photo: vmaster2011 / Fotolia

WARTO STAWIAĆ W ZAWODZIE NA KURSY I SZKOLENIA

Edukacja na studiach na kierunku dietetyka to 3 lata, zostajemy po tym czasie licencjonowanymi dietetykami. Jeśli ktoś chce uzupełnić stopień (wyższe pełne), musi studiować jeszcze 2 kolejne lata i w ten sposób uzyskuje tytuł magistra. Tak, więc, 5 lat edukacji zajmuje nam wykształcenie pełne wyższe. Przez ten okres, przyszły dietetyk uczy się z przedmiotów takich jak anatomia, fizjologia, biochemia, chemia, farmakologia, toksykologia, dietoterapia, towaroznawstwo i wiele wiele innych. Oprócz zajęć teoretycznych-wykładów, odbywają się także praktyczne, np. w laboratoriach albo na oddziałach szpitali. W wakacje zazwyczaj student odbywa praktyki w wyznaczonej przez uczelnie placówce (szpital, dom opieki społecznej, poradnia dietetyczna). Te wszystkie lata zwieńczone pracą dyplomową to spory kawał nauki i poświęconego czasu. Jednakże, mimo ogromu przekazywanej przez wykładowców wiedzy, wielu zebranych wywiadów żywieniowych od pacjentów szpitali, setek godzin spędzonych na nauce przed egzaminami, to często za mało.

System nauczania nie zawsze wygląda tak jak powinien- informacje przekazywane na wykładach nie zawsze są zgodne z niekiedy bardzo szybko zmieniającymi się zaleceniami, wytycznymi. Wielogodzinne zajęcia od rana do późnych godzin popołudniowych nie sprzyjają odpowiedniemu zapamiętywaniu i efektywnej nauce. Mimo niezaprzeczalnie dużej wiedzy wykładowców, nie każdy posiada umiejętność przekazania jej w sposób dostępny. Przede wszystkim, teoria to nie to samo co praktyka. Wielogodzinne uczenie się o danej jednostce chorobowej nie zastąpi realnego postępowania z pacjentem, który ową posiada. Nie zawsze to, co teoretycznie i zgodnie z zaleceniami powinno pomóc, rzeczywiście pomoże. Niekiedy na jedną osobę zadziała dane postępowanie, lecz na drugą zupełnie inne. To wszystko powoduje, że mimo kilku lat studiów często pozostają luki w edukacji i praktyce. Na pomoc przychodzą nam kursy, szkolenia, warsztaty czy konferencje.

Dodatkowa edukacja zawsze nam się opłaci. Na takich szkoleniach nauka ma bardziej wymiar praktyczny. Często poruszane są tzw. case study, czyli studium przypadku- prowadzący opisuje konkretny przypadek osoby z danymi zaburzeniami zdrowotnymi, często są to zaburzenia ciężkie, nieksiążkowe, z masą zależności. Wspólna dyskusja, burza mózgów, propozycje, stopniowe rozwiązywanie problemu, ale także pytania i odpowiedzi to niezwykle ważne i wzbogacające doświadczenie dla dietetyka. Przygotowuje go do pracy z ludźmi o nietypowych dolegliwościach, gdzie 2+2 nie zawsze oznacza 4. Takie szkolenia uczą jak naprawdę wygląda praca. Nie zawsze jest ona prosta i taka, jaką sobie ją wymarzyliśmy. To zderzenie z prawdziwym ciężkim życiem, gdzie różnego rodzaju problemy zdrowotne ludzi, choroby, są na porządku dziennym. Co więcej, na takich szkoleniach i kursach przychodzi dużo osób, to okazja do nawiązania nowych kontaktów z ciekawymi ludźmi, wymienienia się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami. Daje możliwość również i poznania potencjalnych partnerów biznesowych.

Oprócz wymienionych powyżej, różnego rodzaju konferencje naukowe niosą za sobą dawkę ogromnej, nowej wiedzy. Prelegentami często są najlepsi specjaliści, którzy donoszą o najnowszych informacjach, opisują swoje badania i wyniki, opowiadają o swojej praktyce- to coś co bardzo poszerza horyzonty i przede wszystkim pozwala uaktualniać stan wiedzy, zważywszy na to, że nauka bardzo szybko gna do przodu i trzeba być na bieżąco, to bardzo istotne. Dodatkowo, na konferencjach jest możliwość zadawania pytań specjalistom albo porozmawiania na osobności podczas przerw, to pozwoli zaspokoić nasze wątpliwości co do niektórych tematów, ale i da szansę na zdobycie informacji dodatkowych, z poza prelekcji.

Mgr Natalia Palmowska – Dietetyk firmy MEDFOOD ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Dodatkowo skończyła studia magisterskie na kierunku Ekonomia, jednak żywienie człowieka oraz sport były jej bliższe. Stale rozwija się w zakresie dietetyki klinicznej sportowej. Dietetyk z niekonwencjonalnym podejściem do diety. Najważniejsze dla niej jest dobre samopoczucie i zdrowie pacjentów. Jej „konikiem” jest dietetyka i suplementacja w sporcie.