Branża fitness to szeroka gałąź gospodarki. Zrzesza nie tylko kluby fitness, dostawców i operatorów kart zewnętrznych, ale także firmy takie jak Perfect Gym, czyli twórcę systemu do zarządzania obiektami sportowymi. W rozmowie z Sebastianem Szałachowskim – Chief Executive Officer w Perfect Gym, poruszamy tematy nie tylko minionego roku, ale także perspektyw i trendów w branży fitness na rok 2022.

W jakim stopniu udało się Państwu zrealizować plan założony na rok 2021?

W porównaniu z wyzwaniami przed którymi stanęliśmy w 2020 roku, rok 2021 stworzył o wiele lepsze perspektywy dla branży fitness. Jako firma zrealizowaliśmy plany założone na rok 2021, a nawet prognozujemy zakończyć rok z lepszym wynikiem niż planowany.

Wchodząc w rok 2021, największym wyzwaniem przed którym stanęliśmy było odbudowanie naszego zespołu. Podobnie jak nasi klienci, zostaliśmy dotknięci poprzez Great Resignation – trend zmiany pracy spowodowany przez pandemię oraz ucieczkę pracowników do mniej ryzykownych segmentów gospodarki. Wiedzieliśmy, że bez zgranego, silnego zespołu nie będziemy mogli wspierać naszych klientów, więc skupiliśmy się na odbudowaniu go. Rok kończymy już z pełni odbudowanym zespołem, a także planujemy poszerzenie go w przyszłym roku tak, aby wspierać naszych klientów i przekazywać im naszą wiedzę. 

Wiosną i latem Europa zaczęła się otwierać i znosić ograniczenia a nasi klienci zaczęli witać klubowiczów ponownie w swoich siłowniach. Branża fitness zaczęła powracać do formy przed pandemicznej. Zaobserwowaliśmy wzrost wizyt klubowiczów w klubach i siłowniach. Mamy nadzieję że następne lockdowny nie będą wprowadzone, ale pracujemy nad tym aby nasi klienci czuli się na nie przygotowani.

Jakie projekty/inicjatywy wdrożyli Państwo w roku 2021?

Właściciele siłowni i klubów fitness sprawnie poradzili sobie z długimi okresami zamknięcia ich obiektów. Aby wesprzeć naszych klientów, wdrożyliśmy następujące funkcje w Perfect Gym:

  • Masowe zamrożenie członkostw – dzięki tej funkcjonalności nasi klienci mogli kilkoma kliknięciami zamrozić wszystkie członkostwa w swoim klubie lub siłowni. To pozwoliło im na szybką reakcję na wprowadzone ograniczenia bez narażania ich relacji z klubowiczami. 
  • Wejścia bezdotykowe z użyciem kodów QR generowanych na profilu użytkownika w mobilnej aplikacji – wykorzystanie aplikacji mobilnej usprawniło także komunikację z klubowiczami. Dzięki powiadomieniom push, nasi klienci mogą być pewni, że ich członkowie otrzymują i czytają ważne klubowe wiadomości. 
  • Zdalne zarządzanie strefami – pozwala ono właścicielom siłowni i klubów fitness zdalnie ograniczać zarówno liczbę miejsc na zajęciach, jak i pojemność obiektów. 
  • Limit liczby osób w klubie – funkcja ta pozwala klubowiczom zobaczyć ile wolnych miejsc pozostało podczas rezerwacji zajęć lub obiektu dzięki czemu to klubowicze decydują kiedy czują się komfortowo z braniem udziału w zajęciach.

Czy zmienili Państwo ofertę skierowaną do swoich klientów z branży fitness w związku z pandemią?

Nasza oferta jest podzielona na dwie części, ofertę produktową i ofertę cenową. Zacznijmy od oferty produktowej.

Kiedy w krajach, gdzie operują nasi klienci zaczęto ogłaszać lockdowny, zareagowaliśmy jako jedni z pierwszych w branży fitness. Perfect Gym wprowadził funkcjonalności, które pomogły klubom przenieść swoje operacje online. Dzięki szybkiemu i sprawnemu wprowadzeniu opcji masowego zamrażania członkostw, nasi klienci mogli poprzez kilka kliknięć zamrozić wszystkie członkostwa w swoich klubach. Następnie, kiedy lockdown został zniesiony, mogli je równie szybko aktywować. Każda funkcjonalność wprowadzona podczas pandemii z myślą o wsparciu naszych klientów była darmowa i dostępna dla wszystkich klubów korzystających z Perfect Gym.

Podczas pandemii byliśmy gotowi wesprzeć naszych klientów, zwłaszcza tych, którzy przetrwali długotrwałe lockdowny przy minimalnym wsparciu ze strony rządu. Wprowadziliśmy działania, które pomogły naszym klientom w zarządzaniu kosztami operacyjnymi. 

Czy zmienili Państwo komunikację/działania marketingowe skierowane do klientów w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną?

