5 najchętniej kupowanych/ umieszczanych w dietach produktów superfoods 2018 

Ostatnimi czasy jesteśmy zalewani ogromem wyboru zdrowej żywności, produktów eko, bio, tzw superfoods, które wykazują się nieprzeciętnie dużymi wartościami pewnych witamin czy minerałów i mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Producenci dwoją się i troją, aby jak najlepiej wpasować się w aktualne potrzeby klientów i ich zainteresowanie.

Oto 5 superfoods, które będą królować w 2018 roku:
1. Kurkumina
Aktywny biologicznie związek zawarty w przyprawie kurkuma, która jest stosowana w dużych ilościach w kuchni indyjskiej czy medycynie ajurwedyjskiej. Wyekstrahowana kurkumina ,jak wykazują badania, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a nawet przeciwnowotworowo. Oprócz tego jest silnym antyoksydantem i chroni mózg przed starzeniem się, wspiera jego funkcje kognitywne. Kurkuminę poleca się w szczególności w: reumatoidalnych chorobach (fibromialgia czy Reumatoidalne Zapalenie Stawów), w zakażeniach bakteryjnych (np. Helicobakter Pylori), chorobach neurodegeneracyjnych (np. Alzheimer), problemach trawiennych, depresji, czy zespole przewlekłego zmęczenia. Sama kurkuma nie wykazuje tak wielu właściwości dobroczynnych, ale dodawanie jej do potraw, czy koktajli owocowych, z dodatkiem dobrego tłuszczu (awokado, olej kokosowy nierafinowany, oliwa z oliwek) oraz pieprzu znacząco zwiększy wchłanialność samej kurkuminy! Bardzo zdrowy wydaje się być napój ‘Golden Milk’ tzw. złote mleko, czyli mleko migdałowe lub kokosowe podgrzane wraz z kurkumą, cynamonem i imbirem.

2. Moringa
Moringa olejodajna, czyli drzewo chrzanowe, to gatunek tropikalnego drzewa, które rośnie między innymi w Azji czy Ameryce Południowej. Posiada właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne i antystarzeniowe! W naturoterapiistosowana do leczenia cukrzycy, chorób serca, anemii, artretyzmu czy dolegliwości trawiennych. Ziarna moringi mają wspomniane silne działanie przeciwbakteryjne, dodawane są często do potraw, natomiast kora, liście, kwiaty i korzenie wykorzystywane są do produkcji leków, suplementów. Liście moringi wykazują mocne właściwości antyoksydacyjne- zwalczają wolne rodniki i chronią tym samym przed chorobami, m. in nowotworem. Uważa się, że pod tym względem przebijają antyoksydacyjne działanie zielonej herbaty. Moringa zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, witaminy C, żelaza, wapnia i białka.

3. Sumak
Sumak to przyprawa mało popularna w naszym regionie, trochę niedoceniona, wykorzystywana głównie w obrębie Morza Śródziemnego. Ma kwaskowo słony smak i warto ją dodawać do swoich potraw np. w zastępstwie soli. Dlaczego? Sumak wykazuje multumkorzystnych właściwości, w tym przeciwzapalne, antygrzybicze, antybakteryjne (np. względem bakterii Salmonella) i przeciwutleniające. Przyprawa ta według skali ORAC (skala zdolności pochłaniania wolnych rodników tlenowych ) plasuje się na szczycie listy!

4. Grzyby Chaga i Kordyceps
Grzyb Chaga zwany ‘grzybem nieśmiertelności’ wykazuje znaczne działanie przeciwnowotworowe-zawiera dużo flawonoidów (przeciwutleniaczy). Chaga bogata jest w minerały, które pozwalają jej przetrwać w trudnych warunkach w jakich wzrasta, a dla ludzi mają niezwykłe działanie lecznicze. Zawiera duże ilości witamin z grupy B, potas, miedź, wapń, żelazo, cynk. Wzmacnia układ odpornościowy, stymulując go i broniąc przed patogenami. Oprócz tego działa na zasadzie modnych teraz adaptogenów- normalizuje naszą odpowiedź na stres, reguluje wydzialanie kortyzolu. Kordyceps to grzyb od dawna stosowany w medycynie chińskiej na ogólne wzmocnienie organizmu, ma duże zdolności do regeneracji narządów miąższowych- wątroby, nerek, pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Ostatnimi czasy można zauważyć nowy trend kawowy- kawa ze zdrowotnymi grzybami tzw. grzybowa kawa. Do kawy dodaje się sproszkowane grzyby Chaga czy Kordycepsu, kofeina w połączeniu z grzybami wzmaga ich prozdrowotne właściwości, na dodatek Mushroom Coffee to wzmocniony zastrzyk energii o poranku.

5. Mąka z manioku
To super alternatywa dla zwykłej maki z pszenicy. Co raz więcej osób jest na diecie bezglutenowej, mąka z manioku glutenu nie zawiera, dodatkowo ma zbliżone właściwości do mąki pszennej, co stanowi duże ułatwienie dla tych osób, które glutenu nie spożywają. Mąka z manioku jest prosta w użyciu, ma przyjemny i delikatny smak, tak więc znajdzie zastosowanie w każdej kuchni.Zawiera węglowodany, ale i witaminę C, miedź i foliany. Idealna dla osób z problemami trawiennymi, alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi.

mgr Paulina Ihnatowicz – Dietetyk ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku Dietetyka w Collegium Medicum UMK Bydgoszcz. Dodatkowo uzyskała tytuł licencjata na kierunku Administracja Zdrowiem Publicznym. Współzałożycielka Poradni MedFood. Obecnie studiuje online na uczelni amerykańskiej Functional Medicine University. Od drugiej połowy 2017 roku rozpoczyna doktorat z dietetyki. Jest szkoleniowcem dla wielu firm zewnętrznych. W MedFood prowadzi nie tylko pacjentów, ale również szereg autorskich szkoleń i webinariów. Pisze artykuły dla czasopism branżowych. Występuje na najważniejszych wydarzeniach i konferencjach dietetycznych.