Nieustająca moda na dobre samopoczucie, zdrowie oraz atrakcyjny wygląd jest zauważalna od dawna. To powoduje ,że jak grzyby po przysłowiowym deszczu powstają nowe kluby fitness. Wymagają sporych nakładów finansowych, jeśli chcemy oferować innowacyjne i dobre wyposażenie , ale co najważniejsze ,kompetentnych i dobrze wyszkolonych pracowników którzy zapewnią nam odpowiednie zyski z tej działalności. Zarządzanie takim klubem to nie lada wyżywanie które wymaga wiedzy z wielu dyscyplin … nie tylko sportowych.

Zarządzanie usługami osobistymi to zadanie które pozornie wydaje się łatwe i przyjemne., ale ..jak mawiają mistrzowie „ Nie ma nic gorszego niż kierować zespołem pracowników..” i chyba coś w tym jest..

Zaczynają jednak od podstaw trzeba poważnie zastanowić się kto na stanowisko managera klubu jest szczególnie predysponowany. „Gwiazda sportu” mająca spore sukcesy zawodowe znająca świetnie techniki prowadzenia zajęć z klubowiczami i wiele dyplomów na koncie? A może doskonały marketingowiec z doświadczeniem w promocji marek albo doskonały sprzedawca który potrafi sprzedać wszystko wszystkim…. Na pewno odpowiedź na to pytanie nie jest prosta… Oczywiście ideałem jest taki manager klubu który miałby wszystkie umiejętności wyżej wymienione, w jednej osobie , jednak o taki ideał jest naprawdę w dzisiejszych czasach trudno na rynku pracy…. Ale nie oznacza to ,ze nie ma takich „wielofunkcyjnych” managerów…

Dzisiejsze standardy zarządzania usługami, także fitness, różnią się znacząco od tych sprzed 10 lat i ściśle współgrają z potrzebami jakie definiują nasi przyszli współpracownicy oraz potrzebami naszych klubowiczów.

Kluczowym czynnikiem który nabiera coraz większego znaczenia wydaje się być sprawne zarządzanie operacyjne zespołem ,ukierunkowanych na cele. Nikogo nie trzeba przekonywać ,że trenerzy oraz pracownicy recepcji, sprzedaży mają kluczowe znaczenie w prowadzeniu takiego biznesu. Dobrze wyszkolony personel, posiadający nie tylko sporą wiedze ,poparty odpowiednim wykształceniem kierunkowym ma dzisiaj ogromne znaczenie. Absolwencie uczelni sportowych są dzisiaj w cenie i trudno jest wyobrazić sobie aby trener personalny albo instruktor prowadzący zajęcia nie posiadał wiedzy z zakresu anatomii ,fizjologii, biomechaniki czy promocji zdrowia. Aby móc prowadzić zajęcia musi mieć także odpowiednie szkolenia z zakresu poszczególnych technik prowadzonych zajęć. Bezwzględnie jest to w dzisiejszych czasach wymóg konieczny jeśli chcemy zarządzać profesjonalnym klubem fitness. Czasy kiedy wystarczyło zdać maturę i aplikować na trenera fitness dzisiaj już dawno przeminęły. Nie wiem ,czy jakikolwiek manager klubu zechce zaryzykować i takiego samozwańczego trenera zatrudnić ,nawet za cenę wielu klubowiczów których dzięki temu mógłby pozyskać. Warto sprawdzić zatem akta personalne swoich współpracowników aby nie ryzykować sprawy w sądzie , w sytuacji kiedy pojawi się sytuacja kryzysowa i któryś z naszych klubowiczów zechce podać klub do sądu za zawinione lub też niezawinione szkody na swojej osobie…

Gruntowne wykształcenie kierunkowe to absolutna podstawa w pracy trenera fitness ale nie mniej istotne są szkolenia z zakresu profesjonalnej obsługi czyli tych miękkich umiejętności których na uczelniach nie uczą… niestety. Dobre relacje z klubowiczami, w dużej mierze zależą od tego z jakim typem klubowicza mamy do czynienia. Nie każdy posiada takie umiejętności i warto zainwestować w profesjonalne szkolenia aby klienci klubu chcieli do takiego miejsca wracać a nie była to jednostkowa wizyta w klubie fitness. Szkolenia wydają się dzisiaj tym elementem w zarzadzaniu zespołami które determinuje sukces klubu i powodzenie w tym, coraz bardziej konkurencyjnym ,biznesie. Doskonały trener to taki który potrafi przekonać do siebie klubowiczów i zmotywować ich do systematycznej pracy na siłowni.

Innym ważnym trendem w zarządzaniu klubem jest przygotowanie oraz , co nie mniej istotne konsekwentne wdrażanie procedur operacyjnych, aby w naszym klubie na stałe nie gościł chaos… Od razu uprzedzę ,że nie chodzi tu o wdrażanie zasad o charakterze biurokratycznym w klubie fitness ale o odpowiednie przygotowanie procedur dla pracowników którzy nie będą musieli działać intuicyjnie ale w ściśle określony sposób.

Zarządzanie zespołem jest najważniejsze w usługach bo to pracownicy kształtują opinię o klubie fitness w którym ćwiczą klubowicze. Na pewno nie można zapomnieć o wyposażeniu siłowni ponieważ to jest również niezmiernie ważny element podlegający ocenie klientów jednak kontakt z pracownikami siłowni jest najważniejszym elementem decydującym o powodzeniu takiego biznesu.

