źródło: KPRM

Podczas długo oczekiwanej konferencji prasowej Premiera Mateusza Morawieckiego, został zaprezentowany plan obostrzeń dla wszystkich sektorów również branży fitness na czas wakacji.

Najważniejszą zmianą jaka została przedstawiona jest zmieniony limit wejść do obiektów sportowych, to jest klubów fitness i siłowni. Od dnia 26 czerwca 2021r. będzie to 1 osoba na 10 mkw. Do tej pory limit wynosił 1 osoba na 15 mkw.

Zmieni się także liczba osób jaka będzie mogła znajdować się na widowniach w obiektach sportowych, w których odbywają się rozgrywki sportowe. Od 26 czerwca będzie to 50% miejsc, które można zająć, obecnie limit wynosi 25%.

Szczegóły zostały przedstawione w komunikacie rządowym:

Co się zmieni od 26 czerwca?

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jak powiedział Minister Zdrowia, dzisiaj została udostępniona aplikacja dająca możliwość odczytywania kodów QR, które potwierdzają zaszczepienie danej osoby. Odpowiedzialność za sprawdzenie jest po stronie organizatora.

Zaprezentowane zmiany są wynikiem wciąż zmniejszającej się liczby osób zakażonych Covid-19 oraz prowadzonego programu szczepień i będą obowiązywać do końca wakacji.