Doktor James Levine, dyrektor Obesity Solution Initiative Kliniki Mayo Uniwersytetu Stanowego Arizony twierdzi, że siedzenie jest niebezpieczniejsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest o wiele bardziej zdradzieckie niż skoki na spadochronie. Podsumowuje to jednym zdaniem: Zasiedzimy się na śmierć. Doktor Levine i wielu ekspertów posiada wielką liczbę danych naukowych na poparcie swych haseł. Między innymi to, że dwie godziny siedzenia bez przerwy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, zespołu metabolicznego, nowotworów, bólu pleców i szyi oraz innych schorzeń ortopedycznych.

Gdy siedzimy przez dłuższy czas, mięśnie dolnej połowy ciała dosłownie się wyłączają i przestają pracować. Jednocześnie, w pozycji siedzącej, nie korzystamy z mięśni niezbędnych do stabilizacji korpusu i kręgosłupa. Prowadzi to do zaburzeń pracy organizmu, a w konsekwencji do wielu powszechnych problemów ortopedycznych, takich jak bóle pleców i szyi, zespołu cieśni nadgarstka lub zaburzenia pracy mięśni dna miednicy. Siedzenie powoduje także sztywnienie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko zawału. Co więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu piersi, jelit lub płuc także rośnie wraz z wydłużaniem czasu siedzenia.

Brytyjskie badanie z udziałem 4000 ochotników wykazało, że spędzanie mniej niż 12 godzin tygodniowo w pozycji siedzącej obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy o 75%. Tymczasem u osób siedzących ponad 25 godzin tygodniowo, większe jest prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy, insulinooporności czy podwyższonego poziomu cholesterolu LDL.

Światowa Organizacja Zdrowia umieszcza siedzący tryb życia na czwartym miejscu listy przyczyn śmierci, których można było uniknąć. Powodem jest to, że niestety, ale: pracujemy, odpoczywamy i podróżujemy siedząc. Przeciętny człowiek spędza w pozycji siedzącej średnio 13 godzin na dobę.

Długotrwałe siedzenie nie tylko skraca życie i sprawia ból. Siedzenie kosztuje. W samych Stanach Zjednoczonych wydaje się niemal miliard dolarów rocznie na leczenie bólu pleców. Pracodawcy ponoszą koszty rzędu 20 mld dolarów rocznie z powodu samego zespołu cieśni nadgarstka. Koszty pośrednie są jeszcze wyższe, gdy doliczymy do tego urlopy zdrowotne i obniżenie produktywności pracowników.

Jak możemy temu wszystkiemu zapobiec?

Odpowiednio skrojony trening “antysiedzeniowy” powinien koncentrować się na:

 • rozluźnianiu mięśni, które podczas siedzenia mają tendencję do przykurczania się,
 • rozciąganiu oraz wprowadzaniu globalnych kompleksów ruchowych, aby dbać o cały aparat ruchu oraz w celu „łapania czucia” świadomości całego ciała,
 • wzmacnianiu głównych grup mięśniowych w podstawowych wzorcach ruchowych, tak aby mieć siłę w utrzymaniu poprawnej postawy ciała przez cały dzień pracy.

Ukierunkowany trening wraz z budowaniem świadomości dotyczącej pilnowania wyprostowanej postawy ciała w ciągu dnia (podczas pracy przed komputerem warto zmieniać pozycję naprzemiennie z siedzącej na stojącą) przyczynia się do lepszego samopoczucia, zmniejszenia bólu kręgosłupa i głowy oraz zwiększa naszą produktywność i ogólną sprawność, zarówno fizyczną, jak i umysłową. Taka myśl treningowa przyczyniła się do powstania firmy MOVO training, która w swoim asortymencie posiada sprzęt do automasażu – rozluźniania, rozciągania, wzmacniania oraz dbania o poprawną postawę ciała i regenerację. Dodatkowo marka prowadzi cykl filmów instruktażowych #movoespresso, z praktycznymi wskazówkami, jak powinna o siebie zadbać osoba mająca siedzący tryb dnia. Forma treningowa #movoespresso nie wymaga ciężkiego sprzętu, wystarczy 1 m2 powierzchni oraz kompaktowy sprzęt, który mieści się w worku. Trening opiera się na wykorzystaniu rollerów oraz taśm mini band i power band. Można go także przeprowadzić w formie zajęć fitness.

Podsumowując:

 • ruszajmy się wystarczająco dużo,
 • poruszajmy się prawidłowo,
 • wykonujmy podstawowe programy treningowe pozwalające utrzymać organizm w optymalnej formie,
 • mniej siedźmy… po prostu!

Literatura:

 1. M. MacVean, „Get up!” or Lose Hours of Your Life Every Day, Scientist Say, „Los Angeles Times”, January 24 (2014), www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-snget-up-20140731-story.html.
 2. J.A. Levine, Get up! Why Your Chair Is Killing You and What You Can Do About It, St. Martin’s Press, New York (2014), s. 70-71.
 3. J.A. Levine, „Get up!” or Lose…, op. cit.
 4. M. Mehra i in., The Burden of Chronic Low Back Pain with and without a Neuropathic Component: A Healthcare Resource Use and Cost Analysis, „Journey of Medical Economics” 15, no. 12 (2012), s. 245-252.
 5. J.A. Levine, Get Up! Why…, op. cit., s. 70-71; D.Schmid, G. Colditz, Sedentary Behavior Increases the Risk of Certain Cancers „Journal of the National Cancer Institute” 106, no. 7 (2014).
 6. J.A. Bell i in.”Combined Effect of Physical Activity and Leisure Time Sitting on Long-Term Risk of Incident Obesity and Metabolic Risk Factor Clustering,„Diabetologia” 57, no. 10 (2014), s. 2048-2056.
 7. K. Starrett, J. Starrett, G. Cordoza “Deskbound. Standing Up to a Sitting World”, (2016).

Polecamy także:

Nowa treningowa propozycja Runmageddonu i Fabryki Formy