Bardzo istotnym elementem bez którego ciężko Ci będzie zaistnieć na rynku fitness i cieszyć się wysokimi zarobkami jest Twoja silna marka osobista. Tworzenie marki osobistej to nic innego jak zaprezentowanie swojej osoby jako eksperta w konkretnej dziedzinie lub po prostu stworzenie wizerunku kreatywnego i ambitnego człowieka, jeśli odnosimy się do celów prywatnych. Tak naprawdę od samego początku naszej kariery, często nieświadomie, budujemy nasz wizerunek na rynku. Każda konsultacja, każdy trening z podopiecznym czy nawet rozmowa z klubowiczem na siłowni buduje naszą markę osobistą. Nie wspominając o działaniach w internecie, gdzie publikujemy treści, wyrażamy opinię na dany temat czy nawet komentujemy jako specjalista na forach tematycznych. Wszystkie wyżej wymienione działania budują nasz wizerunek ekspercki. Tylko od nas zależy czy będziemy postrzegani jako zaufani specjaliści oraz czy będziemy kojarzeni w środowisku trenerskim pozytywnie.

Od początku swojej kariery starałem się świadomie pracować nad wizerunkiem eksperta i stopniowo dodawać kolejne elementy, które je wzmacniały. Na moje szczęście na studiach trafiłem na znakomitą lekturę, która pozwoliła mi zrozumieć cały proces budowania “personal brandu” oraz wdrożyć tę wiedzę w praktyce. Chciałbym zachęcić Cię do świadomego budowania silnej marki osobistej. Na początku postaraj się bardzo dokładnie opisać jak chcesz, aby ludzie postrzegali Twoją markę osobistą. Teraz czas skupić się na najważniejszych działaniach, które pomogą Ci zbudować silną markę osobistą w zawodzie trenera personalnego. Wyznacz plan działania i konsekwentnie go realizuj. Proces budowania marki osobistej podzieliłem na 4 elementy, które dokładnie omówię i podam przykłady ich zastosowania.

 

MARKA OSOBISTA

 • Identyfikacja wizualna
 • Marketing offline (działania na żywo)
 • Marketing online (działania w internecie)
 • Specjalizacja

Pamiętaj, że każdy z tych elementów jest częścią układanki, która składa się na całkowity obraz naszej marki osobistej. Dodatkowo nie możesz zapomnieć o spójności marki osobistej w działaniach offline i online. Załóżmy, że pozycjonujesz się w internecie na trenera, którego specjalizacją jest trening kobiet. Musisz to potwierdzić na swoich treningach personalnych, gdzie w tym przypadku większością twoich podopiecznych powinny być kobiety. Musisz być wiarygodny w tym co robisz i musisz to pokazać tworząc swoją markę osobistą. Przejdźmy teraz do opisu poszczególnych elementów.

 1. Identyfikacja wizualna

To nic innego jak zbiór elementów graficznych, które mają służyć wykreowaniu Twojego wizerunku na rynku. Powtarzalne i stosowane systematycznie w komunikacji wspomogą Cię w wyróżnieniu się spośród konkurencji i w budowaniu wizerunku eksperta. Warto zadbać aby komponenty identyfikacji wizualnej były przemyślane i przygotowane profesjonalnie. Na nich opiera się duża część przekazu marki, a często to również jej motto – jak w przypadku marki, którą mam przyjemność współtworzyć ‘Train Movement’. To nie tylko nazwa, ale również nasza filozofia treningu, którą przekazujemy kursantom na naszych szkoleniach.

Co konkretnie zaliczamy do elementów identyfikacji wizualnej:

 1. Nazwa

Po pierwsze, prosta i unikatowa nazwa. Łatwa do wymówienia i zapamiętania – nie kojarząca się z konkurencją. Możesz zbudować ją bazując na swoim imieniu i nazwisku jak zrobiła to dla przykładu Anna Lewandowska. O sile jej marki świadczy fakt, że nie muszę jej przedstawiać. Inną formą budowania nazwy może być połączenie nazwiska z dodatkowym elementem opisującym charakter usługi, tak jak w mojej marce osobistej Czajkowski Trainer. Kolejny przykład to nazwa własna, czyli np. Glute Guy marka osobista B.Contrerasa.