Innym ważnym trendem w zarządzaniu klubem jest komunikacja w zespole, zarówno między klubowiczami a trenerami ale również między trenerami a managerem klubu. To swoista pięta achillesowa w większości klubach fitness. Brak wiedzy o potrzebach, bolączkach klientów klubu jest często bardzo dotkliwy dla Inwestorów. Podstawowa zasada brzmi ,że nie zawsze potrzeby Inwestora ,czy managera klubu są tożsame z potrzebami klientów którzy odwiedzają naszą siłownię. Taki brak wiedzy może się srogo zemścić i dlatego ogromny nacisk trzeba położyć , na szybki i sprawny przepływ informacji który może stanowić naszą przewagę konkurencyjną.

Sprawne działania marketingowe są ważnym elementem zarządzania klubami fitness. W czasach kiedy bez Internetu oraz portali internetowych trudno jest cokolwiek przekazać otoczeniu, bagatelizowanie działań informacyjnych wydaje się już niemożliwe. Strona www, fan page to już kanon… Inną sprawą jest, czy są tam aktualne treści ,czy publikowane są aktualności, czy też nowe posty aby zachęcić nowych klientów oraz ,co najważniejsze utrzymać tych klubowiczów z którymi już jesteśmy związani do tego, aby z nami pozostali… Czas życia postu czy tez aktualności na stronie www jest ważny i nie może być marginalizowany. Nie ma nic gorszego niż nieaktualne informacje na stronie czy tez „zawieszenie postu” sprzed roku… Świadczy to o tym ,że nie zależy nam na naszych klientach i marginalizujemy ich… do procesu zakupu karnetu… Nikt nie chce być tak traktowany, zatem nie dziwi mnie ,ze przy takim podejściu ,klubowicze zmieniają klub…i gdzie indziej zostawiają pieniądze..

Identyfikacja trenerów z klubem to kolejny trend w zarządzaniu usługami fitness. Motywacja do pracy, nie tylko płacowa, to w dzisiejszych czasach niezbędny czynnik w drodze do sukcesu. Pracownicy klubu powinni czuć się współodpowiedzialni za swoje miejsce pracy, jego dobrą reputację i tym samym satysfakcję klubowiczów. Warto walczyć o takie postawy bo w dzisiejszych czasach jest to już niezbędne. Trenerzy powinni odczuwać, że mają wpływ na funkcjonowanie klubu i ich zdanie jest ważne dla managera klubu. Uważne słuchanie pracowników to podstawa w nowoczesnym zarzadzaniu. Utożsamienie się z klubem jest ogromnym potencjałem dla takiego miejsca ale nie powinno ono polegać wyłącznie na tym ,że co miesiąc kwituje się listę pląc ale faktyczne zaangażowanie w usprawnianie pracy i szukaniu nowych innowacyjnych zajęć oraz odpowiedzialności za proponowane zmiany. To jedno z największych wyzwań dla managerów klubów fitness, które niekiedy ,wcale nie jest łatwe w realizacji.

I tym sposobem okazało się ,ze najważniejszymi kierunkami w zarządzaniu i wyzwaniami przed jakimi staje manager klubu fitness jest zarządzanie zespołem współpracowników i praca z trenerami, recepcjami i zespołami sprzedażowymi. Ktoś mógłby powiedzieć ,że to żadna nowość a wówczas nasuwa się pytanie: Ale czy zadanie zarządzania zespołem jest w pełni realizowane? Gdyby tak było, to nie ma mowy o niskich wynikach sprzedaży a relacje na linii klubowicz- trener byłyby absolutnie doskonałe i wskaźniki ekonomiczne nie budziłyby żadnych wątpliwości… Wartości sprzedaży w PLN, klubu fitness ściśle korelują z poziomem satysfakcji klubowiczów a ta jest warunkowana w dużej mierze pracą trenerów i instruktorów… zatem każdy niech odpowie sobie na to pytanie sam…

Podsumowaniem sprawnego zarządzania każdymi usługami, także fitness jest osoba managera klubu, zgodnie z zasadą” Jaki szef taki zespół”. Sprawny szef będzie wiedział gdzie zmierza, jakie cele ma przed sobą i swoim zespołem, walczył o dobre imię klubu i niwelował te osoby które w mniej czy bardziej zawoalowany sposób działają na jego niekorzyść. Manager klubu musi być doskonałym organizatorem, świetnym liderem który wspiera i walczy o swoich pracowników.. Uczy poprawnych procedur, wymaga jest absolutnie transparentny w ocenie swoich współpracowników i sprawiedliwy w osądach , nie faworyzuje nikogo a jedynym kryterium oceny są kompetencje i zaangażowanie w wykonywane zadania.

Taki kompetentny manager jest bardzo dobrym księgowym, marketingowcem i doskonałym coachem swojego zespołu . Potrafi doskonale poruszać się w strategiach marketingowych oraz potrafi przygotować budżet swojego klubu, panując nad tym co w nim zaplanował. Potrafi być powściągliwy  i opanowany kiedy wymaga tego sytuacja. Jednym słowem jest LIDEREM. Ale może więcej o cechach prawdziwego managera, czyli LIDERA zespołu już w kolejnym artykule na łamach tego portalu. Zapraszam do lektury, niebawem.

Anita Bajdalska

Członek Rady Nadzorczej
Europejskiej Fundacji SPA