photo: Александр Овсянников / Fotolia

Największy system obsługujący rowery elektryczne powstaje w Polsce

Spółka NextBike Polska, dostawca i operator miejskich systemów rowerowych, ogłosiła, że tworzony przez nią System Roweru Metropolitalnego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo stanie się największym tego typu systemem na świecie. W ramach powyższej inwestycji mieszkańcy Pomorza oraz turyści będą mieli do dyspozycji ponad 4 tys. e-rowerów. Będzie to pierwszy w kraju system roweru elektrycznego, który będzie funkcjonował przez cały rok. System ruszy jesienią.

– Jesteśmy przed dużym wyzwaniem logistycznym, żeby zapewnić – w naszej ocenie – najnowocześniejszy system rowerowy w Europie – podkreślił Marek Pogorzelski, przedstawiciel Nextbike Polska, cytowany przez portal biznes.interia.pl.

Ponad 4 tys. e-rowerów

4080 rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie będzie dostępnych, poza Trójmiastem w 14 gminach. Będą to: Tczew, Pruszcz Gdański, Rumia, Reda, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kartuzy, Stężyca, Somonino i Sierakowice.18 listopada zostaną uruchomione 1224 jednoślady, czyli ok. 30 proc. systemu. Pozostałe pojazdy zostaną uruchomione 1 marca 2019 r. we wszystkich gminach. Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju. Aplikacja mobilna przypisana do systemu ma być najprostszą i najwygodniejszą formą wypożyczenia pojazdu.

W połowie czerwca firma wyłoniona w przetargu, NextBike Polska oraz 14 samorządów wchodzących w skład Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S) podpisali porozumienie.

Aktywność, aktywność i jeszcze raz aktywność!

Głównym celem projektu jest zachęcenie do podróżowania rowerem i komunikacją publiczną tych osób, które obecnie korzystają z własnego samochodu.  Intencją samorządów jest uzupełnienie oferty transportu publicznego o system roweru miejskiego, który ma być wykorzystywany nie tylko do celów rekreacyjno-turystycznych, ale przede wszystkim jako kolejny środek transportu.

Kwota przeznaczona na realizację planowanego systemu wynosi ponad 56 mln zł, a projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.

Zobacz także: