fot. materiały Partnera

Optymalizacja kosztów zajęć grupowych

Najczęstsze błędy widoczne w inwestycjach w zajęcia grupowe to przypadkowa różnorodność, ilość sprzętu i akcesoriów na sali fitness, a także ilość zajęć w grafiku. Jak unikać i jak sobie radzić z występującymi okolicznościami, które utrudniają odniesienie sukcesu w obranej strategii biznesowej?

Poza inwestycją w sprzęt i akcesoria na zajęcia grupowe należy dokładnie przemyśleć, jaki sprzęt jest potrzebny i niezbędny, aby nie zabierać miejsca z użytkowej części sali fitness. Tu każdy metr kwadratowy powinien być przeznaczony dla uczestników zajęć, a nie na wyposażenie.

Przyjmuje się, że jeden uczestnik potrzebuje około 4 mkw na komfortowy trening, np.: z użyciem sztangi czy stepu, 3 mkw na zajęcia bez sprzętu, a 1,5 mkw zajmuje nam rower stacjonarny na sali cycling. Znając te dane można łatwo i szybko przekonać się o ile mniej uczestników zajęć grupowych masz dziennie, tygodniowo, miesięcznie, jeśli na sali fitness są trampoliny, indoorwalkery, piłki a czasem również rowerki stacjonarne. Masz dwa wyjścia z tej sytuacji, jeśli nie masz osobnego pomieszczenia na sprzęt. Albo zawieszać, podwieszać, przesuwać, usuwać z sali sprzęt na czas zajęć albo zadać sobie pytania:

Jaki sprzęt fitness dla zajęć grupowych jest po pierwsze niezbędny do uzyskania szybkich rezultatów przez moich klubowiczów, po drugie – nadaje się do trenowania w jak najliczniejszej grupie oraz po trzecie czy będzie używany podczas większości zajęć grupowych?

Przykład

Poniżej przykład efektywnej inwestycji w sprzęt na zajęcia grupowe w przeliczeniu na mkw oraz ilości uczestników na przykładowej sali fitness = 200 mkw.

200 mkw = 50 uczestników tzw. MPS czyli maksymalna pojemność sali (200/4=50).

Potrzebny sprzęt do ćwiczeń:

– 50 szt sztang oraz stepów. Stojaki rozstawiamy w dwóch różnych końcach sali, aby po skończeniu treningu uczestnicy nie „korkowali” się przy jednym stojaku. Podobnie wyznaczamy miejsce dla stepów najlepiej pod ścianą jeden przy drugim,

– 50 mat do ćwiczeń, które zawieszamy na ścianie,

– 50 elastycznych tub, które zawieszamy na ścianie.

 

Przy użyciu tylko tej ilości sprzętu jesteś w stanie zaoferować 8-12 różnych zajęć grupowych typu:

– zajęcia siłowe, wzmacnianie /sztagi, stepy, maty/

– zajęcia typu HIIT /bez sprzętu lub sztangi, stepy, maty/

– zajęcia Body& Mind  /tylko mata/

– zajęcia z elementami sztuk walk /tylko mata/

– zajęcia taneczne /tylko mata/

– zajęcia typu cardio: /tylko mata/

– zajęcia typu core: /tylko tuby, mata/

Teraz należy przeanalizować, ile zajęć potrzebujesz w grafiku zajęć grupowych w ciągu tygodnia, aby po pierwsze nie przeinwestować, czyli nie mieć ich za dużo a po drugie, aby móc obsłużyć określoną liczbę klubowiczów na daną chwilę. Co to znaczy określoną liczbę? Otóż jeśli chcesz budować lojalność klubowicza to dążysz w swoich założeniach i działaniach do tego, aby Twoja aktualna liczba klubowiczów w 50% była zaangażowana w zajęcia grupowe oraz aby przychodzili wystarczająco często w ciągu tygodnia. Wszystko po to aby móc budować relacje i więzi z klubowiczem oraz nawyk aktywności fizycznej. Takim realnym celem jest częstotliwość dwa razy dwa razy w tygodniu. Zobacz teraz jak wielkość sali wpływa na koszty oraz na ilość zajęć w ciągu tygodnia:

Klub Fitness powierzchnia 1000 mkw

Sala fitness powierzchnia 150 m2 = 37 MPS

Ilość klubowiczów np.: 1200

Ilość wejść do klubu na tydzień np.: 2400

Ilość wejść na zajęcia grupowe na tydzień np.: 1200, czyli 50% wejść do klubu ma należeć do zajęć grupowych 2400/2=1200

Ilość zajęć grupowych na tydzień od 42 (zakładamy, że frekwencja na zajęciach wynosi 80% MPS czyli 29 x 42 = 1218 co daje nam możliwość obsłużenia odpowiedniej do ilości wejść klubowiczów na tydzień)

Koszty instruktorskie* około 10836 PLN miesięcznie

*średnia stawka 60PLN za godz

Klub Fitness powierzchnia 1000 mkw

Sala fitness powierzchnia 200 mkw, czyli pojemność na 50 osób

Ilość klubowiczów np.: 1200

Ilość wejść do klubu na tydzień np.: 2400

Ilość wejść na zajęcia grupowe na tydzień np.: 1200, czyli 50 procent wejść do klubu ma należeć do zajęć grupowych 2400/2=1200

Ilość zajęć grupowych na tydzień od 30 (zakładamy, że frekwencja na zajęciach wynosi 80% MPS czyli 40x 30 = 1200 co daje nam możliwość obsłużenia odpowiedniej do ilości wejść klubowiczów na tydzień)

Koszty instruktorskie* około 7740 PLN miesięcznie

*średnia stawka 60PLN za godz.

Kolejną kwestią, na którą chciałabym zwrócić uwagę to fakt jak zaplanować wykorzystanie sali fitness w godzinach tzw: „martwych” wprowadzając ofertę zajęć wirtualnych. Nie ponosisz dodatkowych kosztów za instruktora, odciążasz godziny szczytu, dając swoim klubowiczom możliwość dostępu do zajęć grupowych przez cały dzień. Co najważniejsze rozbudowujesz grafik zajęć, który stanowi Twoje główne narzędzie sprzedażowe i z 30 zajęć tygodniowo możesz zaoferować 130.

Podsumowując grafik zajęć grupowych w klubie fitness to nie tylko „plan lekcji” dla klubowiczów i instruktorów. Przemyślany, zaplanowany i dobrze zarządzany grafik to główny bohater udanej strategii biznesowej każdego klubu fitness. Wiodące kluby fitness w Polsce mogą pochwalić się 60 proc. wielkością wejść na zajęcia grupowe w stosunku do całkowitej procentowej liczby wejść do klubu w ciągu miesiąca. Zatem praca nad wielkością sali fitness, układem i ilością zajęć, czy ilością sprzętu nie może być przypadkowa. Planuj, mierz, kontroluj, analizuj, podejmuj skuteczne akcje i zaplanuj swoje działania w oparciu o sprawdzone strategie. Na koniec odpowiedz sobie na pytania: Czego zatem brakuje w Twojej ofercie zajęć grupowych? Co powinieneś zrobić zanim przystąpisz do tworzenia grafiku? Jaki będzie Twój następny krok?

Magdalena Konstańczak – Customer Experience Les Mills Nordic Polska.

Od 17 lat w branży fitness w Polsce i za granicą jako menadżer, koordynator, instruktor fitness. Wspomaga właścicieli klubów, menadżerów w wiedzy o tym jak budować swój biznes w oparciu o zajęcia grupowe i jak inspirować swoje zespoły i klubowiczów, aby pozostali lojalni na lata.  Szkoleniowiec Group Fitness Managment Les Mills – czyli Biznesowe Zarządzanie Zajęciami Grupowymi, układanie grafików. Konsultant fitness – biznesowa analiza grafików zajęć grupowych, customer experience.

Zobacz także: