Messenger przestaje być aplikacją, którą wykorzystujemy jedynie do komunikacji ze znajomymi z Facebooka.

Obecnie to także narzędzie o ogromnych możliwościach sprzedażowych, co potwierdzają nie tylko nasze dotychczasowe testy, ale prelekcje samego Marka Zuckerberga, który na ostatnim Social Media Week w Nowym Jorku użył wymownego określenia “future is private”.

W podobnym tonie wypowiadał się legendarny wręcz Seth Godin, kładący nacisk na pogłębianie relacji oraz maksymalne zawężanie grupy docelowej.

W tym artykule pokażę Ci jak wykorzystać komunikator Facebooka do pozyskiwania klientów na treningi personalne oraz nowych członków klubu fitness.

Dla nas i naszych klientów w ostatnich miesiącach jest to najtańsza forma generowania sprzedaży. Wystarczy mądra konfiguracja oraz odpowiednia kreacja, abyś również osiągnął niespotykane dotychczas zwroty z reklamy.

Jakie są największe przewagi reklamy w Messengerze względem “tradycyjnych” reklam na FB?

Koszty pozyskania klienta

Messenger był najskuteczniejszym narzędziem w ramach naszej ostatniej kampanii dla jednego z warszawskich trenerów. Przygotowaliśmy case study z 60 dni działań marketingowych, które najlepiej podsumowuje koszt pozyskania jednego leada pod trening personalny zamykający się w kwocie 7,22zł.

To bardzo dobry wynik, do którego nie udało nam się nawet zbliżyć z użyciem innych kanałów.

Przeczytaj całe case study trenera personalnego i zobacz jak to zrobiliśmy.

Szybka interakcja

Messenger daje możliwość natychmiastowej rozmowy z zainteresowanym Tobą i Twoimi usługami klientem.

Kliknięcie w reklamę powoduje natychmiastowe przekierowanie do rozmowy za pomocą aplikacji. O tym jak istotny jest czas odpowiedzi na wynik sprzedaży mówiłem w moim podcaście.

Messenger pozwoli Ci skrócić go do absolutnego minimum.

Im szybciej odpowiadasz na pytania klienta oraz wciągasz go w rozmowę ukierunkowaną na pomoc, a nie sprzedaż, tym bliżej wystawienia faktury jesteś.

Sprzedaż doradcza

Klient nie chce kupić młotka. Klient chce przybić gwóźdź.”

Przekładając na branżę fitness: klient nie chce kupić treningów personalnych czy karnetu na siłownię – chce osiągnąć sylwetkowe lub zdrowotne cele, w realizacji których Twoje usługi są pomocne.

Messenger nadaje się do tego idealnie.

Potencjalny klient dużo chętniej wchodzi z Tobą w interakcję, jeśli wysyłany przez Ciebie komunikat nie będzie dotyczył sprzedaży usług (treningi, plany, karnet), ale rozwiązywanych przez Ciebie problemów (nadmiar kilogramów, słaba kondycja, bóle pleców).

W jaki sposób to osiągnąć?

Zamiast “umów się na próbny trening” lub “odbierz darmową wejściówkę” stwórz reklamę przekierowującą do rozmowy w Messengerze, gdzie odpowiadasz na pytania “jak zrobić formę do wakacji, jeśli zostało mi tylko 30 dni?”, “jak poprawić kondycję, jeśli mam mało czasu na trening?” “jak pozbyć się bólu pleców, jeśli cały dzień siedzę przy biurku ?”.

Naturalną konsekwencją odpowiedzi na ww. pytania będzie sprzedaż Twoich rozwiązywaczy problemów, widniejących w cenniku jako “usługi” lub “produkty”.

Tworzenie lejków i automatyzacja

Reklama w Messengerze oferuje możliwości tworzenia rozbudowanych lejków. I to takich, które nie wymagają Twojego czasu na odpisywanie zainteresowanym

Może słyszałeś o chatbotach?

Jeśli nie, to warto zainteresować się tym tematem.

Pomogą one przeprowadzić Twojego klienta przez znaczną część procesu sprzedaży bez zaangażowania czasowego z Twojej strony.

W rezultacie zajmujesz się tylko klientami, którzy są realnie zainteresowani Twoimi produktami i usługami.

Nie potrzebujesz rozbudowanej infrastruktury marketingowej

Pracując z trenerami i klubami zauważamy wiele braków w zakresie marketingu on-line, nawet wśród znanych na rynku marek.

Może to zawyżać koszty pozyskania klienta do stawek na granicy opłacalności.

Trenerzy często nie mają czasu i umiejętności na zajmowanie się rozbudowanymi kampaniami marketingowymi a kluby skupiają się na działaniach lokalnych zapominając o potencjale drzemiącym w sprzedaży on-line.

Messenger pozwoli Ci na skuteczne działania niezależnie od tego na jakim etapie budowy infrastruktury on-line jesteś.

Nie musisz mieć strony WWW, listy mailingowej, zaawansowanych lejków i remarketingu.

Oczywiście używanie wspomnianych narzędzi w połączeniu z Messengerem zwielokrotni efekty, jednak ich brak nie przekreśla szans na powodzenie kampanii, oszczędzając Twój czas i pieniądze.

