źródło: KPRM

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o objęciu lockdownem całego kraju. To wynik wciąż rosnącej liczby zakażeń. Dzisiaj liczba ta wyniosła ponad 25 tysięcy potwierdzonych przypadków C-19. W związku z wprowadzonym lockdownem, powracają obostrzenia sprzed 12 lutego.

Lockdown w całym kraju oznacza ponowne zamknięcie basenów, saun, solariów, salonów masaży i innych obiektów sportowych, których działalność była dotychczas dopuszczona. Lockdown również wpłynie na promowany przez rząd sport na świeżym powietrzu. Nie zadbamy już o swoje zdrowie na terenach otwartych, do czego jeszcze niedawno namawiał minister zdrowia. Zamknięte zostają także stoki narciarskie, a także cała infrastruktura hotelowa, galerie handlowe (poza m.in. drogeriami, salonami prasowymi, sklepami spożywczymi i aptekami) oraz kina, teatry i inne ośrodki kultury.

Twardy lockdown w całym kraju

Twardy lockdown to czarny scenariusz przed jakim ostrzegał rząd. Zaostrzone restrykcje zostają wprowadzone już od najbliższej soboty 20 marca 2021r. i potrwają co najmniej do 9 kwietnia. Na szczegółowe wytyczne trzeba będzie poczekać do publikacji zmian w rozporządzeniu, które zostaną przedstawione w dzienniku ustaw.

Czy obecna sytuacja pozwoli na osiągnięcie apogeum zakażeń na przełomie marca i kwietnia, a co za tym idzie odmrażanie gospodarki po świętach? Ciężko dywagować biorąc pod uwagę, że od kilku tygodni przygotowane protokoły sanitarne dla branży fitness zalegają na ministerialnych półkach. Sektor został objęty lockdownem w połowie października i w przeciwieństwie do innych gałęzi gospodarki nie otrzymał jeszcze szansy na ponowne wznowienie działalności.

Brak też zrozumienia ze strony decydentów i chęci dialogu, który doprowadziłby chociaż do wypracowania kompromisu, o co wnioskowała Polska Federacja Fitness. Brak także wyznaczonej mapy drogowej dla sektora. To wszystko wpływa na dramatyczną już sytuację sektora. Dodatkowo, z przygotowanej pomocy finansowej od państwa, mogła skorzystać tylko część przedsiębiorców z całej branży fitness. Wpłynął na to charakter prowadzonej działalności, brak przeważającego PKD i zatrudnienie pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Polecamy także:

Odmrożenie branży fitness po świętach

Odmrożenie branży fitness po świętach? Rząd ponawia obietnice