Oczywiście. Chcieliśmy wesprzeć naszych klientów w każdy możliwy sposób podczas pandemii. Dlatego zaczęliśmy oferować bezpłatne webinary, które skupiały się na problemach z jakimi borykali się nasi klienci. Te spotkania online skupiały się na zebraniu klientów Perfect Gym i stworzeniu społeczności, w której mogliby oni dyskutować na temat aktualnej sytuacji na świecie i o tym, jakie narzędzia mogą pomóc zminimalizować jej wpływ na ich biznesy. Webinary Perfect Gym cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników.

Podobnie jak nasi klienci, my również musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości i bardziej zaangażować się w cyfrowym świecie. W 2021 roku Perfect Gym uczestniczył w kilkunastu targach online branży fitness. Było to ciekawe doświadczenie, ale nie ma lepszego uczucia od uczestnictwa w targach i eventach branżowych osobiście. Optymistycznie patrzymy na rok 2022 i nie możemy się doczekać żeby regularnie spotkać się z naszymi klientami.

Na początku pandemii wprowadziliśmy także Fitness Club Re-opening by Country Tracker, który śledził sytuację w branży na całym świecie. To pomagało naszym klientom zrozumieć jak sytuacja w branży fitness wygląda dookoła świata i śledzić ją na żywo. 

Czy zauważyli Państwo spadek/wzrost zainteresowania Waszymi usługami przez podmioty z branży fitness w roku 2021?

W ostatnim roku zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania naszymi usługami. Realizacja potrzeb technologicznych stała się ważnym czynnikiem podczas pandemii. Klienci, którzy początkowo nie byli pewni inwestycji w rozwiązania cyfrowe, przekonali się do cyfryzacji chcąc przetrwać pandemię. Nieustannie wspieramy naszych klientów w dostarczaniu usług online, a także dostosowywaniu się do nowych realiów poprzez dostarczanie funkcjonalności które ułatwiają prowadzenie siłowni. Widzimy także wzrost zaangażowania klubowiczów. Przykładem tego jest aplikacja mobilna Perfect Gym, która właśnie przekroczyła próg 500 tys. użytkowników. Cyfrowa transformacja jest napędzana przez konsumentów i wraz z naszymi klientami chcemy spełniać, a nawet przewyższać oczekiwania klubowiczów w zakresie bezproblemowych i wygodnych interakcji. Nasza aplikacja mobilna przywraca klubowiczom kontrolę nad ich członkostwem i pozwala na interakcję z klubem gdziekolwiek i kiedykolwiek jest to wygodne.

Jakie perspektywy dla swojego biznesu widzicie Państwo na rok 2022?

Cieszymy się, że po trudnym dla branży fitness czasie, kluby w Polsce i na całym świecie ponownie się otworzyły i zarówno Perfect Gym, jak i nasi klienci mogą skupić się na tym by ludzie znów byli aktywni i zdrowi. Nasze plany na rok 2022 to kontynuowanie wspierania naszych klientów w budowaniu relacji i retencji nowych klubowiczów, odbudowywaniu relacji z klubowiczami, którzy zrezygnowali z członkostwa oraz dotarciu do nowych grup demograficznych. Przygotowujemy się także na mocniejsze wejście na rynek UK.

Perfect Gym dostarcza rozwiązania na całym świecie, dzięki czemu klienci z Polski mogą skorzystać z know-how zagranicznych graczy. Pozwala nam to także na większe inwestycje w rozwój produktu.

Jeśli chodzi o premiery produktów, mamy w planach wprowadzić nowy produkt o którym usłyszy cała branża fitness. Jest to odpowiedź na brakujące ogniwo na rynku, które usprawni wszystkie operacje klubowe, więc bądźcie czujni!

Jakie trendy w branży fitness przewidujecie Państwo na przestrzeni kolejnych miesięcy?

Numerem jeden wśród trendów fitness roku 2021, zgodnie z reportem Worldwide Survey of Fitness Trends, jest trening online, a następnie wearables. Pandemia zmieniła podejście ludzi do treningów w domu i online. Wielu uznało, że jest to bardziej elastyczny sposób ćwiczenia. Cyfrowi gracze tacy jak Peloton, Mirror, Tonal czy nawet Apple Fitness+ rozwijają swoje usługi tylko na wybranych rynkach, ale możemy się spodziewać, że w ciągu kilkunastu miesięcy jeden z tych graczy wejdzie też do Polski. Mamy teraz mnóstwo treści online, treningów na żądanie i na żywo. Konsumenci mają możliwość dopasowania treningów do ich napiętego harmonogramu dnia, a nie na odwrót. Aby pozostać na topie, siłownie i kluby fitness muszą dostosować swoją ofertę do nowego trendu, rozszerzając swoją ofertę o treningi online.

Wearables to trend numer dwa w branży fitness. To konsumenci dyktują w którym kierunku pójdzie cyfrowa transformacja. A my wiemy że nasi klienci lubią wolność wyboru. Dlatego stworzyliśmy system zarządzania siłowniami i klubami fitness, który jest oparty na otwartym API, pozwalającym na integrację z innymi systemami. Tworząc otwarty ekosystem, Perfect Gym daje naszym klientom możliwość decyzji o tym, jak rozszerzą swoją platformę.