fot. mat. prasowe Ministerstwo Sportu

ORLEN Warsaw Marathon

22 kwietnia w stolicy po raz 6. wystartuje jedna z najpopularniejszych i największych imprez biegowych w Polsce. Szósta edycja jest odświeżoną i starannie dopracowaną formułą wydarzenia, dumnie nazywanego Narodowym Świętem Biegania. 22 kwietnia 2018 roku poprawnie zarejestrowani zawodnicy wezmą udział w biegach na maratońskim dystansie 42,195 km oraz na 10 km.

Orlen Warsaw Marathon to nie tylko obowiązkowy punkt na mapie biegowej wszystkich miłośników tej formy sportu, ale również znakomita okazja do aktywnej formy relaksu. Dla uczestników została przygotowana specjalna oferta kulturalna obejmująca, m.in. koncerty z udziałem gwiazd polskiej muzyki, warsztaty, animacje, szkolenia oraz zajęcia i zawody w różnych dyscyplinach sportowych. Tegoroczna edycja ORLEN Warsaw Marathon jest szczególna, ze względu na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić ten historyczny moment, przed startem zostanie odśpiewany Hymn Państwowy. a biegacze stworzą polską flagę.

– Cieszę się, że w roku uroczystego celebrowania 100-lecia odzyskania niepodległości świętujemy również uczestnicząc w wydarzeniach sportowych – powiedział Witold Bańka podczas konferencji prasowej poprzedzającej ORLEN Warsaw Marathon, która odbyła się we czwartek 19 kwietnia.

Z linii startu, usytuowanej na Wybrzeżu Szczecińskim, maratończycy udadzą się na północ miasta i wbiegną na Most Świętokrzyski. Z kolei zawodnicy biegu OSHEE 10 km pobiegną w przeciwnym kierunku – Wałem Miedzeszyńskim, na południe Warszawy. Trasa została przystosowana także do startu zawodników niepełnosprawnych, którzy poruszają się na wózkach typu handbike. Rozpoczną oni wyścig o godz. 8:45, po czym pokonają dystans ok. 20 km i zakończą swoje zmagania w dzielnicy Ursynów.
Podczas ORLEN Warsaw Marathon zostaną rozegrane, pod patronatem PZLA, 88. Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn. O mistrzostwo kraju i miejsce w polskiej drużynie na mistrzostwa Europy w Berlinie będą walczyć najlepsi polscy długodystansowcy. Maratońskie minima dla mężczyzn w tym roku wynoszą 02:13:30. Do wyjazdu do Berlina automatycznie zakwalifikuje się  Mistrz Polski, wyłoniony w 88. PZLA Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie, jeśli uzyska wynik poniżej 02:15:00.
Dotychczas, w pięciu edycjach wydarzenia udział wzięło ponad 160 tys. biegaczy, a impreza na stałe wpisała się w kalendarze biegowe zawodników. ORLEN Warsaw Marathon zyskał już liczne grono wiernych fanów, ale jest również wydarzeniem, od którego miłośnicy sportu często rozpoczynają swoją przygodę z biegową rywalizacją.
Jak co roku, ORLEN Warsaw Marathon stanie się również areną zmagań sportowych dla zawodników ubiegających się o tytuł Mistrza Polski w maratonie. Wśród faworytów walczących o podium w 88. PZLA Mistrzostwach Polski w Maratonie Mężczyzn jest Artur Kozłowski, dotychczasowy Mistrz Polski z rekordem życiowym 2:10:58, Yared Shegumo, wicemistrz Europy z Zurychu z 2014 r. w biegu maratońskim, z życiówką 2:10:34 oraz bardzo mocny w tym sezonie Arkadiusz Gardzielewski, wielokrotny reprezentant Polski z rekordem 2:11:34.

PGE Narodowy i Miasteczko Biegaczy

Specjalnie dla biegaczy, kibiców i mieszkańców, na płycie PGE Narodowego zostały przygotowane targi EXPO, które są świetną okazją do sprawdzenia nowinek technicznych dla sportowców i wszystkich osób zainteresowanych zdrowym trybem życia i aktywnością fizyczną. Strefa EXPO jest niebiletowana.
Godziny otwarcia targów:
19 kwietnia (czwartek) – godz. 14:00-19:00
20 kwietnia (piątek) – godz. 10:00-19:00
21 kwietnia (sobota) – godz. 9:00-21:00
Błonia PGE Narodowego zamienią się natomiast w wyjątkowe Miasteczko Biegaczy, w którym zawodnicy znajdą szatnie, depozyty, strefy masażu czy punkty odżywcze. Tu również mieścić się będzie brama mety, gdzie przy wsparciu kibiców, finiszować będą zarówno maratończycy, jak i uczestnicy biegu OSHEE 10 km.

Program ORLEN Warsaw Marathon

08:45 Start zawodników kategorii handbike
09:00 Start biegu maratońskiego i start biegu OSHEE 10 km
09:28 – 09:29 Finisz elity biegu OSHEE 10 km
10:05 – 10:15 Dekoracje zwycięzców biegu OSHEE 10 km
10:45 – 10:55 Dekoracje zwycięzców w kategorii handbike
11:08 – 11:10 Finisz pierwszego mężczyzny w biegu maratońskim
11.28 – 11.30 Finisz pierwszej kobiety w biegu maratońskim
12:30 – 12:45 Dekoracje zwycięzców ORLEN Warsaw Marathon, w kategoriach: OPEN Kobiet, OPEN Mężczyzn, 88. Mistrzostwach Polski Mężczyzn w Maratonie
12:45 – 13:30 Kulminacja biegaczy maratonu
15:00 Zakończenie imprezy

Celem Orlen Warsaw Marathon jest popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy aktywności ruchowej oraz promocja miasta st. Warszawa w Polsce i na świecie. Polskie wydarzenie organizowane od 2013 roku szybko dołączyło do czołowych maratonów w Europie. Świadczą o tym tysiące pozytywnych komentarzy samych uczestników oraz prestiżowe wyróżnienia, tj. certyfikacja IAAF Road Race Silver Label (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). Ponadto ORLEN Warsaw Marathon wpisany jest do kalendarza AIMS (światowej organizacji skupiającej organizatorów biegów). Najlepszą rekomendacją dla odsłony wydarzenia jest liczba zawodników oscylująca na poziomie 160 tysięcy, którzy do tej pory wzięli udział we wszystkich edycjach i na wszystkich dystansach.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wydarzenia, tj. program, regulamin, mapy, oferty hoteli, opis szeregu atrakcji towarzyszących, plany treningów przygotowujących, a nawet propozycje kulinarne dla biegaczy oraz wskazówki dotyczące parkowania dostępne są na świetnie przygotowanej stronie www.orlenmarathon.pl oraz www.facebook.com/orlenmarathon