Rozmowa z Marleną Ciborowską, Zdrofit Wola dla kobiet

Niewątpliwie sieć klubów Zdrofit dotrzymuje kroku prężnie rozwijającej się branży. Nowe otwarcia, przejęcia oraz kampania rekrutacyjna, której celem jest pokazanie, że praca w Zdroficie oparta jest na szacunku do człowieka, to tylko część z obserwowanych działań. Jaki jest Zdrofit w środku? Jacy ludzie tworzą team i jak motywują Klubowiczów do działania? W rozmowie z Marleną Ciborowską, managerką ds. zajęć grupowych Zdrofit odsłaniamy tajniki motywacji Klubowiczów, wyzwań przed jakimi spotyka się manager oraz zdradzamy, jakie zajęcia obecnie cieszą się największą popularnością w klubach.

Marlena Ciborowska – trenerka fitness i manager ds. zajęć grupowych sieci klubów Zdrofit. Uczestniczka  szkoleń w zakresie promocji zdrowia oraz specjalistycznych form treningowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia zajęć grupowych, tj. pilates i power bar. Propagatorka zdrowego stylu życia. Na stanowisku managera ds. zajęć grupowych zajmuje się, m.in. analizą frekwencji zajęć, poszukiwaniem nowych rodzajów zajęć, instruktorów; obserwuje trendy ; tworzeniem grafików zajęć grupowych.

Marleno, z jakimi wyzwaniami powinien liczyć się manager klubu fitness?

Miałam okazję pracować już w różnych branżach i środowiskach. Świat fitnessu jest zdecydowanie przyjemną branżą. W pracy otaczamy się młodymi ludźmi, którzy prowadząc aktywny tryb życia, zawsze optymistycznie podchodzą do swojej pracy i czują ogromne powołanie. Natomiast nasi klienci to osoby, które marzą o zmianie swojego wyglądu zewnętrznego, a co za tym idzie dotychczasowego życia. I to właśnie jest dla nas największe wyzwanie. Dziś utrata kilogramów nie wiąże się jedynie z fizycznością, ale również zmianą mentalną. Nasi klienci odwiedzają nasze kluby nie tylko by poćwiczyć. Chcą, aby nasi trenerzy w pełni się nimi zaopiekowali. Dziś trener to prawdziwy mentor, który ma realny wpływ na życie swoich podopiecznych. Dlatego w Zdroficie tak ogromną wagę przykładamy dobierając naszą kadrę. 

Marleno, w jednym z Twoich artykułów przeczytałam, że jeszcze kilka lat temu nie byłaś zbyt mocno związana ani z fitnessem, ani nawet ze zdrowym stylem życia. Jak to się stało, że zostałaś trenerką motywującą Polaków na łamach fitnessowego portalu oraz managerką klubu fitness?

Tak, to prawda. Choć od dziecka zawsze byłam aktywna (grałam w siatkówkę i uczęszczałam na lekcję tańca), to z fitnessem jestem związana od ponad siedmiu lat. To, że trafiłem na pierwsze zajęcia zawdzięczam kompletnemu przypadkowi i mojej przyjaciółce. Po prostu kupiłam karnet i poszłam na pierwsze zajęcia. To był strzał w dziesiątkę. Gdy dziś wspominam swoje pierwsze niezdarne kroki na zajęciach to wiem, że każdy z nas niezależnie od wieku, liczby posiadanych kilogramów czy koordynacji ruchowej może idealnie wyćwiczyć swoje ciało. Co więcej, poza fizycznością bardzo zmienia się to co w naszej głowie. I to właśnie sprawia, że bycie instruktorem sprawia niezwykłą frajdę i satysfakcję z wykonywanej pracy.

Klub Zdrofit zlokalizowany na Woli jest klubem tylko dla kobiet. Co Twoim zdaniem jest ważne dla kobiet wybierających kluby dedykowane tylko dla nich? Jakie udogodnienia klub powinien im zapewnić? Jedynym słowem… co jest ważne dla Waszych Klientek?

Obecnie większość klubów fitness jest koedukacyjnych. Na szczęście w Warszawie są jeszcze miejsca, gdzie panie mogą ćwiczyć jedynie w swoim towarzystwie. Takim miejscem jest Zdrofit Wola dla kobiet. To klub stworzony z myślą o klientkach, którym najlepiej ćwiczy się w towarzystwie samych kobiet. Nie czują się skrępowane ani obserwowane przez panów. Dzięki tak swobodnej atmosferze klientki są zadowolone i efektywniej wykorzystują każdy trening. Co więcej, z klubu mogą też korzystać panie, którym kultura bądź religia nie pozwala ćwiczyć w jednym pomieszczeniu z mężczyznami. Takie klientki również do nas przychodzą. Doskonały kobiecy wystrój i przemiła obsługa sprawiają, że klub cieszy się popularnością.

Jak wspieracie zaangażowanie swoich Klubowiczek? Jak walczycie z retencją?

