Źródło: Men’s Health

W ostatnim roku, w związku z globalnym kryzysem, w niespotykanym do tej pory tempie, rozwinął się rynek aplikacji mobilnych i platform z treningami udostępnianymi na życzenie. W pierwszej połowie 2020 roku sześć z dziesięciu najlepszych aplikacji zdrowotnych i fitness według pobrań zawierało wideo z treningów lub ćwiczeń (statystyki Apptopia). Na rynku tym, swoje miejsce bardzo mocno zaznacza Apple.

Apple oprowadził po swoim studiu przedstawicieli Men’s Health. Nowej generacji studio fitness firmy Apple mieści się w Santa Monica w Kalifornii. Zarządza nim doskonale znany w branży Jay Blahnik. To w tym miejscu na 2136 metrach kwadratowych są nagrywane wszystkie treningi udostępnione w Apple Fitness+. Do lata biblioteka treści ma zapełnić się aż tysiącem filmów!

Jak działa i funkcjonuje studio fitness firmy Apple?

Potrójne szklane drzwi prowadzą do środka trzypiętrowego studia. Tuż za nimi znajduje się zielony ogród, a nad widnieje motywujący cytat (co miesiąca inny członek zespołu wybiera napis). Obecnie możemy przeczytać: “Proszę być odpowiedzialnym za energię, którą wnosisz do tego miejsca”. W nowoczesnym wnętrzu panuje drewno, biel, przeszklenia i niezliczone ekrany, które pokazują podgląd na żywo z tego, co dzieje się w studiu.

źródło: Men’sHealth

Apple tworzy swoje materiały przy użyciu aż 7 kamer kinowych (Super 35) wysokiej rozdzielczości. Zamontowanie kamer na zrobotyzowanych ramionach umożliwia płynny ruch, tworząc elegancką i intymną atmosferę. “Zbudowaliśmy studio w sposób umożliwiający fotografowanie pod wszystkimi kątami, aby dokonać właściwych wyborów i pokazać właściwy kąt w odpowiednim czasie” – mówi Blahnik, Director Apple Fitness for Health Technologies. Kamery rozmieszczone są także nad głowami trenerów.

Sala prób

W studio fitness firmy Apple znajdziemy także specjalnie zaprojektowaną salę prób. W imponującej przestrzeni z drewnianą podłogą z lustrzaną ścianą tylną i szklaną elewacją ćwiczy trzech trenerów. Próby odbywają się z tak zwanym “programistą”, czyli ekspertem w danym treningu. “Pomieszczenie to zostało zaprojektowane tak, aby trenerzy mogli pracować razem. “[To] miejsce, w którym wymyślają, współpracują i otrzymują od siebie nawzajem informacje zwrotne, aby stworzyć najlepsze treningi”. W sali prób znajdziemy także stół trenerski.

źródło: Men’sHealth

“Jedną z moich ulubionych części procesu projektowania treningów jest próba i planowanie oraz możliwość współpracy z członkami zespołu, którzy będą uczestniczyć w treningu” – mówi Crosby (jeden z trenerów). “Może to pierwszy raz, może to drugi – ale zawsze są te małe samorodki wiedzy lub motywacji, które pochodzą od kolegów trenerów, które włączamy do treningów Fitness+, aby były jak najlepsze dla użytkownika”.

Trenerzy Fitness+

Apple wybrał 21-osobowy zespół składający się z uznanych profesjonalistów, ale także mniej znanych trenerów, zróżnicowanych pod względem płci, pochodzenia etnicznego i wykształcenia, w wieku od 20 do 60 lat. “Jest wielu trenerów-ekspertów, którzy naprawdę znają się na swoim fachu i musieli być naprawdę świetni w swojej pracy” – mówi Blahnik. “Ale byliśmy również naprawdę skupieni na tym, aby upewnić się, że mają serce dla początkujących, a ich ton oraz styl musiał być bardzo przyjazny”.

źródło: Men’sHealth

W każdym nagraniu uczestniczy trzech trenerów. Mogłoby się to wydawać przesadą, ale zabieg ten jest w pełni uzasadniony. Wynika przede wszystkim z chęci stworzenia poczucia energii zespołu, ale także pokazania, że trening jest dla wszystkich. Poszczególni trenerzy prezentują łatwiejsze wersje danego ćwiczenia dla osób mniej zaawansowanych.

Każdy prowadzący pracuje z zespołem trenerów i zespołem programistów nad stworzeniem poszczególnej jednostki treningowej. “Potrzebowaliśmy trenerów, którzy są otwarci na opinie ekspertów, którzy znają się na danym rodzaju treningu, jak również ekspertów fitness, którzy nie są w ich przestrzeni” – mówi Blahnik.

źródło: Men'sHealth

Pod wieloma względami Fitness+ jest wielkim eksperymentem.

“Weźmy na przykład Dustina Browna, jednego z nauczycieli jogi” mówi Blahnik. “posiada on również czarny pas w jujitsu i był profesjonalnym surferem. Jest oczywiście bardzo zdolnym nauczycielem jogi, ale nigdy nie wiosłował na wioślarzu przed dołączeniem do zespołu. Teraz trenuje z Joshem Crosby, byłym mistrzem świata w wioślarstwie. Dustin nie zna się na wioślarstwie. Josh nie zna się na jodze. Ale jest coś fundamentalnie wspaniałego w ich wspólnej pracy, ponieważ patrzą poza biomechanikę, poza swoją wiedzę i uczą się od siebie nawzajem.”

W Apple fitness pracuje dwóch DJ-ów, którzy pomagają 21 trenerom w wyszukiwaniu nowych utworów muzycznych z dziewięciu gatunków i dopasowywaniu treningów do ich rytmu.

Aplikacja Fitness+

W tak zwanym “pomieszczeniu kontrolnym” trzyosobowy zespół kieruje treningiem, steruje światłami i kamerami. Instruktor dodatkowo jest kręcony z każdej perspektywy, podczas gdy nagrywa dodatkowe komentarze/wskazówki do przygotowanego treningu. Studio fitness firmy Apple ma także swoją montażownię.

Blahnik nie skomentował tego, jak Apple widzi swoją dalszą rolę w fitnessie. “To jest maraton, nie sprint”– stwierdził, dodając, że cały zespół jest niezwykle podekscytowany produktem, który właśnie wprowadza na rynek, i cieszymy się na myśl o przyszłości. “To nie jest dla nas hobby. To jest coś, w co naprawdę się angażujemy i w co inwestujemy.”

Apple Watch zadebiutował w 2015 roku, a po kilku latach rozwoju, Fitness+ wystartował 14 grudnia 2020 roku, z biblioteką około 200 treningów trwających od dziesięciu do 45 minut. Sesje treningowe można przesyłać strumieniowo do telefonów, iPadów i Apple TV – wszystko za pośrednictwem zegarka Apple Watch na nadgarstku.

Blahnik nie przypadkowo zarządza projektem. Pracuje w branży fitness od ponad 30 lat. Opracował urządzenia i aplikacje fitness dla Nike w połowie lat 2000, jest również instruktorem wioślarstwa.

Niestety aplikacja nie jest dostępna na rynku polskim, ale na pewno wyznacza standardy na rynku aplikacji mobilnych i platform streamingowych.

Polecamy także:

gigant technologiczny

Nowy gigant technologiczny na rynku usług fitness i wellness