źródło: Property Design

Park kąpielowy w Wiśle wybudowano w latach 1931-1935. Utrzymany jest w stylistyce modernistycznej. W ostatnich latach był nieczynny.

Park kąpielowy w Wiśle wybudowany został na prawym brzegu rzeki Wisły, w widłach jakie tworzy z Wisłą potok Partecznik. Centralną część kąpieliska stanowił basen kąpielowy w kształcie kwadratu o wymiarach 50 x 50m. W 1934 r. wybudowano murowaną kawiarnię i szatnię dla hokeistów. Utrzymany był  w stylistyce modernistycznej, a budynek skomponowano jako bryłę złożoną z dwóch geometrycznych, przenikających się prostopadłościanów.  Latem 1935 r. ukończono budowę trzech kortów tenisowych, które zimą służyły jako ślizgawka i tor hokejowy. Przy budynku kawiarni, nad basenem głębokim, wzniesiono 10-metrową, żelbetową wieżę do skoków. Wzdłuż południowego i wschodniego boku basenu zaprowadzono poprzecinane alejkami trawniki, nad nimi zaprojektowano zaś – wznoszącą się tarasowo nad potok Partecznik – plażę piaskową. Trwają przygotowania do rewitalizacji parku i otwarcia kąpieliska ponownie.

“Chcemy otworzyć basen 1 lipca” – powiedział szef spółki komunalnej Baseny Wisła Jakub Stasiewicz. Jak mówił, prace postępują, kończy się remont starej kawiarni.” Zamykam stan surowy nowego budynku, tzw. nowej kawiarni. Dobiegają końca prace przy niecce basenowej. Montowany jest już jej osprzęt. Zaawansowanie prac możemy oszacować na ok. 50 proc.” – dodał.

Park kąpielowy w centrum beskidzkiego kurortu z uwagi na zabytkowy charakter zachowa oryginalny wygląd. Przede wszystkim pozostał basen o wielkości 50 na 50 m z trzema różnymi poziomami głębokości wody i 10-m wieżą do skoków. Część będzie sportowa z torami pływackimi, a reszta rekreacyjna. Całość dopełniają pawilony.

Koszt inwestycji wynosi ok. 20 mln zł. Spółka Baseny Wisła w 2018 r. zaciągnęła kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego na rewitalizację kluczowego dla kurortu miejsca. Jego spłata nastąpi w ciągu 15 lat.

Kąpielisko zostanie otwarte z rocznym poślizgiem. Okazało się, że gorszy niż zakładano był stan modernizowanej infrastruktury, szczególnie wieży do skoków, którą trzeba było wznieść od nowa.

Basen jest drugą dużą inwestycją samorządu Wisły. Niedawno w mieście zakończyła się modernizacja piętrowego dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko, który powstał w 1929 r.

Polecamy także:

Suplementy składem stanowiące alternatywę dla klasycznych słodzików – przepisem na sukces firmy?