Na zakończonym briefingu prasowym, Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował kiedy rząd wprowadzi obostrzenia oraz kogo będą dotyczyć.

Została przekroczona granica 80% udziału wariantu Delta w ogólnej liczbie zakażeń koronawirusem. To moment kiedy rząd podjął decyzję kiedy dokładnie wprowadzi ograniczenia dla obywateli.

„Realizuje się ten scenariusz dominacji wariantu Delta, który jest realnym zagrożeniem pod kątem generowania nowych zakażeń, pod kątem pewnej niewiadomej, która dotyczy tego jak zjadliwa jest ta mutacja wirusa i czy przełoży się ona na zwiększoną liczbę hospitalizacji” – mówił Niedzielski

Kiedy obostrzenia?

Żadne ograniczenia nie będą wprowadzane dopóki w Polsce nie zostanie przekroczona liczba 1000 zakażeń dziennie. Jeżeli tak się stanie, w pierwszej kolejności ograniczenia dotkną te regiony, w których notuje się najniższy poziom wyszczepienia. Wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

“Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci. Musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie pod koniec sierpnia, a potem oczywiście wchodząc we wrzesień, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem” – powiedział Niedzielski podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Jego zdaniem, będziemy się powoli zbliżali do granicy tysiąca, a nawet więcej zakażeń. Niedzielski podkreślił, że “jedyną bronią, którą w tej chwili mamy, którą dysponujemy, są szczepienia, które powinniśmy kontynuować”.

Dzisiaj potwierdzonych przypadków zakażeń w Polsce jest 164.