 1. Logo

Logo może być znakiem graficznym lub zapisaną w charakterystyczny sposób czy konkretną czcionką nazwą lub nazwiskiem. Podejmując decyzje o wyborze logo warto pamiętać gdzie w przyszłości może się znaleźć przy zachowaniu czytelności (wizytówki, rollup’y, odzież firmowa, publikacje w internecie i social mediach, samochód firmowy, gadżety, elementy wnętrz np. siłowni).

 1.  Kolorystyka

Do nazwy i logo należy dołożyć często pomijaną kolorystykę a to dzięki niej możesz podkreślić charakter swojej usługi. Dla przykładu kolor niebieski – jest kolorem klasycznym i buduje zaufanie, często stosowany przez polityków. Pomarańczowy to kolor radości i determinacji, ale podobno również pobudza apetyt:) Wykorzystywany często w reklamach żywności. Z całej palety barw każdy wybierze coś dla siebie, ale należy uwzględnić pozytywne jak i negatywne konotacje.

 1. Typografię (krój liter)

Na tak konkurencyjnym rynku jak rynek fitness nie wystarczy raz powiedzieć o swoim istnieniu. Ludzie przytłoczeni komunikatami szybko zapominają o markach i usługach więc musisz o sobie przypominać. Najlepiej użyć do tego powtarzalnych elementów i kolorów, które w prosty sposób kojarzą się z tym co oferujemy i będą miały szansę zakorzenić się w umysłach Twoich odbiorców a rozpoznawalna marka to pierwszy krok w budowaniu zaufania i następnie skorzystania z Twoich usług.  

III. Marketing offline

Mówiąc o marketingu offline, mam na myśli wszelkie działania składające się na nasz wizerunek ekspercki, który budujemy poza przestrzenią internetu. Oczywiście tak jak wcześniej wspomniałem działania zarówno w internecie jak i poza nim muszą być spójne.

 1. Czas wolny

Punkt, o którym zapomina wielu trenerów. Musisz być świadomy faktu, że będąc trenerem personalnym wszystkie Twoje działania wykonywane na siłowni i poza nią są bacznie obserwowane przez twoich potencjalnych klientów lub klubowiczów. Im większą popularność zdobyłeś, tym częściej będą Cię oceniać. Nie zapomnij o tym i zachowuj się jak profesjonalista również podczas swoich treningów czy podczas zwykłych rozmów z klubowiczami. To, że zdejmujesz koszulkę z napisem “trener personalny” nie zwalnia Cię z obowiązku zachowania wysokiej kultury osobistej. Pamiętaj o tym i świadomie buduj swój wizerunek ekspercki nie tylko w trakcie pracy. Bądź otwarty, uśmiechnięty, pozytywnie nastawiony do nowych znajomości i emanuj energią a gwarantuje Ci, że będziesz lubiany i nigdy nie zabraknie Ci klientów.

 1. Treningi personalne

Zaprezentowanie swojej usługi z jak najlepszej strony, czyli prowadzenie dobrych jakościowo treningów personalnych będzie jednym z ważniejszych elementów budowania wizerunku eksperta. Mam tu na myśli zadbanie o wszystkie detale przed, w trakcie, jak i po treningu.

 

Przed treningiem – przygotuj odpowiedni strój, plan treningu oraz zadbaj o przybycie na trening przed czasem.

W trakcie treningu – słuchaj uważnie swojego podopiecznego, reaguj na wyjątkowe sytuacje, dopasuj słownictwo specjalistyczne do poziomu zaawansowania klienta, zadbaj o wysoki poziom motywacji podczas treningu i luźną atmosferę.

Po treningu – pokaż, że interesujesz się swoimi klientami również poza treningami. Napisz krótką wiadomość, wykonaj szybki telefon i spytaj o samopoczucie po treningu. Im mniejsza motywacja podopiecznego tym częściej staraj się kontaktować i wspierać.

 1. Eventy

 

Staraj się raz na jakiś czas organizować ciekawe wydarzenia, które pozwolą pozytywnie zaprezentować twoją osobę nowej grupie potencjalnych klientów lub zadbać o wzmocnienie relacji z obecnymi klientami. W moim przypadku świetnie sprawdził się projekt metamorfoza, który co roku organizowałem. Inne propozycje, które polecam wypróbować:

– konsultacje treningowe dla zaufanych klubowiczów;

– treningi grupowe podczas lokalnych imprez (np.dni dzielnicy);

– wykłady promujące aktywność fizyczną w firmach;

– obozy sportowe dla klubowiczów.

