photo: Autor: WrightStudio / Fotolia

Marketing klubu fitness

Rozmowa z Lidią Zamyłko, Regional Marketing Manager sieci Holmes Place

Marketing to jeden z najważniejszych obszarów, o który należy zadbać w prowadzonym biznesie fitness. Klub fitness, siłownia czy inny obiekt sportowy ma możliwość dotarcia do swoich klientów poprzez wiele bardzo różnych kanałów dotarcia. Którą z form należy wybrać, a której lepiej unikać? Na nasze pytania związane z marketingiem klubu fitness udzieliła odpowiedzi Lidia Zamyłko, która od kilku lat jest odpowiedzialna za marketing sieci Holmes Place oraz wsparcie działań marketingowych sieci Icon Fitness.

Za działania oraz strategie marketingowe sieci Holmes Place oraz Icon Fitness odpowiedzialna jest Lidia Zamyłko. Do jej kompetencji należą, m.in: kreowanie i nadzorowanie realizacji strategii, tworzenie materiałów marketingowych, zatwierdzanie ich ostatecznej formy i treści, negocjowanie warunków współpracy z partnerami, tworzenie i implementowanie treści pojawiających się na stronie internetowej oraz mediach społecznościowych, planowanie kampanii lokalnych oraz implementowanie kampanii centralnych, raportowanie, tworzenie budżetów oraz wiele innych.

Lidia Zamyłko swoją przygodę z marketingiem rozpoczęła w agencji reklamowej, następnie w firmie farmaceutycznej, gdzie jak sama wspomina nauczyła się wszystkiego, od organizowania wielkich eventów, poprzez tworzenie materiałów marketingowych, aż po planowanie kampanii z bardzo dużymi budżetami. W lutym 2011 roku objęła stanowisko Group Fitness Managera, czyli osoby odpowiedzialnej za zajęcia grupowe w klubach Holmes Place. „Wtedy stanęłam przed trudnym wyborem, który był dla mnie dość spektakularnym zwrotem w karierze. Przeszłam na „lepszą stronę mocy”, bo zamiast polecać ludziom branie tabletek i suplementów, polecałam im aktywność fizyczną, sport i zdrowe jedzenie. Ten kierunek był mi zdecydowanie bliższy, a ja czułam się bardziej wiarygodna w przekazie. Po kilku latach pracy na stanowisku GFM przeszłam do działu marketingu, najpierw jako specjalista, a potem jako Regionalny Manager dla marki Holmes Place, a od niedawna jestem również odpowiedzialna za działania dla marki Icon Fitness.” – wspomina Lidka.

Za pomocą odpowiednich działań PR tworzymy trwałe relacje, budujemy świadomość i rozpoznawalność marki oraz budujemy zaufanie naszych klientów. Jak stworzyć rozpoznawalną markę klubu fitness?

Świadomość i rozpoznawalny wizerunek marki buduje się często latami, dlatego czas, ludzie i pieniądze to aspekty, których nie sposób pominąć, które muszą ze sobą współgrać. Czas, czyli doświadczenie, które w przypadku Holmes Place to już 35 lat. Ludzie, czyli pasja, wiedza i zaangażowanie. Pieniądze, czyli traktowanie działań marketingowych jako ważny element strategii i mądre inwestowanie tych środków. Dodatkowo, nie możemy pominąć zaangażowania w dialog z konsumentem – wspieranie go w decyzjach zakupowych, ale również później, kiedy zdecyduje się na nasz produkt.

Co jest Twoim zdaniem najważniejsze w marketingu klubu fitness? Na jakie wartości powinny stawiać kluby, do jakich potrzeb powinny się odwoływać?

Wszystko zależy do jakiej grupy odbiorców chcemy dotrzeć. Ważna jest spójna i zaplanowana komunikacja dopasowana do naszej grupy docelowej. Większość osób korzystających z klubów fitness ma bardzo podobne cele, dwa główne to utrata kilogramów i poprawa zdrowia, ale są też osoby, które chcą po prostu pobyć w miłym, przyjaznym i ładnym miejscu z ludźmi, którzy mają podobne pasje. W Holmes Place, niezależnie od tego, jaki cel postawi sobie klient, zawsze otrzyma odpowiednie wsparcie. Zawsze staramy się dbać, aby każdy czuł się częścią „czegoś ważnego”, czuł, że jest w miejscu przyjaznym, gdzie dzięki ludziom, ale też małym rzeczom będzie cieszyć się każdym nowym doświadczeniem, a trening i fitness będzie po prostu przyjemnością.

