źródło: KPRM

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w dzienniku ustaw możemy już znaleźć nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów
w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Co nas czeka?

W obszarze sportu, rozporządzenie dotknie zarówno kluby fitness jak i aquaparki oraz baseny. Obiekty sportowe zostały bowiem objęte zmianami powierzchni przypadającej na jedną osobę, natomiast aquaparki i baseny będą musiały ograniczyć obłożenie swoich obiektów.

1 osoba na 15 metrów kwadratowych

Do tej pory obiekty sportowe takie jak siłownie czy kluby fitness musiały zapewnić każdej osobie 10 metrów kwadratowych. Obecnie na 1 osobę musi przypadać 15 mkw. Co to zmienia? O ile dla klubów, które jeszcze nie powróciły do rentowności sprzed pandemii może nie być to wielką różnicą, to są obiekty, których obłożenie jest bardzo duże. Tutaj 5 metrów kwadratowych niestety przełoży się na zmniejszone przychody. Zmiany mogą odczuć głównie miłośnicy zorganizowanych zajęć fitness. Na salach fitness także należy przestrzegać tych wytycznych, a to może wiązać się z brakiem miejsc dla stałych klientów.

Podobnie jak wcześniej, osoby zaszczepione nie będą wliczały się do wspomnianych limitów. Tutaj jednak jest pewien haczyk. Rząd nie zabezpieczył prawnie przedsiębiorców do sprawdzania paszportów covidowych. Jak łatwo przewidzieć może to rodzić wiele roszczeniowych sytuacji, a sami przedsiębiorcy pytają co mają robić.

Zmiany w regulaminach?

Niedzielski zasugerował wprowadzenie zmian do wewnętrznych regulaminów klubów fitness, tym samym przerzucił pełną odpowiedzialność na właścicieli obiektów. Co więcej, zapowiedział także wzmożone kontrole policji oraz sanepidu, aby zweryfikować czy faktycznie właściciele obiektów kontrolują swoich klientów w zakresie szczepień.

Baseny i aquaparki również zostały objęte zmianami. Do tej pory mogły przyjąć tylu klientów, aby nie przekroczyć 75 procent obłożenia, od dzisiaj limit ten zmienia się do 50%.