źródło: materiały prasowe

Rok 2020 wywrócił świat do góry nogami. Branża fitness to sektor, który odnotował jedne z najwyższych strat zarówno w Polsce jak i na całym świecie. To wynik przedłużających się lockdownów nałożonych na tę gałąź gospodarki, a także mylne i krzywdzące spostrzeganie branży fitness jako branży rozrywkowej, a nie prozdrowotnej jaką w rzeczywistości jest. Trudna sytuacja doprowadziła część operatorów do sytuacji, w której zmuszeni zostali ogłosić upadłość.

Należy tutaj zaznaczyć, że w prawie amerykańskim, firmy mogą złożyć wniosek o upadłość powołując się na rozdział 7 lub 11 Kodeksu Upadłościowego USA. Upadłość na podstawie rozdziału 7 to likwidacja przedsiębiorstwa, w przeciwieństwie do rozdziału 11, który dotyczy reorganizacji przedsiębiorstwa pod nadzorem sądu. ogłosiły upadłość

Oto lista 7 takich firm z sektora fitness i sportu, które ogłosiły upadłość w roku 2020.

Gold’s Gym

gold's gym

Sieć Gold’s Gym złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem na mocy rozdziału 11 w maju 2020r., wkrótce po tym, jak firma ogłosiła zamknięcie 30 lokalizacji, które musiały wcześniej zawiesić swoją działalność w związku z pandemią.  Sieć Gold’s Gym została założona w Venice Beach w Kalifornii w roku 1965 przez byłego kulturystę Joe Golda i od ponad 50 lat jest uznawana za jedno z najbardziej prestiżowych miejsc przeznaczonych do treningu. Finalnie sieć została kupiona przez RSG Group, właściciela m.in. McFIT. Wysokość transakcji to 100 milionów dolarów.

24 Hour Fitness

24 Hour Fitness

Sieć 24 Hour Fitness złożyła w czerwcu 2020r. wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11, ogłaszając wówczas, że na stałe zamknie 130 swoich siłowni. „Gdyby nie COVID-19 i jego niszczycielskie skutki, nie składalibyśmy wniosku o rozdział 11” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny 24 Hour Fitness Tony Ueber.

Town Sports International

Town Sports International – spółka macierzysta nowojorskich klubów sportowych i Boston Sports Clubs, pośród wielu innych sieci fitness – złożyła 14 września 2020r. wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11, powołując się na trudności związane z pandemią. Firma oświadczyła, że zamierza wykorzystać restrukturyzację finansową, aby „właściwie zareagować na pandemię COVID-19, z długoterminowym celem stania się potęgą w branży fitness”.

Flywheel Sports

Założona w 2009 roku firma Flywheel rozrosła się na przestrzeni lat do 42 studiów. 15 września 2020r. zamknęła swoje obiekty, zwolniła 1200 pracowników i złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 7 w amerykańskim Sądzie Upadłościowym w Nowym Jorku. Największe problemy marki zaczęły się w marcu 2020r. gdy w związku z lockdownem tymczasowo zawiesiła działalność.

YogaWorks

YogaWorks

YogaWorks, jedna z największych sieci jogi na świecie – z ponad 60 studiami, ogłosiła w październiku 2020r. upadłość. Petycja na podstawie rozdziału 11 nakazała trwałe zamknięcie wszystkich stacjonarnych studiów YogaWorks w Stanach Zjednoczonych w wyniku obciążenia finansowego. „Pandemia COVID-19 rzuciła branżę na kolana – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny YogaWorks Brian Cooper. Sandra Sanchez, która przez cztery lata wykładała w YogaWorks, przyznała: “To koniec pewnej ery i chociaż społeczność jogi nadal istnieje, to po prostu nie to samo ”. Pierwsze studio YogaWorks powstało w 1987r. w Kalifornii.

Modell’s Sporting Goods

Modell’s Sporting Goods

Sieć zapoczątkował pojedynczy sklep założony przez Morrisa A. Modella w 1889 roku na Manhattanie. To jeden z najstarszych sklepów sportowych w Ameryce Północnej. Sieć liczyła łącznie ponad 150 punktów, uzyskując przychody w wysokości około 765 mln USD w 2015 r. Sprzedaż w 2019 r. wyniosła natomiast 538 mln USD. Modell Sporting Goods w marcu 2020r. ogłosił upadłość i likwidację wszystkich swoich sklepów. „Chociaż odnieśliśmy pewien sukces, we współpracy z naszymi właścicielami i sprzedawcami, nie wystarczyło to, aby uniknąć ogłoszenia upadłości w niezwykle trudnym czasie dla sprzedawców detalicznych” – powiedział dyrektor generalny Mitchell Modell

Cyc Fitness

Cyc Fitness

Cyc Holdings z siedzibą w Delaware, właściciel sieci indoor cycling pod nazwą Cyc Fitness, złożył 14 października 2020r. wniosek o ochronę przed bankructwem na mocy rozdziału 11. To jedna z ostatnich firm z branży fitness, która podjęła takie działanie. ogłosiły upadłość

Polecamy także:

outdoor, namioty treningowe, mcfit

“McFIT Outdoor”. Czy namioty treningowe uratują branżę fitness?