Photo: WrightStudio / Fotolia

Dlaczego zatrudnienie firmy marketingowej może przyczynić się do zwiększenia zysków w naszym klubie?

 

W ostatnich latach rynek branży fitness w Polsce mocno się rozwija. Siłownia przestała kojarzyć się jedynie z trenującymi Panami o mocnej, kulturystycznej sylwetce, a coraz częściej staje się miejscem dla wszystkich, niezależnie od płci, czy wieku. W dużych miastach na jednym osiedlu istnieje kilka klubów fitness, małe miasteczka otwierają nowe siłownie, tym samym na rynku rośnie konkurencja. Nie wystarczy już tylko otworzyć klubu, aby klienci zainteresowali się naszą ofertą. Dzisiejszy konsument jest wymagający. Trzeba przyjąć odpowiednią, spójną strategię, aby nie tylko przyciągnąć klienta, ale również zatrzymać go na dłużej.

Marketing w klubie fitness jest nieodłączną częścią zarządzania obiektem. Tak naprawdę marketing dzisiaj to po prostu sprzedaż. Najkrótsza definicja to oczywiście „jak zaspokajać potrzeby, aby osiągać zysk”. W obecnych klubach fitness nie można zakładać, że zadowolony klient przyciągnie kolejnych zainteresowanych. Potrzeba bardziej złożonych działań, konkretnej strategii marketingowej, którą krok po kroku można realizować. Wiele klubów zatrudnia agencje zewnętrzne, które dzięki swojemu doświadczeniu potrafią przyczynić się do wypromowania klubu oraz zwiększają jego sprzedaż. Nie wszystkie kluby jednak decydują się na takie działania, zlecając promowanie marki zazwyczaj swoim managerom, którzy często dopiero uczą się warsztatu, a metodą prób i błędów wprowadzają swoje pomysły do klubu. Trzeba przyznać, że nie zawsze z korzyścią dla klubu. Zatrudnienie agencji marketingowej, choć wydaje się kosztowne, wiąże się z wieloma korzyściami, które procentują na przyszłość:

– oszczędność czasu: zespół doświadczonych osób robi za nas „czarną robotę”,
– dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej poprzez wypracowane już działania agencji oraz relacje m.in. z mediami, – uniknięcie wielu błędów, które często sami moglibyśmy popełnić,
– perspektywa pozyskania długoterminowej współpracy z klientem,
– zwiększenie obrotów firmy: jest to dla nas inwestycja na przyszłość,
– wypracowanie rozpoznawalnej marki, – zwiększenie obrotów firmy,
– doradztwo finansowe agencji podczas planowania projektu, które obniży rzeczywiste koszty realizacji projektu,
– pozyskanie partnerów biznesowych,
– zdobycie wiedzy o tym jak funkcjonuje konkurencja.

W swoich wyborach dotyczących strategii marketingowych klubu warto zaufać firmie, która przede wszystkim zna rynek, konkurencję, a także niezbędne działania marketingowe, które trzeba wdrożyć, aby nasz klub generował zyski. Praca agencji marketingowej to nie tylko działania w social media, ale przede kompleksowa pomoc w zależności od potrzeb danego klubu. Zakres usług, w jakich specjalizuje się agencja można podzielić na kilka podkategorii:

  1. Strategie marketingowe. Wiążą się przede wszystkim z analizą potencjału firmy/produktu i doborem odpowiednich działań. Dodatkowo firma określa odpowiednią grupę docelową i dostosowuje działania do jej charakterystyki. W przypadku klubów fitness warto nakreślić, kto jest naszym klientem: ile osób zainteresowanych jest fitnessem, a ile treningiem siłowym, czy naszymi klientami są również seniorzy itd. Następnie następuje tworzenie planów marketingowych oraz ich realizacja. Wprowadzenie nowych strategii marketingowych nieodłącznie wiąże się z planowaniem i przestrzeganiem budżetu.
  2. Działania w Social Media. Kluczowy element. Coraz więcej klientów na siłowni to ludzie młodzi, którzy aktywnie działają w Internecie. Prowadzenie profili, content marketing, obsługa klienta w mediach społecznościowych są czymś co przyciągnie do naszego klubu wielu potencjalnych członków.
  3. Kreacja. Nie zapominajmy o tradycyjnych kanałach komunikacji. Wiele klubów chętnie korzysta z drukowanych materiałów reklamowych. Dodatkowo, sam wygląd klubu powinien mieć odpowiedni, spójny design. Warto o tym pomyśleć, bo to również wpływa na odbiór naszego klubu przez klientów.
  4. Tworzenie strony internetowej klubu. Wizytówka naszego klubu. Warto zadbać o odpowiedni projekt, a następnie dodawanie ciekawych i spójnych dla klienta treści. Warto pomyśleć o pozycjonowaniu naszej strony, aby nie zaginęła w gąszczu innych klubów fitness.
  5. Reklama w Internecie. Nowość na rynku. Dział, który rozwija się w dynamicznym tempie. Kampanie reklamowe Google AdWords, Facrebook Ads, dobór słów kluczowych, kierowanie reklam do grup docelowych, monitorowanie skuteczności kampanii i bieżąca reakcja. Dobra agencja sprawnie zarządza optymalizacją budżetu w Internecie.
  6. Public Relations. Każdy klub dba o pozytywny wizerunek na rynku. Agencja marketingowa zajmuje się przede wszystkim relacjami z mediami, Event PRem, planowaniem i realizacją kampanii PR, komunikacją kryzysową, a także komunikacją B2B oraz B2C.
  7. Kampanie reklamowe. Brzmi zbyt korporacyjnie? Wiele klubów korzysta z tych usług. Kampanie ATL/BTL. Mailingi do bazy danych klienta, reklama displayowa, outdoor, reklamy w radio i TV to tylko niektóre z możliwości.

W wielu klubach działaniami marketingowymi zajmują się zazwyczaj managerowie, którzy nie zawsze posiadają wykształcenie bądź doświadczenie w tym zakresie. Nie do końca potrafią rozpoznać właściwe potrzeby naszego klubu, a przede wszystkim profesjonalnie wprowadzić te praktyki, aby nie popełnić po drodze żadnych błędów. Na rynku coraz więcej klubów fitness zatrudnia firmę zewnętrzną, która zna branżę i która kompleksowo może przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Zakres usług, które oferuje agencja marketingowa jest ogromny. Jednego można być pewnym – zatrudnienie firmy to inwestycja oraz w dłuższej perspektywie wyróżnienie się na tak konkurencyjnym rynku branży fitness.

Jeśli chcemy wygenerować zyski w klubie warto pomyśleć o współpracy z agencją, która na swoim koncie może pochwalić się realizacją projektów z branży sportowej, a także wyróżnia się kreatywnością i doświadczeniem. IcEvents to marka, która w realizacji projektów sportowych wiedzie prym na rynku. W przeciągu kilku lat swojej działalności szturmem wkroczyła na rynek branży fitness i obecnie realizuje największe eventy sportowe. Do tej pory spod jej skrzydeł wyszły: targi FIWE w Warszawie, targi ESP w Krakowie, konferencja PEI, kongres FEM, Forum MMA, a portal BranzaFitness.com jest jej najmłodszym dzieckiem.