesu w branży fitness  informuje Weronika Jasnoch, Project Director FIWE.

FIWE FITNESS TRADE SHOW to obecnie jedyne Targi biznesowe w Polsce dedykowane branży fitness. Konkurencyjne firmy eventowe, zmieniły profil, adresując wydarzenia bezpośrednio do konsumenta. Z uwagi na sytuację na arenie międzynarodowej, ten rok stanowi bardzo dużą szansę dla rozwoju branży fitness w Polsce. Zapytaliśmy Marka Brzózkę, z Naomi Fitness o ewentualne zagrożenie:

-Czy epidemia może stanowić realne zagrożenie dla biznesu w branży fitness, to wszystko zależy gdzie i w jakim regionie. Ale jeżeli wirus rozprzestrzeni się na całym świecie, wpłynie to ogólnie na każdą branżę. Jeśli spojrzymy na Chiny to wirus sparaliżował kraj na miesiąc. Przesuwają się dostawy z Chin, przesuwają się daty Targów w Chinach. Podejrzewam, że zaraz zostaną odwołane targi FIBO. Sami też rezygnujemy z wyjazdu, jak i wiele innych firm. Na szczęście nie dotyka nas to jeszcze bezpośrednio w Polsce… – komentuje Marek Brzózka, CEO Naomi Fitness Design.

-Wierzymy, że ogólna ostrożność w Europie i na świecie odegra ogromną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Bądźcie zdrowi, do zobaczenia w maju w Łodzi podczas XIV Edycja Międzynarodowej Konwencji Fitness EU4YA by tiguar oraz we wrześniu na FIWE – Fitness Trade Show w Warszawie. – czytamy w komunikacie marki Tiguar.

Zagraniczne firmy zaczynają poszukiwać nowych dostawców, którzy będą w stanie bardzo szybko dostarczyć dobry towar w dobrych cenach i szukają ich dzisiaj w Polsce. Wiele branż może skorzystać na tej kryzysowej sytuacji, choć oczywiście trudno oszacować konsekwencje dla globalnej gospodarki. Mimo wszystko, to właśnie Polska ma potencjał, aby stać się kluczowym szlakiem przeładunkowym w Europie.

Polecamy także:

Sport w wykonaniu kobiet silnym trendem 2020 roku