Fitness zdecydowanie jest na topie i musimy pamiętać, że konkurencja nie śpi. Choć sieć Zdrofit nie ma sobie równych to nigdy nie zapominamy, aby stale podnosić jakość oferowanych usług. Nasza kadra managerska stale dba o dobór najatrakcyjniejszych zajęć grupowych czy o pozyskanie wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Jesteśmy na bieżąco z nowymi trendami, dlatego wprowadzamy różne rodzaje zajęć. Nasze kluby przechodzą remonty oraz stale dbamy o zaopatrzenie w najnowocześniejszy sprzęt do ćwiczeń. Ponadto otworzyliśmy Akademie Zdrofit gdzie szkolimy instruktorów z różnych form zajęć, tak aby stale podnosić ich kompetencje, a co z a tym idzie lepiej sprostać wymaganiom naszych klientów. W ostatnim czasie ruszyliśmy również z kampanią reklamową Zdrofitujesz pokazując naszym klientom, że Zdrofit to coś więcej niż kluby fitness. I to właśnie sprawia, że nasi klienci są z nami przez długie lata.

Zajmujesz stanowisko managera ds. zajęć grupowych. Jakie zajęcia obecnie cieszą się największym zainteresowaniem, a jakie najmniej?

Obecnie mamy dziesiątki różnych rodzajów zajęć w klubach. Pragniemy, aby każdy z naszych klientów niezależnie od wieku, płci czy aktualnej kondycji fizycznej znalazł coś dla siebie. Aktualne trendy przychodzą do nas z zachodu, ale nie wszystkie zajęcia przyjmują się na polskim rynku. Niewątpliwie już od kilku lat ogromną popularnością cieszy się Zumba. Zajęcia bardzo energetyczne, które pozwalają nie tylko zgubić zbędne kalorie, ale zapewniają dobrą zabawę. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się cross training oraz zajęcia mentalne typu zdrowy kręgosłup. Chwilowo zajęcia choreograficzne, np. na stepie nie są już tak popularne, jak były jeszcze parę lat temu. Osobiście wierzę, że powrócą na nasze sale w wielkim stylu.

Niedawno zostałaś Mamą. Gratuluję serdecznie 🙂 Podczas ciąży byłaś aktywna fizycznie. Powiedz, jakie udogodnienia, jakie zajęcia kluby powinny wprowadzić, aby zaskarbić sobie sympatię przyszłych i świeżo upieczonych mam?

Serdecznie dziękuje. Bycie aktywnym przed, w trakcie i po ciąży jest nie zwykle istotne dla organizmu kobiety. Wiem to z własnego doświadczenia. Kluby Zdrofit zdecydowanie wychodzą naprzeciw potrzebom przyszłym i obecnym mamom. W swojej ofercie posiadamy zajęcia dla kobiet w ciąży i mam z dziećmi. Dzięki temu panie mogą być aktywne do samego porodu, a tuż po zakończeniu połogu mogą wrócić do nas z powrotem ze swoimi pociechami. Utworzenie tego typu zajęć w godzinach przedpołudniowych jest niezwykłym udogodnieniem: mamy czas na odpowiednio długi sen oraz nie martwimy się o powrót do domu w godzinach szczytu. Co więcej, tego typu zajęcia prowadzimy w klubach, które nie mają barier architektonicznych (są na parterze lub mają windy), tak aby panie miały do nich swobodny dostęp. Dodatkowo w łazienkach zapewniamy odpowiedni kącik z przewijakiem dla maluszków.

Czy prowadzicie działania w stronę aktywnych seniorów? Jaki masz pomysł na motywację dla tej grupy?

Wbrew temu, co mogłoby nam się wydawać grupa seniorów jest bardzo zmotywowana do ćwiczeń. Nasze zajęcia “Aktywny senior” cieszą się popularnością. To klienci, którzy są z nami od lat i z przyjemnością zapraszają swoich znajomych do wspólnych ćwiczeń. Seniorzy mogę liczyć w klubach Zdrofit na karnety w specjalnych cenach. Podejmujemy również współpracę z urzędami danych dzielnic, w których znajdują się klubu w celu dofinansowania zajęć grupowych, tak aby nasi seniorzy mogli ćwiczyć za darmo. Ponadto warto podkreślić, że seniorzy mogą uczęszczać nie tylko na zajęcia aktywny senior, ale i na zumbę, zdrowy kręgosłup czy jogę.

Jakie plany Zdrofit Wola na przyszłość?

Choć dla naszej kadry zarządzającej zeszły rok był niezwykle pracowity i obfity w działania, to jednak 2018 rok jest absolutnie przełomowy. Otwieramy kilka klubów miesięcznie, przejmujemy już działające kluby oraz wychodzimy poza Warszawę. Zdrofit jest już marką znaną w całej Polsce. Jestem dumna, że mogę być częścią tak ogromnego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że aktywny tryb życia wciąż przyciąga tak wiele osób. Co ważne, pomimo tylu działań Zdrofit wciąż jest tą samą przyjazną klientowi i pracownikom firmą, w której miałam przyjemność rozpocząć pracę kilka lat temu. Naszą największą wartością jest człowiek – klient i pracownik. I tym kierujemy się na co dzień. 

Dziękuję za rozmowę.
Magdalena Szmidt