źródło: PFF, biznes.interia

Wczoraj (19.10.2020r.), przedstawiciele rządu spotkali się z branżą fitness. Spotkanie było odpowiedzią na trwający sprzeciw wobec zamknięcia klubów fitness i siłowni.

Z ramienia rządu do rozmów usiedli m.in.

 • Jarosław Gowin – Minister Rozwoju, Pracy i Technologii
 • Olga Semeniuk – wiceminister MRPiT
 • Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
 • Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny
 • Bartosz Marczuk – Członek Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
 • Przedstawicielka Sanepidu

Branżę Fitness reprezentowali:

 • Tomasz Napiórkowski – Prezes Polskiej Federacji Fitness
 • Sebastian Gazda – UpFit
 • Jacek Galiński – Kinetic Fitness
 • Łukasz Gądek – City Fit
 • Adam Śliwiński – Total Fitness
 • Wojciech Szwarc – Benefit Systems

Przebieg rozmów

Przedstawiciele branży fitness poprosili o przedstawienie argumenty, które przemówiły za zawieszeniem ich działalności. Przedstawicielka sanepidu nie umiała uzasadnić tej decyzji. Poinformowała, że o doborze decyduje Ministerstwo Zdrowia. Przedstawicieli MZ nie było obecnych na spotkaniu.

Adam Abramowicz w emocjonalnym tonie zaapelował do Jarosława Gowina o natychmiastowym odmrożeniu branży.

Główny Inspektor Sanitarny był obecny tylko chwilowo, aby w tym czasie podziękować za zorganizowane spotkanie. Następnie przeprosił i opuścił wideokonferencję.

Bartosz Marczuk podjął temat wypłaty dodatkowych środków dla poszkodowanych branż (w trakcie spotkania byli obecni również właściciele basenów i aquaparków). Nie padły żadne konkretne propozycje.

Jarosław Gowin wykazał się największą merytoryką, jednocześnie opowiedział się za ideą otwarcia branży fitness.

Postanowienia

Dzisiaj (wtorek, 20.10.2020r.), Jarosław Gowin zadeklarował przekazać swoje rekomendacje (za otwarciem branży) podczas posiedzenia sejmu.

Premier wyznaczył osobę oddelegowaną do utrzymywania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami zamkniętych branż.

Do końca dzisiejszego dnia, branże wypracują wraz z Jarosławem Gowinem wspólne postulaty, które trafią do decydentów, tj. Premiera Morawieckiego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Prezes Polskiej Federacji Fitness, Tomasz Napiórkowski po zakończonym spotkaniu powiedział: 

“Kierunek rozmów jest dobry, a na pewno jest wola działania. Podczas spotkania przedstawiliśmy gotowe rozwiązania dotyczące wytycznych sanitarnych dla klubów fitness oraz zarys rozwiązań dotyczących wsparcia finansowego dla branży. To poniekąd korekty do dotychczasowych tarcz, które nie były dostosowane do naszej branży i przez to nie mogliśmy z nich skorzystać. Zrobiliśmy korekty, które umożliwiłyby nam otrzymanie pomocy”

Dodał także:

“Daliśmy jasną informację: kluby fitness otwarte w sobotę, nie później. Chcemy dostać informację zwrotną do jutra do końca dnia. Taki daliśmy deadline ministerstwu. Nie dostaliśmy zapewnienia, że ta informacja pojawi się jutro, ale resort rozwoju ma dołożyć wszelkich starań, żeby wrócić do nas z komunikatem do końca tygodnia”

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, od soboty 17 października kluby fitness i baseny pozostają zamknięte z wyłączeniem dalszej działalności dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych.

Polecamy także:

Branża Fitness po rozmowach z przedstawicielami rządu – komunikat