Jakie działania PR podejmuje sieć Holmes Place? Do których działań przykładacie największą uwagę?

Od kilku miesięcy korzystamy ze wsparcia agencji PR głównie w zakresie kontaktów z mediami. Sami dbamy o komunikację w mediach społecznościowych, gdzie oczywiście oprócz działań kontentowych dbamy o komunikację z Klientami, reagujemy na ich opinie zarówno pozytywne, jak i negatywne, odpowiadamy na pytania. Dla nas bardzo ważni są nasi ludzie – eksperci, którzy w tej roli występują w magazynach branżowych i programach telewizyjnych. Staramy się, aby wszystkie działania z zakresu PR były prowadzone konsekwentnie, systematycznie, bo to przekłada się na zaufanie i rozpoznawalność, ale wymaga sporo czasu i cierpliwości.

 Jakie narzędzia PR-owe/marketingowe uznałabyś za najskuteczniejsze w komunikacji klubu fitness? Które z nich są Twoim zdaniem najbardziej efektywne sprzedażowo?

Od dość długiego czasu Holmes Place skupia się mocno na działaniach online, bo to najszybsze narzędzie. Internet to miejsce, gdzie właściwie wszyscy zaglądamy najchętniej szukając informacji i opinii. Dlatego dużą uwagę w Holmes Place przykładamy do działań e-marketingowych, na Facebook’u, dbając jednocześnie o wartościowy i aktualny kontent na stronie www. Ale czy to jest najlepsze narzędzie sprzedażowe … w segmencie klubów premium raczej nie, bo wciąż najlepsze efekty przynosi rekomendacja, dlatego należy z wielkim zaangażowaniem dbać o swoich klubowiczów.

Jakich działań marketingowych lepiej unikać w środowisku klubów fitness?

Według mnie brak strategii i spójności w prowadzeniu działań marketingowych to wróg sukcesu. Należy również wymienić: chaos i brak spójności w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, brak jasno określonej misji i wizji firmy, która jest nie tylko zapisana i wyklejona na ścianie, ale przede wszystkim znana i zrozumiała dla pracowników i osób związanych z marką; brak danych na temat prowadzonych przez nas działań i efektywności naszych kampanii. To wszystko sprawia, że tracimy szansę na wyciągnięcie wniosków i zwiększenie efektywności działań. Jedno jest pewne – nauka na błędach jest jednym z najlepszych sposobów na rozwijanie swoich umiejętności i osiąganie lepszych efektów w przyszłości. Choć najlepiej uczyć się na cudzych błędach, to raczej nie uda nam się uniknąć ich popełniania, choć myśląc i analizując możemy zmniejszyć ich szkodliwość dla biznesu swojej marki.

Z jakich źródeł warto korzystać, aby poszerzać swoją wiedzę z zakresu marketingu?

Na rynku od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej konferencji i spotkań branżowych, w których warto jest brać udział ze względów merytorycznych, ale również po to, aby poznać osoby z branży, wymieniać się doświadczeniami i obserwacjami. Ja mam to szczęście, że Holmes Place jest marką międzynarodową, a to daje mi nie tylko możliwość wymieniania doświadczeń z kolegami z innych krajów europejskich w zasadzie każdego dnia, ale również umożliwia mi szkolenie się za granicą. Cztery razy w roku uczestniczę w 3-dniowych marketingowych spotkaniach Holmes Place, na które zapraszani są specjaliści z zakresu marketingu i sprzedaży w branży fitness i nie tylko.  Na pewno warto jest śledzić blogi i portale tematyczne, czytać książki, a także słuchać bardziej doświadczonych kolegów i ekspertów.

 Jaką radą marketingową mogłabyś podzielić się z przyszłymi Inwestorami?

Bądź profesjonalny. Inwestuj w działania marketingowe swój czas i pieniądze. Jasno określ tożsamość swojej marki, wizję i misję, a potem konsekwentnie ją wdrażaj. Planuj. Dbaj o spójną komunikację i Klientów, których już masz.

Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Szmidt