źródło: materiały prasowe

3 Marca Wielka Brytania ogłosiła plan pomocy brytyjskiej gospodarce w wyjściu z pandemii. Boris Johnson dodatkowo w specjalnym nagraniu poinformował o wyodrębnieniu 100 milionów funtów na walkę z otyłością.  Ministrowie rozważają wprowadzenie systemu kuponów “Fit Miles” dla obywateli, aby zachęcić ich do zmiany nawyków.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson zmienił swoje podejście do aktywności fizycznej po tym jak sam w zeszłym roku zachorował na Covid-19. Jak się okazało, w wyniku nadwagi, przebieg choroby był znacząco cięższy. To przyczyniło się do zmiany jego nawyków żywieniowych i podjęcia regularnej aktywności. Johnson, aby zmotywować swoich obywateli do uprawiania sportu wprowadza program Fit Miles – system nagród i zachęt.

30 milionów funtów wesprze program Fit Miles

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) ogłosił, że ponad 70 mln funtów zostanie zainwestowanych w usługi zarządzania wagą, które będą dostępne za pośrednictwem NHS (brytyjski odpowiednik służby zdrowia). Natomiast kolejne 30 milionów funtów zostanie przeznaczone na finansowanie inicjatyw mających na celu pomóc ludziom w utrzymaniu odpowiedniej wagi.

Sir Keith Mills, twórca systemów punktowych Airmiles i Nectar, został powołany jako doradca w zakresie rozwoju nowego programu “Fit Miles”. Będzie wspierać rząd w opracowaniu innowacyjnego rozwiązania wraz z partnerami publicznymi i prywatnymi. DHSC określiło ten system jako “wykorzystanie zachęt i nagród w celu wspierania ludzi, aby lepiej się odżywiali i podejmowali wzmożoną aktywność”.

Państwa płacą obywatelom za uprawianie sportu

Wielka Brytania nie będzie prekursorem w proponowanym rozwiązaniu. Natomiast zamierza czerpać z doświadczenia innych państw, które już wdrożyły podobne systemy. Takim krajem jest Singapur, który płaci obywatelom za uprawianie sportu. W ramach wspólnej inicjatywy Rady Promocji Zdrowia oraz Apple, w zeszłym roku ruszył program LumiHealth. Dzięki niemu Singapurczycy, którzy regularnie będą podejmować różne formy aktywności fizycznej (od spacerów, poprzez pływanie i jazdę na rowerze, do biegania) będą mogli liczyć na państwowe wynagrodzenie w wysokości 380 dolarów singapurskich (około 1000 złotych). 

W Wielkiej Brytanii, choroby związane z otyłością obciążają służbę zdrowia na kwotę 6 miliardów funtów rocznie! Niemal dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków cierpi na nadwagę lub otyłość. 1 na 3 dzieci kończy szkołę podstawową w takim samym stanie. DHSC nazwał otyłość “największym kryzysem przed jakim stanął kraj”.

W ramach zapowiedzianego przez rząd planu, aż 700 000 dorosłych otrzyma pomoc w utracie wagi, w tym poprzez dostęp do aplikacji cyfrowych, indywidualny coaching, grupy kontroli wagi oraz wsparcie lekarzy. 

Boris Johnson, który prowadzi kampanię walki z otyłością, przyznał: “utrata wagi jest trudna, ale dokonywanie małych zmian może dać wielką różnicę. Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na Covid. Jeśli wszyscy zrobimy swoje, możemy zmniejszyć nie tylko to ryzyko – ale także pomóc zdjąć presję z NHS”.

Dr Alison Tedstone, główny dietetyk w Public Health England, z zadowoleniem przyjęła inicjatywę: “ta inwestycja znacznie zwiększy usługi dla dorosłych zmagających się ze swoją wagą. Podniesienie profilu naszej kampanii Better Health pomoże wesprzeć więcej osób w dokonywaniu zdrowszych wyborów”.

“Życie z otyłością może mieć niszczący wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi na wielu płaszczyznach, nie tylko w związku ze zwiększonym ryzykiem Covid”, powiedziała dr Tedstone.

 

Polecamy także:

Rząd Singapuru zapłaci swoim obywatelom za uprawianie sportu!