Projekt „Breaking2” – odważna próba pobicia rekordu

Odzieżowy gigant, marka Nike przy udziale najlepszych biegaczy oraz swoich wyselekcjonowanych i specjalnie w tym celu dobranych produktów zorganizowali wydarzenie będące odważną próbą złamania dwugodzinnej granicy na pokonanie dystansu biegu maratońskiego. Producent zorganizował wydarzenie, do którego skrupulatne przygotowania trwały od kilku lat.

Nike nosił się z zamiarem stworzenia i dostosowania, jak najlepszych butów dla wybranych biegaczy. Producent uważa, że sportowcy potrzebują innowacyjnego produktu, aby osiągnąć sukces. Projekt Breaking2 został zapoczątkowany w 2014 roku. – Od dziesiątków lat ludzie marzą o pokonaniu maratonu w czasie poniżej 2 godzin. Najlepsi z najlepszych zbliżają się do rekordu świata, jednak wiele badań wskazuje, że od przełamania bariery 2 godzin dzielą nas jeszcze dekady. My, pracownicy Nike, nie czekamy, aż marzenia same staną się rzeczywistością. Zamiast tego pracujemy nad szybszym wejściem w przyszłość, zmieniając bieg historii i możliwości rozwoju ludzkiego potencjału. – czytamy na stronie Nike.com. W 2016 roku do projektu zostali zaproszeni najlepsi biegacze. Wzięli oni udział w intensywnych testach, których celem było uzyskanie danych umożliwiających zaprojektowanie butów dla poszczególnych uczestników.

Bieg wystartował 6 maja o godzinie 5:45 w Monzy, we Włoszech. W biegu wzięli udział wybrani, najlepsi maratończycy na świecie: Eliud Kipchoge, Zersenay Tadese i Lelisa Desisa, którzy mieli za zadanie pokonać dystans w czasie krótszym niż 2 godziny przełamując tym samym własne bariery. Kipchoge zakończył bieg z wynikiem 2:00:25, Tadese wbiegł na metę z wynikiem 2:06:51, natomiast Desisa osiągnął czas 2:14:10. Rekordu nie udało się pobić, ale projekt Nike przyniósł ze sobą nowinki technologiczne, o których będziemy długo dyskutować. W centrum tych naukowych wydarzeń jest przede wszystkim człowiek, który ma ograniczenia. Producent nie poddał się zapowiadając, że kolejnym razem na pewno się uda.

Całą ekscytującą transmisję można wciąż oglądać na stronie Nike na Facebook’u.