Marek Baj, Dyrektor Techniczny TOP-GYM o procesie regeneracji maszyn

“Profesjonalizm i niezawodność to nasze atuty”

Wyposażenie klubu w maszyny regenerowane to znakomita alternatywa dla inwestorów dysponujących mniejszym budżetem. Co należy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie tego rodzaju sprzętu od dostawcy?

Marek Baj: przede wszystkim należy postawić na sprawdzone urządzenia treningowe, o wiadomym pochodzeniu, a także zorientować się odnośnie warunków gwarancji udzielanej przez dystrybutora, gdyż zapewni to bezpieczeństwo użytkowania oraz długoletnią eksploatację sprzętu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest zaplecze serwisowe i logistyczne, czyli dostępność części zamiennych, czas reakcji serwisu, kwalifikacje techników itp. Warto też zapytać o możliwość zapewnienia maszyn zastępczych w razie poważniejszej awarii. Wreszcie, ostatnią kwestią są referencje − należy zasięgnąć opinii u menedżerów i właścicieli klubów, którzy zdecydowali się na zakup maszyn regenerowanych u danej firmy. Firma TOP-GYM od 11 lat specjalizuje się w regeneracji maszyn cardio i siłowych marki Life Fitness oraz posiada najbardziej rozbudowany dział techniczny i serwisowy w Polsce. 

Właśnie, jak zorganizowany jest dział techniczny i regeneracji TOP-GYM?

Marek Baj: Zaplecze techniczne TOP-GYM składa się z kilku podstawowych działów, w których pracuje aktualnie 45 osób. Działem wejścia i wyjścia jest dział magazynowo-logistyczny, następnym działem jest dział regeneracji,  w którym maszyny są demontowane na elementy pierwsze. Części mechaniczne są rozdysponowane na poszczególne stanowiska, gdzie mechanicy wymieniają łożyska, przygotowują nowe paski, łańcuchy, segregują, regenerują, wymieniają elementy plastikowe pokryw lub wymieniają inne zużyte części maszyn. W polu tapicerskim tapicer wykonuje tapicerki o różnych fakturach i barwach, w zależności od upodobań klienta. W lakierni z kolei odbywa się profesjonalne przygotowanie ram metalowych poprzez śrutowanie starych powłok lakierniczych, taka obróbka zapewnia najlepsze przyleganie nowych powłok antykorozyjnych, potem wierzchnich warstw lakieru. Gdy wszystkie elementy maszyn zostały zregenerowane, trafiają w częściach do działu montowni. Ze szczególną dbałością o detale, krok po kroku technicy montują elementy układanki. To oni nadają składanej maszynie ostateczny szlif.

Czy skomplikowany proces regeneracji maszyn treningowych w TOP-GYM jest na bieżąco kontrolowany ?

Marek Baj:  Oczywiście. Wszelkim pracom w poszczególnych działach czy też na stanowiskach przygląda się dział kontroli jakości. Panowie wprawnym okiem potrafią dojrzeć najmniejsze niuanse, ich praca – począwszy od regeneracji, a skończywszy na odbiorze końcowym gotowej maszyny – przynosi wymierne efekty. Maszyny, które nie otrzymały tak zwanej pieczęci jakości, wracają do działu montowni, to niespełna 1 proc. produkcji.

Ostatnio w dziale technicznym TOP-GYM zaszły dość znaczące zmiany organizacyjne. Na czym polegają?

M.B.: – Tak, to prawda, zmienił się w znacznym stopniu podział obowiązków, poszczególne działy i komórki techniczne zyskały większą równowagę. Teraz został wydzielony dział regeneracyjny, gdzie można powiedzieć taśmowo regeneruje się elementy, a w miejsce dawnego działu regeneracyjnego stworzyliśmy dział montowni. Klienci zyskują relatywnie krótszy okres oczekiwania na zregenerowane maszyny, jak również jeszcze lepszą ich jakość.

Porozmawiajmy jeszcze o dziale serwisu TOP-GYM, który znany jest z szybkiej reakcji ….

Marek Baj: Stworzony przeze mnie przed kilkoma laty dział serwisu to niewątpliwa duma naszej firmy. System obsługi klienta, zgłaszania usterek, sprawdza się w 100 procentach. Nasz zespół przyjmowania zgłoszeń reaguje błyskawicznie na potrzeby naszych klientów. Serwisanci terenowi TOP-GYM przyjeżdżają do klientów wyłącznie z oryginalnymi częściami zamiennymi. Dopasowując się do potrzeb rynku, systematycznie modernizujemy też flotę aut i ich oprzyrządowania. Stale dbamy też o podnoszenie kwalifikacji naszych serwisantów, gdyż zadowolenie klienta jest dla nas najwyższym priorytetem.

TOP-GYM jako jedyny w Europie posiada certyfikat LFapproved, co to znaczy ?

Marek Baj: Od zeszłego roku jako jedyni w Europie oferujemy też regenerację maszyn wg standardu LF approved, certyfikowaną przez Life Fitness, globalnego lidera w produkcji urządzeń treningowych na świecie. Jesteśmy jedynym w Europie oficjalnym dostawcą maszyn z certyfikatem Life Fitness Re-Manufacturer. Oferujemy maszyny regenerowane (CPO) w standardzie LF Approved według ścisłych wytycznych producenta, a do regeneracji używamy wyłącznie nowych części. Od nas trafiają do innych dystrybutorów, celem odsprzedaży. Nasza polityka jest prosta – niezawodność. Tu nie ma miejsca na kompromisy.

Czy klient może w TOP-GYM zobaczyć proces regeneracji na miejscu?

Marek Baj: Tak, TOP-GYM z dumą prezentuje cały proces regeneracyjny maszyn, począwszy od magazynowania, demontażu, regeneracji poszczególnych podzespołów, a skończywszy na gotowym urządzeniu. Dbałość o urządzenia od momentu przyjęcia na magazyn surowca, a potem dbałość o nienaganną pracę maszyny klienta, świadczy o gospodarzu, myślę, że z czystym sumieniem możemy się tym pochwalić.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Magdalena Nelke, TOP-GYM

źródło: Artykuł sponsorowany