– szkolenia dla innych trenerów

 1. Marketing szeptany

Nazywany również marketingiem referencji/opinii, to działania mające na celu dotarcie z informacją marketingową do odbiorcy za pośrednictwem bezpośredniego przekazu ustnego. Jest to element, który będzie wypadkową poprzednich działań. Jeśli uda Ci się wdrożyć wyżej wymienione zadania to potocznie zwana “poczta pantoflowa” zacznie sama działać. Ludzie będą Cię polecać wśród swoich znajomych i pomagać budować Twój wizerunek ekspercki. Jest jeden bardzo łatwy sposób na optymalizację marketingu szeptanego, który wpłynie bezpośrednio na większą ilość rekomendacji twoich usług. Wystarczy, że poprosisz swoich obecnych klientów lub znajomych o polecenie Twoich usług osobom, które szukają trenera a Twoja liczba podopiecznych może gwałtownie wzrosnąć. Zadbaj o to aby Twoi klienci byli świadomi, że potrzebujesz ich pomocy.

 1. Marketing online

Ogół działań marketingowych dostosowanych do środowiska online, czyli wszelkie działania budujące naszą markę osobistą w internecie.

 1. Strona internetowa

Zaczynamy od opisu znaczenia strony internetowej przy działaniach budujących “personal brand” w internecie. Nie musi to być jednak pierwszy krok, który podejmiesz, jeśli dopiero zaczynasz pracę i nie znalazłeś jeszcze swojej specjalizacji. W przypadku gdy nie jesteś pewien, w którym kierunku będzie zmierzać Twoja kariera trenerska to wstrzymaj się z zakładaniem strony. Jest dużo łatwiej tworzyć stronę jeśli Twój profil trenerski jest dobrze sprecyzowany. Stronę traktuję jako swoją wizytówkę w sieci i miejsce gdzie odsyłam osoby zainteresowane moją osobą lub działalnością, którą wykonuje. Po takiej wizycie na stronie dużo łatwiej będzie mi zachęcić kogoś do dalszej współpracy. Dobrze zbudowana strona internetowa musi potwierdzić Twoją pozycję eksperta w oczach klienta. Co w takim razie powinno znaleźć się na takiej stronie? Wszystko zależy od profilu Twojej działalności i celu jaki chcesz osiągnąć. Inaczej będzie wyglądać strona nastawiona na sprzedaż, od strony która ma skupić się tylko na budowie wizerunku specjalisty. W tym rozdziale skupimy się na stronie wizerunkowej, więc podam Ci jakie zakładki może posiadać taka strona:

– BIO / O MNIE, czyli przedstawienie swojej osoby

– USŁUGI / OFERTA, czyli zakres usług, które oferujesz

– AKTUALNOŚCI, czyli najnowsze wydarzenia związane z Twoja marką osobistą

– GALERIA ZDJĘĆ, czyli zdjęcia powiązane z Twoją marką

– KONTAKT, czyli miejsce gdzie klient będzie mógł nawiązać z Tobą kontakt.

 1. Media społecznościowe

Tutaj nie muszę już chyba nikogo przekonywać jak ważne są media społecznościowe w dzisiejszych czasach. Odgrywają one obecnie ogromną rolę w naszym życiu, również przy budowie marki osobistej ich znaczenie jest nie do przecenienia. Jest to bardzo obszerny temat, którym dokładniej zajmiemy się w kolejnym artykule z cyklu “biznes trenera personalnego”. Dzisiaj natomiast chciałbym się skupić na fundamentach dotyczących komunikacji Twojej marki w mediach społecznościowych. Nad czym skupić się przy prowadzeniu profilu w “social mediach”?

 • Bądź sobą
 • Dziel się wiedzą
 • Publikuj regularnie
 • Znajdź swoją grupę odbiorców
 • Chwal się swoimi efektami pracy  
 • Buduj relacje ze swoimi fanami
 • Dopasuj sposób komunikacji i treści do kanału
 • Bądź otwarty na nowe funkcjonalności platformy
 • Jakość twoich publikacji powinna być zawsze priorytetem
 1. Grupy / Fora internetowe

Dotychczas opisywałem elementy w internecie, które sam możesz stworzyć (strona internetowa, media społecznościowe). Teraz czas na twoje działanie na specjalistycznych grupach i forach w internecie. Szczególnie na początku kariery musisz szukać miejsc, gdzie będziesz mógł doradzać swoim potencjalnym klientom oraz wymieniać się spostrzeżeniami z innymi specjalistami z branży. Powstaje coraz więcej takich grup, więc warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej. Pamiętaj o zachowaniu wysokiej kultury osobistej i posługuj się fachowym językiem udzielając się na takich grupach. Twój cel jest jasny… chcesz zbudować swój status eksperta. Nie zapomnij o tym i nie daj się sprowokować do bezproduktywnych dyskusji, obrażania innych członków grupy lub hejtowania poglądów innych specjalistów. Wyraź swoje zdanie i zawsze staraj się je dokładnie argumentować.

 1. Marketing treści

Marketing treści, to strategia polegająca na pozyskiwaniu potencjalnych klientów poprzez publikowanie atrakcyjnych i przydatnych treści, które zainteresują ściśle sprecyzowaną grupę odbiorców. Jest to rodzaj marketingu, którego znaczenie jest cały czas niedoceniane w branży fitness. Moim zdaniem właśnie ten rodzaj marketingu ma największy wpływ na budowę silnej marki osobistej w internecie. Konsekwentne dzielenie się dobrą treścią z Twoją grupą odbiorców potrafi zdziałać cuda. Znam trenerów, którzy w ciągu kilku lat zbudowali bardzo silne marki i zarabiają gigantyczne pieniądze głównie dzięki publikowaniu dobrych treści w internecie. Na początku musisz wybrać kanał w którym chcesz zamieszczać specjalistyczne treści. Inne kanały sprawdzą się przy krótkich treściach, a inne dedykowane są głównie do obszernych publikacji.

Kanały do publikacji głównie krótkich treści:

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter

Kanały do publikacji głównie dłuższych treści:

 • Blog
 • LinkedIn
 • YouTube

 

Przykład BLOGa z marketingiem treści:

https://www.train-movement.pl/academy/blog/

 1. Specjalizacja

Wyróżnij się z tłumu i przedstaw swoją wartość. Obecnie na rynku fitness rację bytu mają tylko ci trenerzy, którzy oprócz profesjonalnego podejścia i charyzmy są fachowcami w danej dziedzinie treningu. Nie musisz wybierać swojej specjalizacji już na samym początku kariery w zawodzie trenera. W moim przypadku były to 2 lata pracy z klientami, podczas których próbowałem różnych systemów i metod treningowych. Okres ten pozwolił mi odkryć moją obecną specjalizację jaką jest trening w oparciu wzorce ruchowe, który pozwala mi skutecznie współpracować z podopiecznymi. W swojej pracy skupiam się na osiągnięciu celów zdrowotnych, sprawnościowych oraz sylwetkowych.

Jaką specjalizację masz wybrać?

Taką, w której czujesz się najlepiej i będziesz czerpał radość z niekończącej się edukacji w tej dziedzinie. Każda nisza potrzebuje swoich specjalistów, więc na pewno nie zabraknie dla Ciebie miejsca.

Moje TOP 10 specjalizacji w treningu personalnym:

 1. TRENING OSÓB STARSZYCH (powyżej 60 roku życia)
 2. TRENING OSÓB BARDZO OTYŁYCH (powyżej 40 BMI)
 3. TRENING KOBIET W CIĄŻY
 4. TRENING SYLWETKOWY
 5. TRENING MOTORYCZNY
 6. TRENING DZIECI
 7. KALISTENIKA
 8. YOGA
 9. TRENER ONLINE
 10. TRENING PERSONALNY W MAŁYCH GRUPACH

Są to oczywiście tylko przykłady i zachęcam Cię do wybrania własnej “specki”. Jedno jest jednak pewne… Specjalizacja w treningu personalnym to przyszłość, więc albo ją znajdziesz albo będzie ci coraz trudniej z pozyskiwaniem nowych klientów i budowaniem silnej marki na rynku fitness.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to mnóstwo pracy do wykonania i na początku może cię to trochę przerażać. Nie martw się, też tak miałem. Najważniejsze żebyś zaczął działać i stopniowo pracował nad poszczególnymi elementami. Słowa Walta Disney’a były dla mnie zawsze znakomitą motywacją i drogowskazem do rozpoczęcia działania.

“Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania”

Traktuj ten artykuł jako fundament twoich działań, który pomoże  Ci zacząć działać. Jeśli chcesz dokładniej zgłębić temat “marki osobistej” obowiązkowo musisz uzupełnić swoją biblioteczkę o tę pozycję:

“Personal branding 2.0”, Dan Schawbel

 

Piotr Czajkowski

Train Movement Team

Polecamy także:

13 grzechów głównych w pracy Trenera Personalnego