BF w rozmowie…

Rozmowa z Krzysztofem Pakulcem

W rozmowie z Krzysztofem Pakulecem, konsultantem branży fitness, szkoleniowcem, prelegentem, uczestnikiem niemal wszystkich wydarzeń branżowych poruszyliśmy kwestię dotyczącą obserwowanej na polskim rynku tendencji wzrostowej w liczbie organizowanych event’ów oraz zapytaliśmy o korzyści, jakie Inwestorzy i Menagerowie mogą dostrzec z uczestnictwa w nich. Zapytaliśmy o wskazówki dotyczące wyboru najlepszego wydarzenia oraz o wpływ, jaki uczestnictwo w kongresach i konferencjach ma na rozwój klubu fitness.

Krzysztof Pakulec – konsultant branży fitness, szkoleniowiec z zakresu zarządzania klubem fitness, sprzedaży i obsługi klienta. Współwłaściciel firmy Fit Management & Business. Przez kilka lat pracował jako wykładowca Instytutu Kultury Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Prowadził szkolenia z zakresu treningów personalnych w międzynarodowej szkole Life Fitness Academy. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku turystyka i rekreacja. Autor i współautor publikacji w wielu czasopismach branżowych.

Obserwujemy tendencję wzrostową liczby organizowanych konferencji, kongresów oraz branżowych szkoleń. Krzysztofie, dlaczego warto uczestniczyć w takich wydarzeniach? Jakie korzyści mogą dostrzec Inwestorzy oraz Managerowie, którzy rozważają swój udział?

Krzysztof Pakulec: Rzeczywiście, w ostatnim czasie nastąpił niemal wysyp wydarzeń ukierunkowanych na branżę fitness. Ale to dobrze, bo to oznacza, że nasza branża wciąż się rozwija. Sam uczestniczę w niemal każdym wydarzeniu branżowym. Ważne jest, aby zrozumieć ideę konferencji i kongresów. Nie są to szkolenia zgłębiające tajniki wybranej dziedziny, co nie wyklucza oczywiście rozwoju naszej wiedzy. Podczas licznych prelekcji przedstawiane są wzorce, podejścia oraz problemy i ich rozwiązania, które są częścią naszej branży. Ich wielorakość sprawia, że każdy zainteresowany ma możliwość odnaleźć zagadnienie, które dotyczy jego samego i zainspirować do głębszego zapoznania z tematem. Niewątpliwie największą wartością tego typu wydarzeń jest networking. To wielka szansa na nawiązanie ciekawych i cennych kontaktów. Po pierwsze, jest możliwość na rozmowę z wygłaszającymi prelekcje specjalistami, którzy zazwyczaj przez cały czas trwania wydarzenia są obecni na sali lub w kuluarach. Po drugie, często można poznać naprawdę bardzo ciekawe osoby. Mogą to być ludzie o podobnych problemach lub tacy, którzy uporali się z kłopotem podobnym do naszego. Rozmowy z uczestnikami są zwykle tak samo inspirujące, jak z zaproszonymi ekspertami. Rozszerzając sieć kontaktów, nie należy zapomnieć o organizatorach, sponsorach i przedstawicielach mediów. Innym, nieco prozaicznym powodem, dla którego warto jest uczestniczyć w tego typu wydarzeniach są podróże i rozrywka. Udział w szkoleniach i kongresach wyjazdowych można połączyć ze zwiedzaniem. W wolnym czasie jest możliwość nawiązać bliższe relacje ze współpracownikami lub osobami, z którymi spotykamy tylko na tych wydarzeniach.

Jak wybrać dobre wydarzenie branżowe spośród bogatego portfolio polskiego rynku branży fitness? Czym kierować się przy wyborze?

K.P.: Prawidłowy wybór wydarzenia jest kluczowym elementem. Pierwszym krokiem powinna być selekcja wydarzeń. Należy zebrać najważniejsze informacje dotyczące planowanych imprez, takie jak harmonogram, informacje na temat organizatora i prelegentów oraz opinie o zeszłorocznych edycjach. Ważne jest, aby uwzględnić korzyści w postaci wiedzy oraz kontaktów, które możemy zdobyć. Na podstawie tych informacji można podjąć świadomą decyzję, które wydarzenie przyniesie największe profity. Jednak wybór odpowiedniego wydarzenia to nie koniec. Tak naprawdę to odpowiednie przygotowanie do wydarzenia może przynieść wymierne korzyści. Warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie, tworząc na podstawie informatora swój harmonogram. Należy uwzględnić w nim interesujące elementy: tematy prelekcji, wykłady konkretnych prelegentów oraz warsztaty, przy tym nie zapominając o przerwach kawowych w towarzystwie ciekawych ludzi. W dniu wydarzenia, po rejestracji, warto zapoznać się z obiektem, zorientować się, w których sala odbędą się interesujące nas wykłady. Dzięki temu można uniknąć spóźnienia lub błądzenia po obiekcie. Ważne, aby swój plan działania mieć ciągle pod ręką, daje to pewność, że zostanie on wykonany w stu procentach. Osoby, które nie chcą, aby cokolwiek umknęło ich uwadze, mogą wykorzystać dyktafon. I jedna z najważniejszych rzeczy, zawsze należy mieć przy sobie swoje wizytówki. Takie przygotowanie gwarantuje wyniesienie z wydarzenia maksymalnych korzyści.

Czy podczas obecności na branżowych wydarzeniach dostrzegasz jakąś przewodnią tendencję wśród ich uczestników? Z jakich powodów pojawiają się na wydarzeniach?

K.P.: Głównym celem każdego kongresu czy konferencji jest zebranie w jednym miejscu jak największej grupy odbiorców, poczynając od instruktorów, czy trenerów, poprzez pracowników obsługi klienta i sprzedaży a kończąc na kadrze zarządzającej klubami. Wskazują na to bardzo mocno programy wydarzeń branżowych, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jednak z mojego punktu widzenia najczęstszą grupą odbiorców są właściciele, menedżerowie oraz pracownicy obsługi klienta. Szukają nowych sprawdzonych rozwiązań, chcą gotowych narzędzi. Tego jestem pewien.

Jak obecność na kongresach i konferencjach branży fitness może wpłynąć na rozwój klubu?

 K.P.: Udział w kongresach, konferencjach czy szkoleniach stanowi jeden z najlepszych sposobów wpływających na rozwój klubu. Ma to związek głównie z tym, że pracownicy, którzy rozwijają się, nabywają nowe kwalifikacje, jeśli zastosują je w codziennym działaniu, na pewno przekształci się to w przyszły zysk firmy. Będą zachęcani do wcielania w życie innowacyjnych projektów oraz większej kreatywności. Same kluby, a raczej ich właściciele czy menedżerowie wysyłając pracowników na konferencje czy kongresy dają im znać, że przychyla się do nowych rozwiązań, a wręcz ich wymagają. Poza tym, tak jak już wcześniej wspomniałem, szkoląc pracowników wpływa się na ich wzajemne relacje, integruje się ich, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko powstawania szkodliwych konfliktów na terenie klubu. Dzięki temu lepsza jest komunikacja między współpracownikami, a jeśli w szkoleniach uczestniczą również szefowie, czy menedżerowie to i między nimi, a pracownikami relacje są zdecydowanie lepsze.

Krzysztofie, jesteś prelegentem II edycji Kongresu Fitness Experience Management, która odbędzie się już 15-16 marca 2018 r. Zaplanowałeś dwa wystąpienia. Przybliż proszę pojęcia, które zamierzasz poruszyć podczas wykładów?

K.P.: Podczas pierwszego dnia wykładów będę miał przyjemność zaprezentować temat dotyczący procesu sprzedaży, jego definiowania, mierzenia i optymalizowania. Pokażę nieskomplikowany, gotowy do wdrożenia proces sprzedażowy. Wychodząc z założenia, że czego nie można zmierzyć, tego nie można poprawić, zaprezentuję narzędzia do jego monitoringu, aby mieli oni możliwość jego optymalizacji. Drugiego dnia natomiast wezmę pod lupę proces rekrutacji pracownika i jego wdrożenie. Podzielę się konkretnymi narzędziami oraz wskazówkami, które z całą pewnością wpłyną na optymalizację tych procesów w klubach uczestników konferencji.

Myślę, że Twoja prelekcja z pewnością jest godna uwagi. Dziękuję Ci za rozmowę i serdecznie Wszystkich zapraszam do udziału w II edycji kongresu FEM.

Magdalena Szmidt