Wady reklamy na Messengerze

Messenger nie jest niestety formatem idealnym.

Po pierwsze jakość generowanych leadów często będzie nieco niższa niż np. jakość leadów które generujesz z landing page czy strony WWW.

Napisanie na Messengerze jest znacznie łatwiejsze i mniej zobowiązujące. Warto więc pamiętać, by już na etapie kreacji reklamowej tworzyć odpowiedni przekaz, który pozwoli na generowanie kontaktów tylko do osób, które mają realną wartość dla Twojego biznesu.

Do minusów możemy zaliczyć przypadkowe kliknięcia (które jednak będą problemem i przy innych formatach) czy lekki strach przed nowym formatem części użytkowników (choć ten rzecz jasna zmniejsza się z dnia na dzień).

Dla osób nieposiadających umiejętności sprzedażowych lub możliwości czy chęci na możliwie szybkie odpisywanie potencjalnie zainteresowanym, Messenger może być głównie źródłem frustracji, a nie klientów.

Jak stworzyć skuteczną reklamę w Messengerze dla trenera lub klubu fitness?

Messengera możemy wykorzystać na dwa podstawowe sposoby.

Przy pierwszym, korzystamy ze standardowych formatów reklam Facebooka, gdzie Messenger (a dokładnie bot Messengera) będzie nas wspierał w angażowaniu klientów w proces zakupowy.

Całość może wyglądać następująco:

1. Tworzymy post reklamowy, który opisuje pewne rozwiązanie lub przedstawia jego fragment.

2. Aby otrzymać dostęp do całości, należy skomentować rzeczony post.

3. Każdy komentujący użytkownik automatycznie otrzymuje od nas określone treści w Messengerze.

4. Możemy kontynuować interakcję, nawiązując do materiału reklamowego.

Częściej korzystamy jednak z drugiej opcji:

W panelu reklamowym wybierz opcję “Wiadomości”.

Pozwala ona nie tylko na optymalizację kosztów pozyskania klienta pod wiadomości na Messengerze, ale także na tworzenie prostej automatyki! 😉

Następnie zaznacz “kliknięcie do Messengera”.

Opcja “sponsorowana wiadomość” to również bardzo skuteczna forma reklamy, jednak wymaga posiadania bazy messengerowej, której stworzeniem zajmujemy się m.in. w opisanych wcześniej wariantach.

Jeśli interesuje Cię jak wykorzystać pełne możliwości tego kanału to dołącz do nas na Facebooku gdzie będziemy publikować więcej poradników związanych z marketingiem online.

Teraz pozostaje odpowiednie targetowanie odbiorców. W case study linkowanym na początku artykułu znajdziesz kilka wskazówek jak wypracować odpowiednie grupy odbiorców dla Twoich kampanii Facebook Ads.

Wybierz budżet, czas trwania kampanii, stwórz grafiki i/lub wideo oraz zdecyduj jakie wiadomości powinien otrzymywać Twój odbiorca po kliknięciu w reklamę.

Całość będzie wyglądała w zbliżony do powyższego sposób.

Jak widzisz – jedynym przyciskiem w reklamie jest “wyślij wiadomość”.

Po jego kliknięciu, Twojemu klientowi otworzy się komunikator Facebooka z automatyczną wiadomością, którą wybrałeś na etapie tworzenia kampanii. Jeśli skonfigurowałeś chatbota – wstępną część rozmowy poprowadzi za Ciebie algorytm.

Zaawansowana wersja pozwoli Ci na podłączenie znacznie bardziej rozbudowanej automatyki już na etapie rozmowy.

Bot może przekierować klienta w odpowiednie miejsca i samodzielnie sprzedawać Twoje usługi – tę opcję polecamy szczególnie klubom które mogą generować bardzo dużą ilość zapytań w tym kanale i często nie dysponują odpowiednio dużym personelem sprzedażowym który w sposób właściwy zajmie się pozyskanymi kontaktami.

Wiesz, że bot może zbijać obiekcję lepiej, niż niejeden Account Executive?

Podsumowanie

Wygenerowanie kontaktu do potencjalnego klienta to dopiero początek, który nie jest równoznaczny z pozyskiwaniem klienta.

Kluczowym czynnikiem sukcesu kampanii messengerowej jest umiejętność prowadzenia rozmowy w sposób, który sprawi, że klient kupi proponowane przez Ciebie rozwiązanie problemu.

W Fit Marketing opracowaliśmy procesu sprzedaży z wykorzystaniem Messengera, który w połączeniu z optymalną grupą docelową pozwala na obniżenie kosztu pozyskania klienta do absolutnego minimum.

Możesz sprawdzić, czy zadziała on u Ciebie klikając tutaj.

Mateusz Wyciślik – współtwórca marki FitMarketing.pl, podcaster od 7 lat pomaga markom z Polski, USA i UK w rozwoju biznesu przy pomocy mediów społecznościowych narzędzi i kanałów on-line.

Polecamy także:

W jaki sposób stworzyć wartościowy program lojalnościowy i odnieść sukces?